• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
шоп - майстор
mici,
към твойта система за сондиране, ще добавя, че аз в долната част на тръбата в сектора с пробитите отвори сипвам морска сол. Така отворите не се запушват, а в последствие солта се разтваря.
Второто нещо което правя, е че купувам поцинкована тръба дълга 6.8 м, изкопавам с багер дупка дълбока 4-4.5( в зависимост от характеристиките на багера) Така триногата е много по-ниска, по лека и спестяваш 4 метра набиване. Върху скобата с която се върти слагам 100-150 кг тежест под формата на чували с пясък. Така при всеки удар на балабанката тръбата се забива по-лесно. Въртенето и е задължително иначе рискувате тръбата да се покаже зад вас за да види кой и е майстора. За удължаване на тръбите не използвам заварка а винторезка и нипел. След направата на резбово съединение не се набива повече. Следва обратен насип и ако водният стълб е над 7-8 метра се прави шахта и накрая обратният насип
Чаро - Акълия
шоп написа:
mici,
към твойта система за сондиране, ще добавя, че аз в долната част на тръбата в сектора с пробитите отвори сипвам морска сол. Така отворите не се запушват, а в последствие солта се разтваря.
Второто нещо което правя, е че купувам поцинкована тръба дълга 6.8 м, изкопавам с багер дупка дълбока 4-4.5( в зависимост от характеристиките на багера)
До тук супер, ама не се ли сети да боцнеш тръбата преди да си отиде багера? :lol:
Багера си натиска здраво и вервай, няма нужда от никакви триноги, чукове и подобни, излишни усложнения на живота :wink:
и губене на ценно време в работа. Особено, ако времето е предвидено за джинче с тоник, ледче и лимонче :-D
Ако се наложи тръбата се удължава, дали със заварка, дали с резбови...
Важно е да се отбележи, че метода с набиването на тръби е приложим само, ако може "огледалото" да е на не повече от 7, максимум 8м от помпата.
шоп - майстор
Чаро, ех ако можеше да стане така, но уви. По шопско до Искъра си е балстра, има и един глинест пласт към 6 метър, който ни отне 6 часа бой с балабанката ( не съм я мерил но е към 80кг) и яко въртене:-(. След като го минахме на удар по сантим влизаше:-)
cenko6 - специалист
ivori написа:
http://www.youtube.com/watch?v=1m-ECggRTFI

а това е окончателното решение :)

Е колеги, някой съумя ли да направи това чудо на техниката?
http://www.youtube.com/watch?v=1m-ECggRTFI
swetlio - специалист
Вижте на какво попаднах http://howtodrillawell.com/index.php
как мислите дали си заслужава да се дадат 30$ за DVD - то плановете?

иначе има и "негърски" начин :) -- http://www.youtube.com/watch?v=UYay9-2U ... re=related
Последна промяна от swetlio на ср фев 23, 2011 5:50 pm, променено общо 1 път.
pe6o.t - напреднал
rambovr написа:
Викнах човек с багети,след него втори и трети. Дълбочината на водата на мястото където и тримата ми посочиха че има вода е 9м.Искам преди да изкопая кладенеца да се уверя, че наистина има вода.Ще съм благодарен на този който,ми помогне да си направя ръчна сонда за откриване на подземна вода.Не съм наясно как точно се прави ,,ГЛАВАТА,,- режещата част.

Е това е ръчна сонда за вода може да ти е интересно. http://www.youtube.com/watch?v=nYNQt36V ... re=related От две части е
Здравейте. Работя за българска филмово продукция. Във филма единият от героите е сондьор. В момента правя проучване на различни системи за сондиране. Интересуват ме сондите - самоделки, които са със сглобяема конструкция под формата на пирамида. Има ли някой тук, който може да изработи такава сонда и да ми каже колко ще струват материалите за нея и трудът?
krasigogo - специалист
Да споделя и аз.
Преди 7-8 лета в Козлодуй набивахме тръба по гореспоменатите методи. Стигнахме до почти 12 метра и резултатът бе - има вода /от 6м натам/, но дебита е малък - около 500л на час. Смятах че проблемът е в помпата - бе малка 500W, изгоря и реших да купя по голяма резултатът бе че водата свършва след около 5 мин.
В последствие присъствах на сондиране с тринога и смятам че разбрах къде сме бъркали.
При мен водата излиза на 6м, и е в едър пясък, след което има по фин слой пясък и под него е чакалът в който трябва да се разположи сондажа.
При навлизане на тръбата в слоят фин пясък, цялата система буквално пружинираше без да навлиза по дълбоко. Практически тогава се отказахме да набиваме тръбата /чука е около 80 кг и се спускаше по тръбно скеле от най малко 3 метра/. Грешка бе че не въртяхме тръбата, тогава щяхме и по надълбоко да навлезем.
Но клипчетата които видях няма как да се реализират тук. Горният слой пясък, без обсадна тръба няма как да се премине, при липсата на такава ще се получи пропадане, без реално да се навлиза в дълбочина.
Все още не съм се отказал от направата на сондаж и когато го реализирам ще пусна подробности и снимки.
Korohulio - специалист
Колеги, как трябва да изглежда главата на сонда за копаене по метода с набиване /чукане/ за да задържа камъни?
Питам защото копая дупка в двора си широка ф 120. Вече стигнах вода на 4- 4.5 метра дълбочина съм, но искам да стигна до 7 метра. Проблема, че фракцията до която стигнах е предимно от речни камъни, които се свличат т.е. не се задържат в текущата глава на сондата ми. Сондата ми представлява няколко тръби 3/4 -ти с цилиндър /ф 120/ с един страничен жлеб. Пробиването е с 5 кг чук :-D.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "КАК СЕ ПРАВИ ръчна сонда за вода ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: