trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Нед Апр 20, 2014 5:13 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 155 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Мар 04, 2012 5:34 pm 
помощник

Колегата Каналски,разбрахме вече,че подлежи на Административно Наказание,наясно сме и всеки си носи отговорността.

Та говорих с познати и те ми казаха,че ямите в околността са зидани с един хоризонтален-един вертикален ред парапани и така са редувани.Но за полипр. тръби си мисля,че при мен ефекта няма да е толкова голям поради наличие на подпочвени води и се чудя дали ако ги направя настрани в стените няма да е по-добър ефекта,в първия един метър.А за това без никакъв вид зид ми се вижда като излишен риск.С времето почвате ще започне да се срутва може би,иначе нямам намерение да я ползвам дълго,надявам се,че в близките 2-3 години ще има централна канализация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Мар 04, 2012 5:47 pm 
специалист
Аватар

Интересно като има високи подпочвени води, разните му там сондажи и кладенци каква вода ползват? Само подпочвена или подпочвено-отпадна???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Мар 04, 2012 6:09 pm 
специалист
Аватар

Скоро четох нещо за селищата по времето на "Клондайк-ската треска"...Кладенци,септични ями ,болести...страхотия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Мар 04, 2012 6:22 pm 
специалист

novgradski написа:
Скоро четох нещо за селищата по времето на "Клондайк-ската треска"...Кладенци,септични ями ,болести...страхотия.

Затова правилния въпрос тука е не как да си направя септична яма ,ами как да си направя домашна биопречиствателна станция !Има толкова много изписано в нета,кое как става,примери за принцип на действие от купешки такива, с анимациите му ,с изчисления и т.н.,че просто не е истина въпрос за септична яма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Мар 04, 2012 7:16 pm 
специалист

По корабите /най-вече пасажерските/ има монтирани специални пречиствателни съоръжения, тъй като изискванията по пристанищата и определени крайбрежни зони за изхвърлянето на ла..та са много високи! Общо казано това са едни цистерни вътрешно разделени на каскаден принцип. Основния почистващ елемент представляват едни бактерии които се хранят с това което ние отделяме :-D . Крайния продукт представлява зеленикава вода в която се слагат хлорни таблетки за дезинфецция и може да се изхвърля в морето.
Важно е там където работят гадинките да не се вливат води смесени с химикали-от перални, миялни и т.н., защото ще измрат. За да се поставят в най-изгодни условия за работа в "саламурата" се подава въздух с ниско налягане. Работната температура трябва да е между 20 и 35*С. Предварително се активират в топла до 35*С вода.
Аз имам попивна яма, която не се пълни много тъй като не живея често в къщата където е. Тази пролет смятам да пусна за първи път бубите и я ще следя за резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Мар 04, 2012 8:10 pm 
специалист

ZMeyGorianin написа:
Аз имам попивна яма, която не се пълни много тъй като не живея често в къщата където е. Тази пролет смятам да пусна за първи път бубите и я ще следя за резултата.

Малко теория по въпроса:
Кръговрат на азота се нарича комплексен биогеохимичен кръговрат, който описва трансформациите на азота и азотните съединения в природата.

Отличава се с особена сложност и с голяма скорост на циркулация в различните екосистеми. Азотът участва, съвместно с въглерода, в синтезата на всички белтъчни вещества. В неговия кръговрат обаче, съществуват редица особености. Богатството на атмосферата с азот (78%) се използва само от ограничен брой организми за включване на N2 в цикли от:

(1) органичен-N → NH3 → NH4+ → NO3‾→ органичен-N и/или

(2) NO3‾ → NO2 → NO → N2O → N2 ;

Първият процес, до образуване на нитрати се нарича нитрификация.

Вторият процес на превръщане на нитратите, обратно в атмосферен азот – денитрификация.

Друга особеност е, че отделните звена на тези процеси се извършват от отделни специфични групи микроорганизми.

Отделните групи микроорганизми най-общо са 2 : анаеробни и аеробни.Това показва ,че инсталацията трябва да има минимум 2 секции,като в първата се вихрят анаеробните бактерии,където протича процес на минерализация /разграждане на колетите до съставните им минерали/ и образуване на азотните съединения в нитрити ,после водата с това съдържание прелива в друга секция ,където върлуват аеробните бактерии ,които транформират нитритите в нитрати. Този съд/втория/ или секция трябва да и добре вентилиран с постоянен приток на свеж въздух ,защото аеробните бактерии живеят само в кислородна среда и като следствие водата излиза условно чиста,бистра и богата на нитрати,без миризма и отлична за поливане.
Утайката в първата секция се нарича активна утайка и при добре направена инсталация може никога да не се чисти и изпомпва.Съществуват и купешки дворни малки биопречиствателни станции само със един съд и две отделения в него с хидролифт за преливане и компресорче за въздух.Тука е обаче направи сам и може да послужат само като пример.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Мар 04, 2012 8:10 pm 
специалист

Ето една малка пречиствателна станцийка :rolleyes:http://ermax.blog.bg/technology/2011/02/20/biologichna-prechistvatelna-stanciia-za-ednofamilna-kyshta.690373

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Мар 04, 2012 11:00 pm 
помощник

Ок край приключвам с темата,вие ни направихте за смях."Болести и стрхотииии" е няма болни,всички са живи и здрави спокойно и всички обяснявате за нормативните изисквания и коя яма е попивна и лаяняна и пречиствателна и еко катастрофа,а всички сте с тия същите лаиняно-попивни ями педизвикващи зарази и болести и може би край на човечеството ....................

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Мар 04, 2012 11:15 pm 
специалист

valioboy написа:
Ок край приключвам с темата,вие ни направихте за смях."Болести и стрхотииии" е няма болни,всички са живи и здрави спокойно и всички обяснявате за нормативните изисквания и коя яма е попивна и лаяняна и пречиствателна и еко катастрофа,а всички сте с тия същите лаиняно-попивни ями педизвикващи зарази и болести и може би край на човечеството ....................

Не се спичай колега,помагаме! Ей туй кюмбе ще ти излезе по-евтино от голямата дупка с блокчета ,сухи зидарии и т.н. например.
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Мар 05, 2012 9:07 am 
специалист

Тази станция която препоръчваш харчи 657 киловата ток през годината (75ват/час) и
за да се монтира трябва да се излее под него бетонна плоча, вечно се привързваш и ставаш роб на ЕОН или друг доставчик на ток.....На две години трябва да изхвърляш утайките и цената не зависи от количеството - средно 200 лв. на идване.

Цената разбира се е народна - както тази на яйцата в момента от 55 ст. :x - с ПРОМОЦИЯТА 3300 лв. С ДДС - 4026 лв и добави транспорт - средно 200-300 лв.

Изображение

Хайде сега едни нормален човек да ми каже, как така един гюм с размери 1.20 х 1.50 изработен от пластмаса -полипропилен, с поставена вътре една помпичка за въздух, няколко кабела и не знам още какви дребни джаджи за стотина лева, с производствена цена около 400-500 лв. някой ми го предлага за близо 5000 лева и аз трябва да се съглася, че разбирате ли това е МНООООООГО изгодна за мен и е за предпочитане, вместо да си издълбая в земята една СЕПТИЧНА ЯМА така, както моите дядовци и бащи са правили и са живеели по 89-90 години, а сега мрем на 50-60. Разбира се, никой не ме задължава да я купувам и като не ми харесва цената - да си направя.
П.С
Каналски написа:
.....Точно това което искате да постигнете би трябвало да подлежи на Административно Наказание !

.... затова си купете от горните пластмасови казани за по 5000 лв.

Това е форум - "НАПРАВИ СИ САМ" и ще е полезно щом има колеги толкова навътре в нещата, вместо да ни предлагат прескъпи продукти, да кажат как със собствени сили и по-евтини материали да си направим подобни скромни съоръжения които не замърсяват околната среда. Не ме разбирайте погрешно - аз не искам да съм враг на природата,но когато живота на едно прасе или "щастлива" кокошка е по-добър от този на клошарите по улиците, вече се замислям в какъв свят живея. И и аз искам да не ми мирише в двора и ако някой ми подскаже как да го направя с едни човешки, нормални инвестиции сам или с помощ от приятели, то ще се вслушам в съвета му и ще го приложа. Затова, ако някой знае как това да стане, да го опише с думи прости, с чертежче...практически... с какви материали....как се свързват....помпичка от аквариум става ли или не.....каква става.... въпреки, че както казвате има в нета много информация, но повечето е бла-бла, общи лафове и зарибявки. Има ли колеги които сами са си направили подобни, как работят, какви недостатъци имат, какво препоръчват....?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Мар 05, 2012 9:58 am 
специалист

infomar,колега нали за това е форума направи сам? Отиваш ,гледаш станцията , питаш кое, как работи и после си я правиш сам такава инсталация. Само,че е важно да знаеш какво правиш и как да стане.
Това е проста инсталация,работи на природни принципи и няма нищо сложно човек да си я направи от два бидона,или 3 бидона или пък от 2 дупки направени водонепропускливи в земята .Не е технологична разработка на НАСА или КГБ.
Както се казва в една реклама"..не става само с ядене,трябва и акъл" и малко усилие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Мар 05, 2012 2:13 pm 
майстор
Аватар

А ако нямам желание или какво да поливам с преработената вода какво да я правя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Мар 05, 2012 3:54 pm 
специалист

VLADO66 написа:
А ако нямам желание или какво да поливам с преработената вода какво да я правя?

Ами пускаш си я да тече някъде и да попива или в дерето. Тази вода не мирише,чиста е и може да си
попива в почвата някъде.Там дето я пускаш обаче растителността става буйна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Май 06, 2012 11:11 pm 
майстор
Аватар

Фло, долната картинка я направих по твоите обяснения от другия форум, за което за пореден път - БЛАГОДАРЯ! Най-вероятно ще пробвам с 2 бидона от тия по кубик. Нямам проблеми и със сегашните ями, но ми се ще да направя това. Кажи, ако бъркам някъде, и въпроса ми е за количеството на въздуха - какъв компресор ще е подходящ - от аквариум, от хладилник, нормален компресор?
Прикачени файлове:
Пречиствателна.JPG
Пречиствателна.JPG [ 220 KiB | Прегледано 2849 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 07, 2012 6:13 am 
специалист

Във втория съд водата трябва да се спуска върху топчетата и минавайки през тях да слиза надолу.Това е много важно-водата да минава през топчетата.Вентилацията става и с аквариумно компресорче,има такива по 3 вата и 100 литра въздух на минута,става и с вентилаторче да се обдухват топчетата.Може да се пригоди и естествена вентилация там където са топчетата.Връзката между двата бидона би трябвало да е с U,докато на твоята схема е обратно обърнато.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 07, 2012 8:32 am 
майстор
Аватар

Прикачени файлове:
Prechistvatelna.jpg
Prechistvatelna.jpg [ 528.43 KiB | Прегледано 2829 пъти ]

А така няма ли опасност да се затлачи тръбата между двата съда?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 07, 2012 10:08 am 
специалист
Аватар

Коментар !
bulhomes2 , поздравление за картинките !
За принципни схеми са достатъчно подробни. Но за мен Лично, нещо не е наред в тях !
Не ми се занимава да коментирам подробностите, но приличат на нещо като Свободно Творчество
от човек който може да рисува ... Предполагам, че в диалога с Фло ще се изчистят подробностите.
Вероятно аз изобщо да не съм разбрал каква е първоначалната идея !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 07, 2012 5:16 pm 
специалист

bulhomes2 написа:
Прикачени файлове:
Prechistvatelna.jpg

А така няма ли опасност да се затлачи тръбата между двата съда?

Има,свържи ги горе двата съда,просто обърни надолу свръзката от първата картинка,така,че да изглежда на U ,може да е и с ф-50 ! Долу,в първия съд си е активната утайка и тя трябва да си седи там.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 07, 2012 6:55 pm 
майстор
Аватар

Едва ли съм разбрал правилно, но ще пробвам...
Прикачени файлове:
Prechistvatelna.jpg
Prechistvatelna.jpg [ 517.26 KiB | Прегледано 2800 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 07, 2012 7:12 pm 
специалист
Аватар

С какво чертаеш колега?
Справяш се добре!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 155 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа