Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте! Бих искал да ви попитам за съвет,относно избор на сондажна помпа и нейния монтаж.Сондажа е 30 метров,40 см. диаметър,водата излиза на 18-я метър(тоест има 12 метра воден стълб до дъното).Дебита не съм го мерил,но е сериозен,ако съдя по това,че е поливано с 4 цола пожарникарски маркуч преди време без да спира докато не полее 1 декар двор.Разстоянието по хоризонтал е 50 метра до мястото за поливане.
Та бих бил много благодарен,ако ми съдействате с предложения за помпа и какво да има вградено като защити.Бюджета е 500-600 лева за помпата само.Благодаря предварително!
torbalan - Дървен философ
За този бюджет - купувай, каквото намериш.
Виж колко ще ти струва въже от неръждавейка, за което да я окачиш. Да не се окаже, че само въжето ще е половината от бюджета...

Дебита на помпата се избира спрямо това, колко ще ти трябва, а не колко очакваш, че има в сондажа.
Напора зависи от метода на поливане.
Ако просто ти трябва да се излива водата и да тече по вадички, тогава 20 метра напор е достатъчно.
Ако искаш да има разпръсквачи, които да пръскат трева, тогава трябва по-висок напор. Да кажем 60 метра при твоите условия...
По хоризонтала разстоянието не е голям фактор, освен ако не тръгнеш да пестиш от тръби и купуваш с много малък диаметър.
ср апр 03, 2024 9:00 pmtorbalan написа:
За този бюджет - купувай, каквото намериш.
Виж колко ще ти струва въже от неръждавейка, за което да я окачиш. Да не се окаже, че само въжето ще е половината от бюджета...

Дебита на помпата се избира спрямо това, колко ще ти трябва, а не колко очакваш, че има в сондажа.
Напора зависи от метода на поливане.
Ако просто ти трябва да се излива водата и да тече по вадички, тогава 20 метра напор е достатъчно.
Ако искаш да има разпръсквачи, които да пръскат трева, тогава трябва по-висок напор. Да кажем 60 метра при твоите условия...
По хоризонтала разстоянието не е голям фактор, освен ако не тръгнеш да пестиш от тръби и купуваш с много малък диаметър.
Благодаря.Стоманено въже имам 6мм.,на две такива ще виси.Няма да пестя от тръби,трябва ми само за поливане във вади,така че смятам да е само маркуч,който май ще е по-скъп от помпата 😀.
Спрял съм се засега на това...
https://www.onlinemashini.bg/monofazna- ... 0100/91394
За 350-400 квадрата ще свърши ли работа?
torbalan - Дървен философ
ср апр 03, 2024 10:08 pmAtanas Ivanov написа:
ср апр 03, 2024 9:00 pmtorbalan написа:
За този бюджет - купувай, каквото намериш.
Виж колко ще ти струва въже от неръждавейка, за което да я окачиш. Да не се окаже, че само въжето ще е половината от бюджета...

Дебита на помпата се избира спрямо това, колко ще ти трябва, а не колко очакваш, че има в сондажа.
Напора зависи от метода на поливане.
Ако просто ти трябва да се излива водата и да тече по вадички, тогава 20 метра напор е достатъчно.
Ако искаш да има разпръсквачи, които да пръскат трева, тогава трябва по-висок напор. Да кажем 60 метра при твоите условия...
По хоризонтала разстоянието не е голям фактор, освен ако не тръгнеш да пестиш от тръби и купуваш с много малък диаметър.
Благодаря.Стоманено въже имам 6мм.,на две такива ще виси.Няма да пестя от тръби,трябва ми само за поливане във вади,така че смятам да е само маркуч,който май ще е по-скъп от помпата 😀.
Спрял съм се засега на това...
https://www.onlinemashini.bg/monofazna- ... 0100/91394
За 350-400 квадрата ще свърши ли работа?
Дали ще свърши работа - идея нямам.
Казах, каквото мисля.
Помпата се избира спрямо дебита, който ти е нужен и налягането, дето трябва да преодолее..
MamaMy - майстор
Този дебит не е малко. Може и да ти стига. Защо не ползваш полиетиленова тръба? Тя е може би най-евтиното решение за вътре в сондажа.
ivanovbg - майстор
Аз съм с такова табло и съм доволен. Работи без намеса над 6г. https://www.onlinemashini.bg/tablo-upravlenie-ibo/85437
чет апр 04, 2024 2:12 amMamaMy написа:
Този дебит не е малко. Може и да ти стига. Защо не ползваш полиетиленова тръба? Тя е може би най-евтиното решение за вътре в сондажа.
Точно това мисля да направя вътре в сондажа, но за навън пак ще ми трябват едни 70-80 м маркуч, което си е цифра.
чет апр 04, 2024 7:53 amivanovbg написа:
Аз съм с такова табло и съм доволен. Работи без намеса над 6г. https://www.onlinemashini.bg/tablo-upravlenie-ibo/85437
Това Ибо, към което съм пратил линк, има всички защити плюс възвратен клапан.Дали ще ми е необходимо и табло?
torbalan - Дървен философ
Какъв е тозимаркуч, дето е по-скъп от помпата?
Аз моята поливна система я правих с черните тръби.
От помпата до шахтата са Ф40. По трите кръга са Ф32.
Но аз поливам поляна с разпръсквачи. Всичко е под земята, но пък иска налягане. :)
чет апр 04, 2024 5:29 pmtorbalan написа:
Какъв е тозимаркуч, дето е по-скъп от помпата?
Аз моята поливна система я правих с черните тръби.
От помпата до шахтата са Ф40. По трите кръга са Ф32.
Но аз поливам поляна с разпръсквачи. Всичко е под земята, но пък иска налягане. :)
Ами 1 цол хубав градински маркуч е около 5 лева метъра.Но започвам да се замислям дали да не сложа обикновен плосък маркуч за поливане(има такива на 8 бара).Така или иначе основно ще поливам във вади само.Най-много един накрайник за пръскане да слагам от време на време.А за водоструйката ще взема един хубав 20 метра.

Тема "Съвет за сондажна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: