• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nnikbg - специалист
Ами ако не изключи проточен бойлер, правиш следното
първо - чуваш страшно свирене,
второ - скачаш и изключваш бушоните от таблото
трето - отваряш тоалета (моя бойлер беше в тоалета) и нищо не виждаш от пушак щото от високата температура гумените гарнитури са изгорели
четвърто - спираш водата щото от всякъде хвърчи вода
пето - чистиш тоалета от ръжда
шесто - изхвърляш бойлера на вторични нали трябва да мислим за екологията.
Моят бойлер беше български ама не е Теси меси или Елдомски. От самото начало все проблеми то не беше залепнали контактори, течове, дефектни рид. ампули и др.
Това е моят опит с проточен бойлер. Не виждам смисъл от последователно свързване на обемен и проточен бойлер. По удачно е паралелното свързване.
plo4kata - специалист
Някога ги имаше тези бойлери по 10 kW ТЕРМО1 и доста отчайваха купувачите си,но аз бих предложил проточен бойлер с газова бутилка(по-горе пишеше че е за село) и идеята за дозагряване на водата е реална,има такива системи с топлообменник загрят от слънчев колектор,след коойто слагаш проточният бойер (на газ)и получаваш висока температура,дори и на село със слаба инсталация.
nnikbg - специалист
Да, точно за такъв става въпрос. Това с газов бойлер също е вариант.
filmatoplo - майстор
Малко е рисковано , и е свързано с проба грешка. :wink:
plo4kata - специалист
Защо да е проба и на всичкото отгоре опасна,дори и газовите проточни бойлери си имат термо вентил,който регулира пламъка и ако водата на входа е гореща,даже няма да се задейства горелката,пък и серпентината е изчислена да бъде винаги под налягане,аз лично съм правил пароструйка с обикновен газов бойлер и вече 15 години работи,само че е вързан преди помпата защото след нея е 150 бара.Водоструйката има много малък дебит и бойлера си регулира сам пламъка и не прегрява.
baretata_7_62 - специалист
Добър ден, при мен ситуацията е сходна. 80л обемен 3кв. а в кухнята нормална смесителна батерия + проточен болер само който е вързан със тройник към студнета вода. С цел същата, когато ти трябва малко вода и то веднага, да ползваш протчния, а не да включваш 80литровия. Само че проточния е 3кВ който прави студента вода хладка, при максимален дебит (нормално течащто чучрче)
Само при намален дебит почти на минимум водата става гореща. И така проточния бойлер не се използва близо 5 години, купен за 70-80лв стои над чешмата в кухнята като картинка. Случайно се досещам че в упътването на бойлера пишеше, че температурата на водата зависи много от темп. на входящата. Измервайки, темепратурата на студента 4 градуса, а от обемня бойлер 16градуса. Разлика от 12 градуса при условие че обемня е с израсходвана топла вода и не е включван над 24 часа. И така груби изчисления, от 4 градуса студента вода, проточния при максимален дебит я прави 22. Ако добавим разликата от 12 градуса при преместването на входящата вода от студената към топлата, се получават 34градуса- минимум. Защото обемня може да има и по топла вода. По този начин се използва хладката вода от обемния и директно имаш гореща вода. Горе долу обединяваш предимствата на обемния и проточния. В следствие на това, проточния вече няма да седи като паметник а ще се включва по често, ще има по малко загуби по трабите и ненужни включвания на големия, малко повече удобство за домакинята. Да добре, ами ако са включени и двата, водата постоянно се загрява в обемния, и темп на входящата вода в протчния постоянно се увеличава. Добре, като ползваш проточния и водата от него започне да пари и да е прекалено гореща, просто го спираш и започваш да си ползваш нормална чешма със смесителната батерия. Ролята на протичния ше е нещо като помощник който при необходимост подпомага обемния. Горе долу като тези новите бойлери на СТИБЕЛ 100л обемен и 30л проточен :) само че по упростено и с по малко средства и дебити естествено :) Въпроса ми е да преместя ли входящатата вода към проточния от студента на топлата. Не аз че ще я преместя ще я преместия, въпроса ми е дали ще е толко готино колко изглежда и има ли някой нещо против тази схема и възражения относно сигорността и ефективността :)
baretata_7_62 - специалист
Добър ден, при мен ситуацията е сходна. 80л обемен 3кв. а в кухнята нормална смесителна батерия + проточен болер само който е вързан със тройник към студнета вода. С цел същата, когато ти трябва малко вода и то веднага, да ползваш протчния, а не да включваш 80литровия. Само че проточния е 3кВ който прави студента вода хладка, при максимален дебит (нормално течащто чучрче)
Само при намален дебит почти на минимум водата става гореща. И така проточния бойлер не се използва близо 5 години, купен за 70-80лв стои над чешмата в кухнята като картинка. Случайно се досещам че в упътването на бойлера пишеше, че температурата на водата зависи много от темп. на входящата. Измервайки, темепратурата на студента 4 градуса, а от обемня бойлер 16градуса. Разлика от 12 градуса при условие че обемня е с израсходвана топла вода и не е включван над 24 часа. И така груби изчисления, от 4 градуса студента вода, проточния при максимален дебит я прави 22. Ако добавим разликата от 12 градуса при преместването на входящата вода от студената към топлата, се получават 34градуса- минимум. Защото обемня може да има и по топла вода. По този начин се използва хладката вода от обемния и директно имаш гореща вода. Горе долу обединяваш предимствата на обемния и проточния. В следствие на това, проточния вече няма да седи като паметник а ще се включва по често, ще има по малко загуби по трабите и ненужни включвания на големия, малко повече удобство за домакинята. Да добре, ами ако са включени и двата, водата постоянно се загрява в обемния, и темп на входящата вода в протчния постоянно се увеличава. Добре, като ползваш проточния и водата от него започне да пари и да е прекалено гореща, просто го спираш и започваш да си ползваш нормална чешма със смесителната батерия. Ролята на протичния ше е нещо като помощник който при необходимост подпомага обемния. Горе долу като тези новите бойлери на СТИБЕЛ 100л обемен и 30л проточен :) само че по упростено и с по малко средства и дебити естествено :) Въпроса ми е да преместя ли входящатата вода към проточния от студента на топлата. Не аз че ще я преместя ще я преместия, въпроса ми е дали ще е толко готино колко изглежда и има ли някой нещо против тази схема и възражения относно сигорността и ефективността :)
lordmails - специалист
Не се съмнявай,ще има много Против.
Аз тази работа,в този ред на свързване я експлоатирам вече 5 години и си работи отлично.Така че деиствай смело.

пп.Само че имам допълнително мнтиран термо регулатор който играе роля на термозащита,и поддържа зададената температура на проточният . Когато в обемният темп е по висока от зададената проточният не се включва ,а като падне под зададената проточният подържа предварително зададената температура. Надявам се че ще ми се разбере това което написах.
baretata_7_62 - специалист
Разбира се, но при теб предполагам, че топлата вода от обемния бойлер няма възможност да минава от друг място, освен през проточния бойлер?
lordmails - специалист
Когато водата минава през протачния тече през слушалката .Акогато е през душа минава директно от обемния.Въпрос на подвързване и на специален смесител.

пп.иначе и със тройник става ,както си го замислил също ще работи
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Проточен бойлер след обикновен?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: