Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
vanko68 - специалист
Лазар-точно така,понеже върши повече работа,харчи повече еленергия.Тази с вертикалния напор след като напълни тръбата,не върши никаква работа повече.
Ясен пример-какво става,ако се запуши с ръка изходния отвор на прахосмукачката-вдигат й се оборотите,понеже се разтоварва двигателя.Неговата работа е да прехвърля въздух от входа към изхода с някакъв дебит.Ако дебита се ограничи,помпата върши по-малко работа=по-малко ток.И обратното-ако ограничиш тока= по-малко дебит.
Последна промяна от vanko68 на пон май 18, 2009 9:44 pm, променено общо 1 път.
Стефан - майстор
Отказвам се да споря с ограничени хора.
vanko68 - специалист
Как да се спори с факти-и господ е мълчал тогава....А на прахосмукачката става същото,ако запушиш и входа.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз нямам намерение да споря с тебе! Спора го започна ти и като попрочетеш или поразпиташ, очаквам извинение за обидата:
Стефан написа:
Отказвам се да споря с ограничени хора.
Johny - майстор
Стефане, не си прав!
Цитирам себе си от друга тема :
Центробежни помпи и вентилатори, както вече казаха, са най-натоварени, когато са им отворени напорните колектори. Дори големите помпи с двигатели например 150-200kW, задължително се пускат при затворен шибър и след като се развърти мотора, се отваря постепенно шибъра.
Крана на изхода колега!
Последна промяна от Johny на вт май 19, 2009 1:57 am, променено общо 1 път.
lz1wvm - специалист
Не разбрах много от теорията,но мен ме интересува да си регулирам качествено дебита.Смукатела е на 6 метра под турбината а след нея има още 3 метра височина(помпата е в шахта).Та за мен е по удобно крана да е горе на 9-тия метър.
Поздрави
Стефан - майстор
Johny написа:
Стефане, не си прав!
Цитирам себе си от друга тема :
Центробежни помпи и вентилатори, както вече казаха, са най-натоварени, когато са им отворени смукателните колектори. Дори големите помпи с двигатели например 150-200kW, задължително се пускат при затворен шибър и след като се развърти мотора, се отваря постепенно шибъра.
Крана на изхода колега!
Прав си донякъде, ама не съвсем. Спорим за глупости. При пускане на големи помпи никога не се затварят смукателните арматури, а напорните. И задължително се пускат на рециркулация. Не знам дали си участвал в такива пускови операции, но тогава помпата почти ще изхвърчи от място. Което означава, че е силно натоварена. А случайно да си гледал какъв е ампеража в тоя момент? Постепенно се отваря напорния колектор, и се затваря рециркулацията. За достигане на оптимален режим на работа. Тогава и ампеража спада. Ако искаме да намалим дебита, се отваря рециркулацията. Тогава част от флуида от напора се връща в смукателния тръбопровод. От това помпата не се натоварва, защото през нея винаги преминава определено количество вода за единица време, при напълно отворена смукателна и напорна арматура.

Защо ли си губя времето, не знам. :?
Последна промяна от Стефан на пон май 18, 2009 10:50 pm, променено общо 1 път.
Johny - майстор
lz1wvm написа:
Не разбрах много от теорията,но мен ме интересува да си регулирам качествено дебита.Смукатела е на 6 метра под турбината а след нея има още 3 метра височина(помпата е в шахта).Та за мен е по удобно крана да е горе на 9-тия метър.
Поздрави
Така и трябва да бъде. Ето тук разисквахме такъв въпрос: http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... sc&start=0
lz1wvm - специалист
Благодаря за бързите и компетентни отговори. :) :partyman:
Johny - майстор
Стефан Прав си! Затваря се напорния, а не смукателния колектор. Колкото за рециркулацията - каква рециркулация при 1kW мотор.
Пускал съм такива помпи, защото работех във ВиК. Освен това, тези големите, се пускат в звезда/триъгълник и се следи ампеража преди да се отвори напорния кран.
PS. Коригирам си поста, за да не заблудя някого.

Тема "сонда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: