• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
lov - майстор
Обемния е с 2 серпентини и могат да работят в паралел. Проблема е че котела почти винаги потдържа около 40-50 сутрин и тогава все още няма слънце и ще се загрява от там. А понякога има и обратния вариант през деня има слънце а котела съм го изгасил но помпата му работи и почва да охлажда бойлера. То тогава пак няма лошо ама няма да има вода с по висока температура и ще се наложи да се доподгрява от газовия. И за сега го карам на ръчен режим като спирам само крана на серпентината от котела на твърдо.
Съответно ситуациата има решение само че ме е хванал мързела да седна да си напиша алгоритама със забраните и приоритетите и да си програмирам едно контролерче което да управлява двете системи. Пък и не съм търсил може и да има готово изделие на поносима цена и да не залягам да го правя.
То нали знаеш той мързела не ходи по гората ами ходи по хората :lol: .
LazarGanev - "Велик майстор"
Решението е един диференциален термостат, който да управлява помпата на бойлера (ако има) или магнетвентил, който да спира поток къмсерпентината, ако си с една помпа. Ама не знам дали се вмества в понятието "поносима цена" :-D
lov - майстор
Това е най лесния вариант за реализиране. И солара и парното са с отделни помпи само на серпентината от котела трябва да сложа едни магнит вентил. Па може и кран със задвижка. Даже има и готови диференциални термометри които са с 3 или 4 датчика като с тях може да се реализира лесно такъв вариант.
Идеята е малко по друга. Примерно да се даде приоритет на солара сутрин след 4 часа до определено време след обяд да кажем 16 часа. Защото след това време слънце няма и ако не е загрял по добре да се включи към котела. Така че вечерта когато е най голямата консумация да сме подготвени. А пък и през ноща тъй като ползвам бойлера и като буфер то до към 4 сутринта температурата в него спада. Така че за солара ще има работа през деня ако има слънце. Отделно за през деня може да се помисли пак да се включат някои ограничения около обяд. Ако до това време примерно нямаме някакво относително добро слънцегреене да се премести приоритета към котела или да останат в паралел. Вообще трябва да се разиграят различни подобни варианти и да се напише определен алгоритъм на работа и после да се програмира един контролер който да управлява двете системи. Така че маскимално да се ползва слънцето след това котела на твърдо гориво. И максимално да се ограничи ползването на газ.
Лазаре как ме накара по никое време да си :? като ме е налегнал мързела па и си имам и други ядове. :lol:
За поносима цена всичко е относително зависи от възможностите на самото изделие. Както си се досетил един допълнителен диференциален термометър вообще не се включва като цена.
Сега не ми се изка да давам някакви критерии и да обявявам максимална цена. Имам много да си бия главата по темата докато узрее както трябва. Пък и може някой в този форум да се включи и да ме отмени поне малко с това дето съм го започнал.
baretata_7_62 - специалист
Не съм специялист, темата малко се ослужни, но си мисля че ще стане само и с термостат или по точно 2 :) за 2те серпентини. Който да контролират коя от двете да работи или и двете. През ноща соларната серпентина е студена и съответно затворена а котелната работи, а през деня обратното. Но ако има по голям дебит и наличе на топлина от котела, също така и по ниска температура в бойлера (по ниска от минималната посочена в термостата) се отваря и котелния кръг. А също така по този начин ограничавая и температурата на бойлера ш определени граници, щото ако температурата е по висока от определената, топлината която ти идва в повече от солара се прехвърля в котелния кръг, съответно в температурата на жилището, като и по този начин ти гарантира и минимална темп на битовата топла вода определена от теб. Нещо като малкия и големия кръг на автомобила :) Това даали е така и работи ли, ще кажете вие. Единственото което се сетих да добавя (да попитам) Дали едно евентуално включване, на ел. нагревателя на ниска мощност и средна температура, през ноща на нощна енергия със едно таимерче, от 22ч до 6ч няма да подобри ефективността. Като термостата на ел нагревателя е с по ниска темп от термостатите на серпентините, с цел предотвартяване разсеиването на топлина. И наличието на топла вода сутринта :) Също така дори да включи таимера в 22ч ако има топла вода в бойлера или работещ котел и темп е по висока от посочената на термостат(бойлер) тои няма да се включи. Така ползваш, (евентуално) ефтина ел. енергия, с цел подържане на температурата или някакъв баланс при наличието на НЕ равномерно топлоподаване. Това ми е теорията, а въпроса е дали би било рентабилно влючването на този ел нагревател като помощник, и то говоря главно за зимния сезон, то ясно че през лятото топла вода на воля :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Голям мерак имат хората да се топлят от солара, ама не става :)
ЧефоС - специалист
LazarGanev написа:
Голям мерак имат хората да се топлят от солара, ама не става :)
За момента не става. Но не се знае как ще се развият технологиите в бъдещето. Аз съм оптимист.
LazarGanev - "Велик майстор"
То в момента става, ама не с един панел.
ЧефоС - специалист
Лазаре, не е толкова просто. И аз го мисля отдавна.
baretata_7_62 - специалист
Е те това е основния проблем, че не става с един панел. И другия проблем е какво да ги правиш тези панели лятото, каде да отиде тази топлина. И последния но първи по важност, финансовата част :)
Аз също смятам да правя номера с двата бойлера (благодаря на колегата ZEDYCUS )
Смятам да пусна 10 квадрата кабел до проточния, мисля ,че ще е достатъно за 7,5кв. Въпроса ми е да слагам ли дефектнотокова защита
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Проточен бойлер след обикновен?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: