• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 23
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
valioboy - специалист
Колегата Каналски,разбрахме вече,че подлежи на Административно Наказание,наясно сме и всеки си носи отговорността.

Та говорих с познати и те ми казаха,че ямите в околността са зидани с един хоризонтален-един вертикален ред парапани и така са редувани.Но за полипр. тръби си мисля,че при мен ефекта няма да е толкова голям поради наличие на подпочвени води и се чудя дали ако ги направя настрани в стените няма да е по-добър ефекта,в първия един метър.А за това без никакъв вид зид ми се вижда като излишен риск.С времето почвате ще започне да се срутва може би,иначе нямам намерение да я ползвам дълго,надявам се,че в близките 2-3 години ще има централна канализация.
mitaka_vk - специалист
Интересно като има високи подпочвени води, разните му там сондажи и кладенци каква вода ползват? Само подпочвена или подпочвено-отпадна???
novgradski - специалист
Скоро четох нещо за селищата по времето на "Клондайк-ската треска"...Кладенци,септични ями ,болести...страхотия.
Фло - специалист
novgradski написа:
Скоро четох нещо за селищата по времето на "Клондайк-ската треска"...Кладенци,септични ями ,болести...страхотия.
Затова правилния въпрос тука е не как да си направя септична яма ,ами как да си направя домашна биопречиствателна станция !Има толкова много изписано в нета,кое как става,примери за принцип на действие от купешки такива, с анимациите му ,с изчисления и т.н.,че просто не е истина въпрос за септична яма.
ZMeyGorianin - майстор
По корабите /най-вече пасажерските/ има монтирани специални пречиствателни съоръжения, тъй като изискванията по пристанищата и определени крайбрежни зони за изхвърлянето на ла..та са много високи! Общо казано това са едни цистерни вътрешно разделени на каскаден принцип. Основния почистващ елемент представляват едни бактерии които се хранят с това което ние отделяме :-D . Крайния продукт представлява зеленикава вода в която се слагат хлорни таблетки за дезинфецция и може да се изхвърля в морето.
Важно е там където работят гадинките да не се вливат води смесени с химикали-от перални, миялни и т.н., защото ще измрат. За да се поставят в най-изгодни условия за работа в "саламурата" се подава въздух с ниско налягане. Работната температура трябва да е между 20 и 35*С. Предварително се активират в топла до 35*С вода.
Аз имам попивна яма, която не се пълни много тъй като не живея често в къщата където е. Тази пролет смятам да пусна за първи път бубите и я ще следя за резултата.
Фло - специалист
ZMeyGorianin написа:
Аз имам попивна яма, която не се пълни много тъй като не живея често в къщата където е. Тази пролет смятам да пусна за първи път бубите и я ще следя за резултата.
Малко теория по въпроса:
Кръговрат на азота се нарича комплексен биогеохимичен кръговрат, който описва трансформациите на азота и азотните съединения в природата.

Отличава се с особена сложност и с голяма скорост на циркулация в различните екосистеми. Азотът участва, съвместно с въглерода, в синтезата на всички белтъчни вещества. В неговия кръговрат обаче, съществуват редица особености. Богатството на атмосферата с азот (78%) се използва само от ограничен брой организми за включване на N2 в цикли от:

(1) органичен-N → NH3 → NH4+ → NO3‾→ органичен-N и/или

(2) NO3‾ → NO2 → NO → N2O → N2 ;

Първият процес, до образуване на нитрати се нарича нитрификация.

Вторият процес на превръщане на нитратите, обратно в атмосферен азот – денитрификация.

Друга особеност е, че отделните звена на тези процеси се извършват от отделни специфични групи микроорганизми.

Отделните групи микроорганизми най-общо са 2 : анаеробни и аеробни.Това показва ,че инсталацията трябва да има минимум 2 секции,като в първата се вихрят анаеробните бактерии,където протича процес на минерализация /разграждане на колетите до съставните им минерали/ и образуване на азотните съединения в нитрити ,после водата с това съдържание прелива в друга секция ,където върлуват аеробните бактерии ,които транформират нитритите в нитрати. Този съд/втория/ или секция трябва да и добре вентилиран с постоянен приток на свеж въздух ,защото аеробните бактерии живеят само в кислородна среда и като следствие водата излиза условно чиста,бистра и богата на нитрати,без миризма и отлична за поливане.
Утайката в първата секция се нарича активна утайка и при добре направена инсталация може никога да не се чисти и изпомпва.Съществуват и купешки дворни малки биопречиствателни станции само със един съд и две отделения в него с хидролифт за преливане и компресорче за въздух.Тука е обаче направи сам и може да послужат само като пример.
Фло - специалист
Ето една малка пречиствателна станцийка :rolleyes:http://ermax.blog.bg/technology/2011/02 ... hta.690373
valioboy - специалист
Ок край приключвам с темата,вие ни направихте за смях."Болести и стрхотииии" е няма болни,всички са живи и здрави спокойно и всички обяснявате за нормативните изисквания и коя яма е попивна и лаяняна и пречиствателна и еко катастрофа,а всички сте с тия същите лаиняно-попивни ями педизвикващи зарази и болести и може би край на човечеството ....................
Фло - специалист
valioboy написа:
Ок край приключвам с темата,вие ни направихте за смях."Болести и стрхотииии" е няма болни,всички са живи и здрави спокойно и всички обяснявате за нормативните изисквания и коя яма е попивна и лаяняна и пречиствателна и еко катастрофа,а всички сте с тия същите лаиняно-попивни ями педизвикващи зарази и болести и може би край на човечеството ....................
Не се спичай колега,помагаме! Ей туй кюмбе ще ти излезе по-евтино от голямата дупка с блокчета ,сухи зидарии и т.н. например.
Изображение
infomar
Тази станция която препоръчваш харчи 657 киловата ток през годината (75ват/час) и
за да се монтира трябва да се излее под него бетонна плоча, вечно се привързваш и ставаш роб на ЕОН или друг доставчик на ток.....На две години трябва да изхвърляш утайките и цената не зависи от количеството - средно 200 лв. на идване.

Цената разбира се е народна - както тази на яйцата в момента от 55 ст. :x - с ПРОМОЦИЯТА 3300 лв. С ДДС - 4026 лв и добави транспорт - средно 200-300 лв.

Изображение

Хайде сега едни нормален човек да ми каже, как така един гюм с размери 1.20 х 1.50 изработен от пластмаса -полипропилен, с поставена вътре една помпичка за въздух, няколко кабела и не знам още какви дребни джаджи за стотина лева, с производствена цена около 400-500 лв. някой ми го предлага за близо 5000 лева и аз трябва да се съглася, че разбирате ли това е МНООООООГО изгодна за мен и е за предпочитане, вместо да си издълбая в земята една СЕПТИЧНА ЯМА така, както моите дядовци и бащи са правили и са живеели по 89-90 години, а сега мрем на 50-60. Разбира се, никой не ме задължава да я купувам и като не ми харесва цената - да си направя.
П.С
Каналски написа:
.....Точно това което искате да постигнете би трябвало да подлежи на Административно Наказание !
.... затова си купете от горните пластмасови казани за по 5000 лв.

Това е форум - "НАПРАВИ СИ САМ" и ще е полезно щом има колеги толкова навътре в нещата, вместо да ни предлагат прескъпи продукти, да кажат как със собствени сили и по-евтини материали да си направим подобни скромни съоръжения които не замърсяват околната среда. Не ме разбирайте погрешно - аз не искам да съм враг на природата,но когато живота на едно прасе или "щастлива" кокошка е по-добър от този на клошарите по улиците, вече се замислям в какъв свят живея. И и аз искам да не ми мирише в двора и ако някой ми подскаже как да го направя с едни човешки, нормални инвестиции сам или с помощ от приятели, то ще се вслушам в съвета му и ще го приложа. Затова, ако някой знае как това да стане, да го опише с думи прости, с чертежче...практически... с какви материали....как се свързват....помпичка от аквариум става ли или не.....каква става.... въпреки, че както казвате има в нета много информация, но повечето е бла-бла, общи лафове и зарибявки. Има ли колеги които сами са си направили подобни, как работят, какви недостатъци имат, какво препоръчват....?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 23

Тема "Как се изгражда септична яма." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: