Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
lz1wvm - специалист
Здравейте
може да има писана по тази тема но така и не намерих.
Става въпрос за следното.Имам турбинна помпа 1 киловат(руска).Сега смуче вода от сондата с тръба половин цол.Като сложа тръба 1цол изчерпва водата и засмуква въздух.За това искам да сложа кран за регулиране на дебита.Но не знам къде е по удачно.На входа на турбината или на изхода.Ако става на изхода,при мен ще е по лесно за изпълнение.
LazarGanev - "Велик майстор"
Задължително и само на изхода. Входа трябва да е свободен за засмукване, а крана на изхода колкото повече го затваряш, толкова по-добре за помпата - центробежната помпа е най-разтоварена при затворен кран на изхода.
Стефан - майстор
LazarGanev написа:
Задължително и само на изхода.
.
Леко грешно предложение. Извинявай за апострофа.

Моето предложение е следното. Свържи смукателната и напорната страна през сферичен вентил. На това се казва байпасна връзка. Опитно ще намериш отпималното решение. По този начин нито ще пречиш на засмукването, нито на напора.


Лазаре, съгласен ли си?
lz1wvm - специалист
Значи ако съм разбрал да си сложа цоловите тръби и с две тетки да сложа паралелно на турбината сферичен кран.
Каналски - специалист
Извън темата !
lz1wvm написа:
... сферичен кран.
Според мен , ти го написа правилно така. Но ако функцията му ще е да се регулира с него, според мен Сферичните спирателни кранове не стават за Регулиране, те имат две положения Отворен-Затворен, средните положения не са му в природата. Но пък винаги има и специално направена арматура...
Стефан - майстор
Каналски написа:
.. Но пък винаги има и специално направена арматура...
Само чакам да кажеш каква е тая арматура :lol: Тя е регулираща, знам, но предложи и снимка. И обясни с какво е по-добра от сферичния кран по конструкция, и функции. Ако обичаш!
LazarGanev - "Велик майстор"
Стефан написа:
Лазаре, съгласен ли си?
Извинявай, ама - не! Какво значи "да се пречи на напора на една центробежна помпа"? Малка задачка:
Имаме две еднакви центробежни помпи, засмукващи от еднаква дълбочина от неизчерпаем водоизточник. Изходът на едната е вързан за 50-метрова вертикална тръба, а изходът на другата е на свободно изтичане във същия водоизточник. Коя от двете помпи е по-натоварена?
Стефан - майстор
LazarGanev написа:
Стефан написа:
Лазаре, съгласен ли си?
Извинявай, ама - не! Какво значи "да се пречи на напора на една центробежна помпа"? Малка задачка:
Имаме две еднакви центробежни помпи, засмукващи от еднаква дълбочина от неизчерпаем водоизточник. Изходът на едната е вързан за 50-метрова вертикална тръба, а изходът на другата е на свободно изтичане във същия водоизточник. Коя от двете помпи е по-натоварена?
За теб може да не е ясно, но за мен по-натоварен двигател ще е тая с 50 м напор. Същото предлагаш и ти - да се сложи вентил на напора. А аз предлагам да се сложи рециркулация от напора към входа.

Различно е, Нали?
LazarGanev - "Велик майстор"
Точно затова ти дадох тая задачка г-н инженер! Вярното решение е, че помпата на свободно оттичане е много по-натоварена, от тази, която нагнетява в 50-метровата тръба! :) Мисля, че се учи по хидравлика в 3-ти курс на техникумите! :)
Стефан - майстор
Лазаре, не съм съгласен с тебе. Явно ти си стигнал само до трети курс в техникума :lol: Ако наистина не ми вярваш, свържи един ампермер последователно на захранването на двигателя, и ще видиш с очите си!

Тема "сонда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: