• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
romanpm - майстор
Не е мистерия защото аз доста се стреснах след един такъв който дойде кръстоса ги , каза тук колче не мърдай от точката ! И не поиска нищо !
Аз след него реших да пробвам с едни пръчки за запояване , сребърен припой , не го бях правил никога ! Двора е 800 квадрата , обходих го и накрая приближих колчето :shock: още ми пролазват "мравки " по гърба :wink: Вода без край и поблагодарих както се полага :)
zz_stefanov - майстор
Обадих се на няколко фирми да ми направят сондаж в провадийско, и двама направо ме нахокаха, сондажа е загубена работа, щото в района на североизточна България геололгията била такава, че сондажите се запушвали. Канех се да е с малък диаметър.
Съседи през няколко парцела имат сондажи, но са им с диаметър около 40 см и си ги ползват от години.
Водата ако я има при мен, спрямо кладенците на близките съседи е между 7-11 м. (повърхност-дъно). Техните кладенци са с голям дебит и не са имали проблеми от години. Има една скална плоча, която е на около 1,5 м която трябва да се преодолее и точно заради нея се бях насочил към сондаж.
Сега се чудя какво да правя, защото за сондаж е около 170 лева на метър, а за кладенец 250-300. Май кладенеца е по смислен, пред риска от запушване, но пък ще се изплати при следващите поколения :)
dragozow - майстор
По-смислен е кладенеца. Пък и винаги можеш да минеш с друга освен сондажна помпа, особено ако излиза вода плитко. Отделно може да студиш каса бира ;)
Krass - майстор
Кладенецът си е кладенец. При мен водата е на 2,80м. Сондажът ми е 16м, но потопяемата помпа 12куб/ч го лъхваше за нула време. Съседът ми вкара 8 гривни, и с вида 4 му пада нивото с половин метър. Аз сега съм с райдър 2" на 2" и вода имам, но няма дебита на видата в комшията.
kr1100 - майстор
Здравко колко е дебела плочата ?
Кладенец . Запрятай се и копай , до плочата .Нея с хилти.
Лееш пръстени и пускаш в отвора след 3 -я метър. Мога да ти услужа с калъпи за пръстени.
Моя сондаж 42м го направиха "разбирачи" без еърлифт понеже не правят, някакво магическо почистване с полимери само. Обрадни тръби 125мм, като първите 4 метра са с прорези, голяма част от дренажа е изпълнен надявам се поне до глинестия слой да е стигнало количеството 4-8мм промит филц. Взех за около 400лв многостъпална центробежна помпа Електромаш с пласмасови турбини (по тяхна препоръка не е с метални), 40мм е ПЕ тръбата. Помпата никога не е поставяна на по-малко от 4м от дъното по препоръка на сондьора. 2 месеца източвах вода с намален дебит с кран, автоматично нон-стоп и постепенно спускане, като от почти черна от скални примеси се избистри - остана малко ситен пясък. Имаше няколко запушвания на помпената част, вероятно при не достатъчно плавно спускане на помпата и липсата на адекватна промивка на сондажа, като последното доведе до ремонт за 100лв и замразяване на "обекта" :проба: .
Няколко въпроса към колегите по темата:
[*] Каква помпа може да се вземе да избутва пясъка без да се тормози толкова и дали има евтини такива? Споменава се в темата винтова, но така и не ми стана ясно каква точно да търся за подобна дълбочина и от къде. Ежекторна?
[*] Ако ползвам модела с метални турбини дали ще издържа на пясъка без да се износва толкова бързо? Електромаш споменаха, че е скъпа за поддръжка металната
[*] Да препръчате някой за еърлифт, тъй като не намирам за момента
lpoik - специалист
Най добре е с ръчна бутална помпа пригодена с редуктор и електродвигател има голям вакум и всичко изкарва. :partyman:
KingLin - майстор
Въпрос: на винтова помпа как се отразява слагането на кран? За центробежните знам че се разтоварват като затваряш крана ама за винтова нямам идея а мисля с такава да разработвам сондажа че ги дават за по- мътни води.
LazarGanev - "Велик майстор"
Винтовата помпа, доколкото съм запознат е обемна, което означава, че не харесва кран на изхода
KingLin - майстор
Благодаря, тогава следващия въпрос ми е какво би станало с помпата, ако огранича дебита на изхода с кран? Защо питам такова нещо: сондьорите казват, че не било добре да пускам помпа от началото с максималния ѝ дебит, защото повличала много пясък, който пък затлачвал сондажа. Трябвало постепенно да увеличавам дебита, така че да излиза само бистра водица. Аз пък си мислех да направя следното - взимам най-евтината помпа, пускам я да бачка с все пясък дето има из сондажа и да хвърля водата в дерето, като се надявам така да го доизчистя и подготвя за слагане на по-скъпа помпа. Самата евтина помпа съм я прежалил, че ще почине в процеса на доизчистване, ама не знам колко време ще изкара на такъв тормоз. Ако изкара до другата година ще си е свършила работата.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13

Тема "Сондаж-проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: