• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 14
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
danij - помощник
LazarGanev написа:
А от дъното на колко метра е? Обезвъздуши ли я първоначално?
Разбира се, все пак толкова години се мъча с една видинка!
zliabili - специалист
Да се включа и аз с едно питане. Имам стара (над 30-40г) тръба 1 1/4 или 1 1/2, стърчаща в двора. Много години не беше ползвана. И преди около 3г я свързах с китайски хидрофор Ferros Tool. Резултатът не е много задоволяващ, тъй като не вадеше много вода, но стигаше за поливане на градината. Имах идея да правя термопомпа и бях измерил, че вади около 1.3м3/ч, но това е стара история. Китайската помпа изпуши и реших да си купя нещо по надеждно, тъй като малкия дебит се дължеше според мен на слабата китайска помпа, а пък исках освен за градината да си правя и напоителна система за тревата и евентуално да захраня и къщата с резервен източнок на вода.Затова взех Wilo wj 203. Свързах я към балона и пресостата от стария хидрофор и за съжаление пак недостатъчен дебит. Имам чувството, че смуче много въздух и тая сонда не е добра. Пращам снимка с новата помпа, на която дават над 4м3/ч дебит. Това лято искам това нещо и аз да го вкарам на 2м под земята и да не го свалям всяка зима.

Прикачен файл

хидрофор.png
sunrider - напреднал
Имам приятел във ВиК-ато - Главен инженер, та той ми каза - "Само италиански помпи!". Вило и Грюнфос отдавна ги правели в Китай, а италианските помпи продължавали да ги правят все още в Италия и за това си купих Педроло, която ще монтирам всеки момент на село. Това е.
Моля за съвет.На вилата ми налягането на водата е в най_добрият вариант 0,7атм.Питането ми е могали да монтирам само хидрофор след водомера,без да монтирам бидон за вода,като хидрофора ще смуче от водопровода дирекно.Водопровода ми е 3/4".Благодаря.
LazarGanev - "Велик майстор"
По принцип всичко може, но не е правилно и обикновено ефекта е никакъв.
Чаро - Акълия
А дефакто за случая има т.н. бустер помпи. Проблема е в това, че можеш да оставиш съседите без вода, даже и по-кофти ситуации. В целия район ли е такова налягането?
dragozow - майстор
Вило и Грюнфос отдавна ги правели в Китай
Не е вярно. Поне за Grundfos, на всяка помпа си пише къде е направена. И няма много голямо значение от държавата. Една помпа изглежда същата, но качеството на материалите е различно. При поръчка от завода можеш да поръчаш 10 вида масло за двигателя на сондажната помпа, пет балона с различно качество за хидрофорите, пет различни материала за турбината, няколко вида лагери и т.н. За толкова години съм видял една циркулационна Grundfos счупена, от китайските и руските пък въобще не идват в сервиза. От една стара партида китайски се върнаха почти всички, качеството беше много ниско. Та не е гаранция че произхода е гаранция за качество. За китайските стоки има едно правило, че като не пише ясен производител на машината е с ниско качество. В Китай "марковите" стоки са два пъти по-скъпи от тия с неясен производител. Един прост двигател струва 100 долара, качеството му е добро, има и друг, който изглежда по същия начин и струва 30 долара. Като купиш от първия клиента няма да се върне за ремонт. Като купиш от втория вид преди да го продадеш ще го ремонтираш и ще се върне всеки втори за някакъв ремонт. В България разликата в цената на дребно на двата е около 100 лв. и всеки купува евтиния, после знаете.. България без значение че е в ЕС не е много там. Много от машините тук не могат да се продават на запад от нас поради 100 причини. Даже големи фирми като Husqvarna продават определени модели само у нас и Румъния.
Мястото е над яз. Сопот.От ВС "Топля" директно до мен идва тръба 1" и след това редуциране на 3/4 разтаяниетое около 300м,сам съм на трабата, проблема е че къщата е в най високата част и при намаляне на дебита остава дори й без вода в момента съм с Вило брустер, но като няма протичане не се включва автоматично,и минавам на ръчно.Там кадето ще слагам хидрофора вода винаги има с много малко налягане.Водомерната шахта е там.Денивелация м/у шахтата и къщата е 5м вертикално или около 10м тръба.Видях в Плевен хидрофор на Гардена цена 360лв който ги дават за дирекно потвързване към ВиК мрежата но при тръба1". В разговор с човека в магазина ми казва че пак трябва да има съд да смуче и от него.Защо питам трябва да копая за бидона за да не мръзне поради невъзможност да го поставя на топло.Питането ми е това вариант без съд,и директно от тръбата.А що се отнася за налягането ДА навсякаде.
dragozow - майстор
Не е правилно да смуче от водопровода. Тоя модел на Gardena от 360 лв няма защита от работа на сухо, ако комшиите почнат да поливат няма да имаш вода и ще ти е счупен хидрофора. Точно за съд си колкото и да не ти се иска. Нямаш ли мазе? Там няма да замръзне лесно.
zliabili - специалист
zliabili написа:
Да се включа и аз с едно питане. Имам стара (над 30-40г) тръба 1 1/4 или 1 1/2, стърчаща в двора. Много години не беше ползвана. И преди около 3г я свързах с китайски хидрофор Ferros Tool. Резултатът не е много задоволяващ, тъй като не вадеше много вода, но стигаше за поливане на градината. Имах идея да правя термопомпа и бях измерил, че вади около 1.3м3/ч, но това е стара история. Китайската помпа изпуши и реших да си купя нещо по надеждно, тъй като малкия дебит се дължеше според мен на слабата китайска помпа, а пък исках освен за градината да си правя и напоителна система за тревата и евентуално да захраня и къщата с резервен източнок на вода.Затова взех Wilo wj 203. Свързах я към балона и пресостата от стария хидрофор и за съжаление пак недостатъчен дебит. Имам чувството, че смуче много въздух и тая сонда не е добра. Пращам снимка с новата помпа, на която дават над 4м3/ч дебит. Това лято искам това нещо и аз да го вкарам на 2м под земята и да не го свалям всяка зима.
Прехваленото Wilo протече от първия ден. Монтирах я миналата седмица и я оставих да поработи няколко часа, като се надявах уплътнението да се понапасне малко (тече м/у помпата и мотора, където си мисля че има челно уплътнение, салник или както му се вика). Но все още си капе, най вече когато затворя изхода и помпата нагнетява, преди да изключи. Явно ще я връщам за рекламация.
Кажете какво може да се направи с тази тръба, за да си повиша дебита. Чувал съм, че се продухват с някакви компресори.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 14

Тема "Избор на хидрофорна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: