• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Primus - специалист
Едната резба е 7.5 мм, другата към 6 мм...
Досега беше с тефлон лента, протече след 4-5 месеца!
sstefanov - майстор
И сложи повече (или по-хубава) лента.
Primus - специалист
Най-сетне успях да се свържа с разбиращ представител на Хенкел - препоръча Локтайт 243, има го в 10мл!
Primus - специалист
Напоследък не ми помагате много! ;)

Затова ще обясня цялата постановка:

Дупка в стената с женска резба 1/2. За кран студена вода в тоалетната. Предполагам е тройник, отляво е водомера, надясно отива към банята.
Залепени нови плочки, върху старите! От където започва проблема.
7-8мм плочката и лепилото - почти 10мм. И съответно използвах преходник 10мм. Некачествен.
Прикачен файл:
Kran prehodnik.JPG
Kran prehodnik.JPG (64.48 KиБ) Видяна 2143 пъти
Виждат се 4 и половина витки външна резба. Завил съм го с тефлонова лента и се оказа, че поне до момента е железен, теч няма.
Вътрешната резба обаче е къде три витки. Вижда се на снимката, че половината резба на крана остава навън (стегнато здраво)! На всичко отгоре цилиндрична резба, която предполагам изисква челна уплътнителка. Да ама - първо, с шайбата ще останат 2 витки. И второ - чело няма, вътре е конусно престъргано, шайбата ще се разкъса още при затягането.
Затова предположих, че идеалният и най-лесен начин е с гел от горепосочените.

Тук отварям една голяма скоба.
В момента кранът е свален и е сложена специална месингова тапа с калчища. :yawinkle:
Вече седмица теч няма.
Имах гениалната идея да развия преходника и да завия крана направо в стената, в тройника, с калчища (както пише в дебелите книги и както казвате вие) и дори за целта си купих розетка с 3/4 отвор, кранът се разширява и не е ясно колко навътре ще влезе.
Нямаше чак грозно да стане и щеше да е бетон!!!
Да, ама не!
Не мога да развия 10мм преходника.
Новият от снимката, купен от същото място седмица по-късно е за имбус 13мм. Купих си за 5 кинта ключ, няма да снимам, но влиза плътно и точно. В завития преходник обаче не влиза. Т.е. трябва да дам 15 кинта за инчов 1/2, което е 12.7мм!

Затова засега оставям стария завит и добре уплътнен 10мм преходник-удължител!
Сега гелът, също 15 кинта, щеше да свърши перфектна работа, обаче Мърфи - мааму!!!
Или да, ама не.
Спирателният кран не спира докрай и църцори струйка, колкото дебела игла, примерно. На мокро няма да стане!

Затова пак стигнах (временно) до кълчища и ми е нужна вашата помощ.
В сегашното положение, със завит 10мм преходник, кранът можеше да се дозатегне още около 45 градуса в дясно от нормалното си право положение. Та ще стане ли изобщо с калчища и колко да сложа (повечко според мен), и как да ги намотая, та кранът да е достатъчно завит и уплътнен 30-45 градуса преди максимума завиване?

Вие сте на ход!
Gnus - специалист
Успешно може да стане с тефлонова лента. На нея не ѝ пука дали е мокро.
Ако не стане с лентата, значи не си навил достатъчно лента.
krasi92 - майстор
Пилни малко стените на тоя шестограм докато влезе в прехода и развивай но пак ще трябва да навиваш тефлон или калчища.
iliya_i - майстор
Купи си уплътнител за меки връзки.
http://www.tashev-galving.com/122+VDG+2 ... 0%BA%D0%B0
Струва 10 стотинки и е с дебелина под 1 мм. Т.е. ще ти скъси резбата за завиване на крана с по-малко от 1 резба (ако купиш няколко, ще видиш, че има по-дебели и по-тънки) може да е точно тази четвърт резба, дето ти остава. А крана го пилни малко отзад, за да не е с остри ръбове.
Primus написа:
И второ - чело няма, вътре е конусно престъргано
Е аз резба, без фаска (това което му викаш конусно пристъргано) не съм виждал. Всъчки елементи с външна резба са така. Което не пречи да уплътнява в гумата. Пък за 10 стотинки си струва опита.
lov - майстор
Проблема при него е типичен за всеки на който за пръв път му се случва да навива цилиндрична резба и на всичкото отгоре никелирана. При нея ако щеш и супер ленти и кълчища да навиваш те се пързалят по резбата и между витките при затягането нищо не остава и няма как да уплътниш резбата по никакъв начин.
Вземи една ножовка шабър или каквото и да е стига да можеш да можеш да нараниш резбата и да отнемеш малко материал от резбата. Така после лентата или кълчищата няма да се пързалят и ще се получи. Това така се прави в домашни условия а иначе се ползва ето такъв уред. На него трите ролки са с накатка и резбата става малко като таралеж по върховете.
Не казвам че всеки трябва да има такова нещо но е задължителен за уважаваш себе си майстор който от това си вади хляба. Аз също нямам но когато имам да навивам такива резби че дори и без покритие ходя и си ги оправям при едни приятели с такова инструментче. А хубавите и истински фитинги фабрично са си направени с такава накатка. Та когато купувате гледайте внимателно.

Прикачен файл

rot_3_8-2_Rothenberger_b.jpg
rot_3_8-2_Rothenberger_b.jpg (3.83 KиБ) Видяна 2058 пъти
iliya_i - майстор
lov написа:
Проблема при него е типичен за всеки на който за пръв път му се случва да навива цилиндрична резба и на всичкото отгоре никелирана. При нея ако щеш и супер ленти и кълчища да навиваш те се пързалят по резбата и между витките при затягането нищо не остава и няма как да уплътниш резбата по никакъв начин.
Вземи една ножовка шабър или каквото и да е стига да можеш да можеш да нараниш резбата и да отнемеш малко материал от резбата. Така после лентата или кълчищата няма да се пързалят и ще се получи. Това така се прави в домашни условия а иначе се ползва ето такъв уред. На него трите ролки са с накатка и резбата става малко като таралеж по върховете.
Не казвам че всеки трябва да има такова нещо но е задължителен за уважаваш себе си майстор който от това си вади хляба. Аз също нямам но когато имам да навивам такива резби че дори и без покритие ходя и си ги оправям при едни приятели с такова инструментче. А хубавите и истински фитинги фабрично са си направени с такава накатка. Та когато купувате гледайте внимателно.
За домашни условия става и със зъбите на тръбният ключ. Само колкото да нараниш резбата, а не да сплескаш целия кран.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "С какво да уплътня резбите при направа на ВИК инсталация ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: