Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Krelion - специалист
Нещо не ми харесва как е свързан този бойлер.Дайте мнения.

Прикачен файл

WP_000116.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Аматьорско и опасно е връзването - може да гръмне, не го ползвайте докато не поправите нещата. Самоделно ли е подвързването или е плащано за това?
Krelion - специалист
Поздравления,Лазаре!
От 90 преглеждания на темата,само ти написа ,че това е опасно.
Първоначално мислех да пусна снимката в "майстори менте",но въобще не е смешно.Да, взели са пари за монтажа.Обединяването на серпентините с тая мека връзка се преживява,но клапана.....Интересното е че клиентите казваха,че са имали топла вода,при условие,че налягането във водопровода им е 5,6 бара,а ПК е на 8!?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами тези клапани не се продават със сертификат за калибрация и никой не може да гарантира дали отваря на 8 или на 6 бара. Манометърът, с който се мери налягането във водопровода също не е калибриран. Самото налягане също е променлива величина, така че понякога може да имат, в друг момент да нямат топла вода.
thinkpad - майстор
Krelion написа:
От 90 преглеждания на темата,само ти написа ,че това е опасно.
Само като погледнах тази смачкана сгъната на две мека връзка и свързването другата дълга мека връзка, и аз си помислих същото.
LazarGanev - "Велик майстор"
Меките връзки са най-малкия проблем - основния проблем е неправилното връзване на предпазния клапан - реално той сега работи като възвратен клапан, а предпазен клапан на бойлера липсва и при нагряване той може да гръмне! Е, разбира се тръбите са по-слаби и най-вероятно ще избият те, може да осакатят човек или да стане наводнение (ако няма никой в къщи)
Тани - модератор
Само на мен ли ми се струва, че червената врътка на предпазния клапан е излезнала нагоре? С други думи е завъртяна и ѝ е подложено нещо, "за да пуска вода"!

Пък и с тази мека връзка на входа :? Дебита отива по дяволите. Язък за входа на един цол, който има бойлера, ако не ме лъже паметта!
LazarGanev - "Велик майстор"
Не мога да преценя дали червената врътка е изтеглена - ако е така, това обяснява защо имат топла вода хорицата при тези стойности на налягането във водопровода и на предпазния клапан. Но в такъв случай бойлера няма нито предпазен, нито възвратен клапан и съседите също са доволни :-D
П. Петков - специалист
Имам плах върос: Защо трябва да се слага предпазен клапан след възватния? Не е ли по-добре е да се сложи втори възвратен клапан от изхода на бойлера (изхода за топла вода) направо към щранга за студената вода (тоест към входа на първия възвратен клапан)? При нагряване и разширяване на водата (при затворени кранове за топлата вода), налягането няма да се вдигне повече от това на водопровода плюс диференциалното на втория възвратен клапан. При отказ на терморегулатора и защитния термопрекъсвач, парата започва да изтласква (през втория възватен клапан) студената вода в щранга (Като налягането си остава същото, защото нивото на язовир "Искър" никой не може да го повиши, освен дъждовете пратени ни от Господ бог!), а оголеният нагревател в един момент изгаря и Росица Андреева (ЕТ-"РА") прави нов за 7-8 лева! При нормална експлоатация, топлата вода не може да премине в щранга на студената, защото пречи сумарното диференциално налягане на клапаните (при равни диференциални налягания то е удвоено!).
А когато има само възвратен и предпазен клапани, при нагряване на водата и затворени кранове за топлата вода, налягането се вдига и предпазният клапан започва да прокапва (В инструкциите пише, че е нормално!). Освен това, при едновременен отказ на терморегулатора, на предпазния термопрекъсвач и на възвратния клапан, бойлерът гръмва (Случвало се е и има репортажи!), къщата (или апартаментът) също, и се налага Барбуков да Ви построи нови (или поне да Ви вземе само парите за тях!). За съжаление, понякога в такива случаи се налага и писането на епитафии (Не дай си Боже!). Е, ако парата достигне до "студения" водомер, той няма де се чувства кмфортно, защото по презумпция е "зиморничав", но е значително по-евтин от жилището. Дискусионен е въпросът за сравнението на надеждността на възватния клапан и на предпазния. Освен това, при съвременната ВиК арматура тези два клапана са комбинирани, което не пречи те да са заедно и пак да се монтира втори комплект, свъзващ изхода на бойлера и щранга на студената вода (естествено посоката е от бойлера към щранга!). Ако има контрааргументи, които съм пропуснал в съжденията, то би било добре да ги науча (и не само аз), като ги напишете. При това съм много сговорчив! :)
P.S.
Имам и неголям, пространно-плачевен, скромен опит с бойлер на "Светлю Шишков" и при интерес мога да го споделя епистоларно. :)
LazarGanev - "Велик майстор"
П. Петков, нещо не можах да схвана идеята ти, би ли я начертал, ако може?

Тема "Свързване бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: