• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 23
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
do_it_yourself - напреднал
Фло написа:
Може да се пригоди и естествена вентилация там където са топчетата.
Много те моля, поясни как се прави тази естествена вентилация. Не искам да използвам компресор. В момента се опитвам да правя "пристройка" на вече съществуваща септична яма. Смятам да я напълня с чакъл, вместо с топчета от стиропор.
Фло - специалист
do_it_yourself написа:
Фло написа:
Може да се пригоди и естествена вентилация там където са топчетата.
Много те моля, поясни как се прави тази естествена вентилация. Не искам да използвам компресор. В момента се опитвам да правя "пристройка" на вече съществуваща септична яма. Смятам да я напълня с чакъл, вместо с топчета от стиропор.
В единия край на капака слагаш къса тръба или само отвор ,в другия възможно най-дълга/висока/ примерно да излиза над покрива.Чакъла не е практично да се ползва защото му е недостатъчна специфичната повърхнина,може би керамзит/http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=bg,топчета порцелан въобще някакви топчета.
valecs - напреднал
Здравейте на всички!
Реших понеже ямата (8м3) ми се задръсти (за 5 год.) да си направя подобие на пречиствателна станция. Поизчетох малко форуми .Разгледох доста руски сайтове, но така и не намерих любителска пречиствателна станция подобна да купешките. Реших да поекспериментирам: купих един бидон 1000л , малко маркучи, въздушно компресорче и разпръсквател на въздух. Напълних бидона с 'черна вода' от ямата и пуснах компресора да бърбоника в 'бозата'.
За съжаление не стана каквото очаквах. Две седмици става откакто пуснах компресора но не се избистри водата. В началото миришеше на блатна вода и миризма на рибно масло (в бидона са пренасяли масло от риба тон, а ме домързя да го мия и имам проблем с водата).Постепенно се появи една бяло-сива пяна по повърхността на водата, сега поизчезна и се появи нешто като парцали от някаква гъба. В момента мирише на нешто като урина (или на подобни съединения в нея) .
Трябва ми някой който да ми помогне да си изясня нештата.Доколкото разбирам Фло ти си вътре в нештата. Надявам се да ми помогнеш.
valecs - напреднал
Межу другото направих вече и дупка за бидона до ямата. Измислил съм и начина на свързване на двете . Ако някой го интересува мога да пусна рисунката
Фло - специалист
valecs написа:
Здравейте на всички!
Реших понеже ямата (8м3) ми се задръсти (за 5 год.) да си направя подобие на пречиствателна станция. Поизчетох малко форуми .Разгледох доста руски сайтове, но така и не намерих любителска пречиствателна станция подобна да купешките. Реших да поекспериментирам: купих един бидон 1000л , малко маркучи, въздушно компресорче и разпръсквател на въздух. Напълних бидона с 'черна вода' от ямата и пуснах компресора да бърбоника в 'бозата'.
За съжаление не стана каквото очаквах. Две седмици става откакто пуснах компресора но не се избистри водата. В началото миришеше на блатна вода и миризма на рибно масло (в бидона са пренасяли масло от риба тон, а ме домързя да го мия и имам проблем с водата).Постепенно се появи една бяло-сива пяна по повърхността на водата, сега поизчезна и се появи нешто като парцали от някаква гъба. В момента мирише на нешто като урина (или на подобни съединения в нея) .
Трябва ми някой който да ми помогне да си изясня нештата.Доколкото разбирам Фло ти си вътре в нештата. Надявам се да ми помогнеш.
Ще се опитам да ти обясня накратко. Това,че подаваш въздух във водата в бидона,както казваш да "бърбоника в 'бозата'" на върши нищо или почти нищо.Аеробните бактерии трябва да живеят на повърхността на нещо и нещото се нарича субстрат.През субстрата минава храната им ,"черната вода" както и казваш,която бактериите преработват.Затова съм казвал неведнъж и на много места,че за субстрат може да се ползват топчета стиропор или топчета керамзит и водата като минава през тях се пречиства защото върху огромната им специфична повърхност живеят стотици милиарди аеробни бактерии .За да ти станат нещата трябва да напълниш голям мрежест чувал с топчета стиропор и да го пуснеш да плува в бидона и черната вода да преминава през него отгоре-надолу.Обема над стиропорените топчета трябва да е добре вентилиран с достатъчно приток на атмосферен кислород за да живеят бактериите и да се размножават.Това е,не знам колко по опростено да обясня действието на биореактор,както специалистите наричат един такъв бидон с бактерии.
valecs - напреднал
Фло благодаря ти за отговора.
Това за топчетата го знам от твоите отговори. Проверил съм за стеропор от Максим - 60 л. е 420л чувал. Реших да проверя първо как го правят производителите на пречистватели. Съседа има монтирана станция ама за съжаление не живее тук и не мога да видя как работи.
Излиза ,че само с бърбоникане не работи.
Освен това си мисля ,че при добавяне всеки ден на около 200-300 л в пречиствателя не остава много време да се обработва бозата в пречиствателя. Толкова трябва да изтичат всеки ден навън в попивното поле.
Фло колко трябва да е дебел слоя топчета ? В моя случай на 1мх1мх1м бидон.
valecs - напреднал
takawa mi e ideqta za pre4istwatelnata:

Прикачен файл

Bidon.jpg
Bidon.jpg (47.65 KиБ) Видяна 6045 пъти
valecs - напреднал
Според мен от първия съд не би трябвало от горе да се взема течността за да не се прехварлят разни мазни или леки фракции. По-добре е 30-40 см под нивото да се прелива . А отливника на втория съд ще вади разни утайки навън, а не само чиста вода. Би трябвало да има някаква утаителна част в бидона.
Фло - специалист
valecs написа:
Според мен от първия съд не би трябвало от горе да се взема течността за да не се прехварлят разни мазни или леки фракции. По-добре е 30-40 см под нивото да се прелива . А отливника на втория съд ще вади разни утайки навън, а не само чиста вода. Би трябвало да има някаква утаителна част в бидона.
Утаяването става в първия съд. Там протича тъй-наречената минерализация,разграждане на органичните вещества и преминаването им във водната среда, а неразтворимите се утаяват на дъното и представляват активната утайка.Водата вече минерализирана,се взима от горния край на съда и постъпва във втория отгоре надолу през топчетата стиропор.Мазнините не са никакъв проблем тъй като и те са биоразградими само,че за по-дълго време, примерно за около месец. Този S между двата съда разделя двата вида бактериална жизнена среда на анаеробна и аеробна.Така този процес на биохимия е много по-бърз и надежден,отколкото инсталации от типа две в едно или 3 в едно.Това разбира се е мое лично мнение .
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 23

Тема "Как се изгражда септична яма." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: