• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 23
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
LazarGanev - "Велик майстор"
Щом си от Варна - разходи се до "Флуида" (до Метро) или "Ранчо" (до OMV - гарата) - ще получиш компетентна консултация.
kaltchevmg - специалист
За да е всичко законно изгражда си човек попивна яма, декларира я като такава заварено положение и си получава разрешителното за строеж. /Въпреки че се съмнявам някой да го прави на проблем./ Съгласен съм че новите съоръжения не са по джоба на всеки.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ниски експлоатационни разходи
усреднени годишни разходи 250 лв. срещу 2000 лв. за конвенционална септична яма

Ей това изреченийце изби рибата. СЕ разбираме от реклама.
Без коментар по експлоатационните разходи около една обичайна селска Яма, ако имаш информация конкретна, колко струва тази от сайта и какво включва обслужването и., моля, постни я.
fireman160 - напреднал
Преди две години цигани ми копаха помийна яма на вилата. Уговорката беше да бъде минимум седем метра, от там нататък няма да ги спра да копаят, докато могат. Искаха и им платих по двадесет лева на метър плюс цигари, шише ракия и кебапчета за храна. За два дена изкопаха осем метра и спряха. Ямата има форма на конус. Отгоре отвора е кръгъл с диаметър около 80 сантиметра, като започва от около метър под нивото на двора. В основата ямата се разширява до около два метра. След изкопаването положиха на дъното големи бели камъни и го покриха около половин метър.
И до тук. Аз продължих с направата на кофраж върху отвора от акациеви дъски. Просто такива имах под ръка. Оставих отдушник и разклонител за канализацията в бетона от ПВЦ. Плочата, която отлях е с приблизителни размери два на два метра. След около две седмици разпробих с дрелка отвор в дъските, свързах канализацията и заринах плочата с пръст. Сега се вижда само отдушника и отгоре си е градина. Цялата работа ми излезе под двеста лева.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Казваш, че ямата ти е камбана, с дренаж на дъното и без стени?
Н е ели опасно? Виждал ли си такова действащо и на години?
Интересно и привлекателно ми звучи, но няма ли опасност да се "итмие"?
fireman160 - напреднал
Циганите са копали почти всички ями в района и до сега няма оплаквания. Аз също имах резерви да не се срути с времето, но и старите хора казват, че така се копае. До сега няма проблеми.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Супер, щотото това е най-еко звучащата яма.
trolazol - специалист
Заел съм се с подобна задача изграждане на септична яма, и има следния въпрос - тръбата която ще отвежда каналните води до ямата има 5 м. дължина в часта си която ще е вкопана в почвата, ще бъде на дълбочина около 40-50 см. от повърхноста - дали в тази и дължина да не бъде някакъв вид дренажна тръба от която преминаващите към шахтата течности да попиват в накаква си част в почвата преди да постъпят там и с това да се облекчи запълването на резервоара?

Как точно се поставя влизащата тръба в ямата - просто да се излива фекалната маса от височината на тръбата или се прави нещо което не позволява на потока да се "пляска" директно и разпенва цялата течност вътре?

За сухата зидария дали е подходящо да се използват стари здрави единични тухли който да се зидат с големи разстояния помежду си за по доброто оттичане?
PCL82 - майстор
Не прави по никой начин такова изпълнение. За няколко години ще проникнат брадати корени и тръбата ще стане неотпушваема.

Брадатите корени могат да минат през пукнатини широки части от милиметъра-опит от трасе с каменинови тръби и бор посаден наблизо.
trolazol - специалист
Благодаря за отговора! Това не го бях помислил изобщо! пък и близо са сините сливи за рикията... щех да оплескам работата.

по тези въпроси дали ще ме посъветва някой?:

Как точно се поставя влизащата тръба в ямата - просто да се излива фекалната маса от височината на тръбата или се прави нещо което не позволява на потока да се "пляска" директно и разпенва цялата течност вътре?

За сухата зидария дали е подходящо да се използват стари здрави единични тухли който да се зидат с големи разстояния помежду си за по доброто оттичане?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 23

Тема "Как се изгражда септична яма." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: