Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kojota - напреднал
Значи - първо да кажа - че от 2- 3 дни съм член на прекрасния ви форум и много ми харесва , надявам се и аз ще мога да помогна с нещо на някого!10хх

Сега на въпроса - напролет ми предстой ремонт , на изображението по долу съм драснал една схемичка - питането ми е знаете ли дали е възможно да прекарам ВиК от банята на терасата на хола по пода и с колко ще се наложи да се задиха нивото в хола и коридора , и ако може да ми препоръчате някой майстор да свърши тази работа ?!
Изображение
Прекъснатата линия е линията на канала !
ValBo - специалист
С чистата вода, надали ще имаш проблеми, тя е под налягане и ще минава свободно, независимо от чупките.
Проблема ще ти е мръсния канал
За него се иска височина за да се отича. Инъче се задръства. Т.е според мен по пода няма да стане - вариант е да минава по стената, но няма да стане без дълбане и и има много отвори(врати) по пътя
Моя съвет е да пуснеш тръба извын терасата и да я отведеш до някоя близка шахта - само да не е колектора на БТК;-)
Още по добре ако минава тръба за дъждовната вода около терасата.
kojota - напреднал
Е този вариант няма да стане с канала - през терасата ! Търси се друг :)
hafte - помощник
При мен канала е по същият начин направен. Тръбата е пусната от бълкона през хола, коридора и отива в банята.

Сега това най вероятно е панел ??? или

Ако иксаш да я пуснеш така виж първо колко е дебела замазката (при мен беше 7 см).
Второ трабата през хола върви по стената а не в пода, като има денивелация около 10см от балкона до банята (разтоянието е 11м).
Трето в коридора и банята трябва малко да вкопаеш в панела (около 1-2см) за да може да продължи наклона.

Виж някой майстор който може да ти го направи и изчисли точно какво трябва защото денивелацията не трябва да е много голяма или много малко, защото в едния случай водата ще се отича много бързо а в другия прекалено бавно.

Проблем може да имаш евентуално след време ако се запуши нещо но понеже няма 90 градусови ъгли спокойно може да се бръкне с стоманено жило.

При мен тръбата е облицована с теракол квадратно и след нареждането на паркета ще се изравни почти с пода (без 1 см) но ако го повдигнеш няма да се вижда изобщо.

Успех
kojota - напреднал
Благодаря за отговор - само да попитам - по стената в хола вкопа ли тръбата ( и ако е така колко ) - после стената с гипскартон ли я облече ?! Ако е с гипскартон - кажи как се получи при вратата на хола ?!

Благодаря още веднъж !
hafte - помощник
Тръбата е вкопана около 2,5 см.
Повече не може или поне аз не пробвах защото започва да излиза арматура.
Трабата на вратата в хола идва на 0 и до канала в банята е в тези 2 см които трябва да вкопаеш в плочата на панела.

Имаш едно коляно на 45 градуса и всичко друго е 2x6м прав канал.

Успех.

П.С. Така и не направих снимки на творението за да ги покажа но ще снимам канала ако не забравя или поне това което се вижда още.

Също така ако ти се занимава може да си направиш вътрешни контакти в панелката а не да ти излизат от пода :-)
kojota - напреднал
Ок де вкопал си тръбата в стената 2,5 см - обаче тя е Ф40 май или 60 - как я скри после - с картон - или с мазилка , - и как се получи при вратата - ако не си сменял касата и вратата де ?!
SHL - специалист
kojota написа:
Ок де вкопал си тръбата в стената 2,5 см - обаче тя е Ф40 май или 60 - как я скри после - с картон - или с мазилка , - и как се получи при вратата - ако не си сменял касата и вратата де ?!
Тръбите за този канал са ти ф50. Иначе hafte доста добре ти го е обяснил. Само ще добавя за твоя информация че стандартния наклон за канали е 2%, т.е. ако от банята(където ти е щранга) до балкона, ако имаш 10 метра, трябва да подсигориш наклон 20см. Така че не е лоша идеята да ползваш и стената на хола. Личното ми мнение въпреки стандартите е че може и 1% наклон да свърши работа - но това само в краен случай! Имай предвид че говоря за правия и най-дълъг участък в хола. От вратата на хола до банята трябва да си под замаската !
Така или иначе, ако ти стърчи тръбата някъде, трябва да я скриеш. Няма значение дали с картон или с мазилка - и с двете става.

Тема "Дълго ВиК :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: