НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Конструктори ЛЕГО   Сублимация.BG   LED осветление 
Дата и час: Пон Дек 22, 2014 7:41 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 89 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Май 11, 2012 12:37 pm 
помощник

zliabili написа:
Да се включа и аз с едно питане. Имам стара (над 30-40г) тръба 1 1/4 или 1 1/2, стърчаща в двора. Много години не беше ползвана. И преди около 3г я свързах с китайски хидрофор Ferros Tool. Резултатът не е много задоволяващ, тъй като не вадеше много вода, но стигаше за поливане на градината. Имах идея да правя термопомпа и бях измерил, че вади около 1.3м3/ч, но това е стара история. Китайската помпа изпуши и реших да си купя нещо по надеждно, тъй като малкия дебит се дължеше според мен на слабата китайска помпа, а пък исках освен за градината да си правя и напоителна система за тревата и евентуално да захраня и къщата с резервен източнок на вода.Затова взех Wilo wj 203. Свързах я към балона и пресостата от стария хидрофор и за съжаление пак недостатъчен дебит. Имам чувството, че смуче много въздух и тая сонда не е добра. Пращам снимка с новата помпа, на която дават над 4м3/ч дебит. Това лято искам това нещо и аз да го вкарам на 2м под земята и да не го свалям всяка зима.

Да изкажа едно предположение - помпите са направени с вход 1 цол, но разните му щуцери, маркучи, кранове и филтри са с доста по малак размер .
Тоест ако всички фитинги и кранове са с 1 Цол - както е входа на помпата, си мисля че може и да се вдигне дебита.

Примерно на щуцер за 1 цол , направен за 25 мм маркуч, вътрешния диаметър на щуцера е 10- 15 мм максимум.

Дали това не ограничава дебита.

Тая събота ще пробвам няколко варианта да видим какво ще стане.

Тук http://www.aquapump.net/information/montaj-i-exploatacia/montaj-pompi-stazionarni прочетох

"Да се използва смукателна тръба с диаметър по-голям или най-малко равен на диаметъра на смукателния отвор на помпата."

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Май 11, 2012 3:10 pm 
майстор

MamaMy написа:
thistov написа:
Някъде четох, че полиетиленовите фитинги засмуквали въздух и не били добре за засмукване , а под налягане се държали отлично

Ставаше дума за бързите кликащи връзки, а не за полиетиленовите фитинги. Те са добра система.

Можеш ли да покажеш и от двата типа? Защото аз съм виждал само един тип, като този, който съм показал по-горе на снимката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Май 11, 2012 3:23 pm 
майстор
Аватар

Всяко намаляване на тръбата увеличава напора и намалява дебита. Значение имат и тръбите/маркучите, имат различно съпротивление. Повечето помпи имат схеми на които лесно може да се види при колко метра колко дебит имат. Написаните данни в описанието са максимални.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 14, 2012 11:13 am 
помощник

MamaMy написа:
thistov написа:
Някъде четох, че полиетиленовите фитинги засмуквали въздух и не били добре за засмукване , а под налягане се държали отлично

Ставаше дума за бързите кликащи връзки, а не за полиетиленовите фитинги. Те са добра система.

Пробвах да свържа хидрифора към тръбата с полиетиленови фитинги, но нещо не се получи. Въобще не можа да засмуче вода. Вероятно засмуква въздух. Дали аз не сам направил добре връзките или просто полиетиленовите фитинги не стават за засмукване , нямам идея.

Със щуцери и маркуч стана, въпреки че дебита е 1/3 от максималните характеристики на помпата.

Както казах, вътрешния диаметър на щуцерите е доста по малък от 1 цол, така че сега ще търся начин да намеря нещо без стеснения максимално близо до 1 цол. Дано тогава дебита се покачи на поне 3600 л. час

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 14, 2012 12:03 pm 
майстор

Цитат:
Пробвах да свържа хидрифора към тръбата с полиетиленови фитинги, но нещо не се получи. Въобще не можа да засмуче вода. Вероятно засмуква въздух. Дали аз не сам направил добре връзките или просто полиетиленовите фитинги не стават за засмукване , нямам идея.

И аз имах същия проблем, виж ми темата в същия раздел. Всичко се оправи, след като спазих съвета на съфорумец. Отрязах наново краищата на ПЕ тръбата, позачистих ги, и стана :)

Ето и темата ми:
http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=22&t=38004

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 14, 2012 12:44 pm 
майстор
Аватар

kalin72 написа:
MamaMy написа:
thistov написа:

Можеш ли да покажеш и от двата типа? Защото аз съм виждал само един тип, като този, който съм показал по-горе на снимката.

Toва са кликащите на Гардена
http://www.gardena.com/bg/water-managem ... line/25-1/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 14, 2012 12:46 pm 
майстор

А това ли са другите?
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 14, 2012 12:48 pm 
майстор
Аватар

Да http://www.bg-maistor.com/produkti/deta ... -%D1%84902

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 14, 2012 12:50 pm 
майстор

Щото сега съм с Градена връзки, и са ОК. Да ги сменям ли с обикновени, или щом работи, да не го пипам :))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 14, 2012 1:26 pm 
майстор
Аватар

Туй де работи не се ремонтира!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 12:38 am 
майстор

Докато работи не го барай.Като засмуче въздух тогава му мисли.
Всичко преди помпата е желателно да е метално, на твърда връзка и никаква тефлонова
лента - само кълчища. Вакума е по голям враг на системите за вадене на вода отколкото течовете.
Една бърза връзка винаги може да ти поднесе изненади.Често се случва да прокапят при налягане.
Ако това е в смукателната част - няма дебит или просто няма вода. :weedman:
Задължителни неща преди помпата - възвратен клапан, груб филтър и възможност за обезвъздушаване.
И както казах по-горе - всичко от джелязо поцинковано или месинг.Който има възможност може и от
неръждавейка. :?
:partyman:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 11:00 am 
помощник

Попаднах на много полезни съвети от един съфорумник -Каналски

Цитат:
Та на мен ми харесва да имат три части вътре
- задържащ пръстен
- притискаща втулка
- гумено уплътнение което не е О-пръстен
* за капак някои са намазани вътре фабрично със смазка и
имат сложено хартиено упътване за монтаж
* и не трябва да се разглобяват при монтаж, а само се развива
капачката без да се маха ....
Technical Handbook 2007

Видях някои грешки които съм направил (май е грешното свързване дадено на картинката).
Имам едно питане :Трябва ли среза на тръбата да е идеално гладък.

Прикачени файлове:
pefitingi_instruction.JPG
pefitingi_instruction.JPG [ 36.9 KiB | Прегледано 2779 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 12:10 pm 
майстор

Не - там нищо не уплътнява.Просто трябва да си се убедил че тръбата е стигнала
достатъчно дълбоко и е опряла в "засечката" на дъното.То точно това неправилно монтиране е
показано задраскано с кръстче.Между другото е често срещана грешка.Когато тръбата се реже
със специална ножица за тръби се получава много остър ръб на самата тръба.Този ръб трудно преминава
през О-пръстена или каквото е там гумено уплътнение, особено ако няма фабрична смазка и създава илюзията
че не може да вкараш тръбата повече.Резултатът е течаща връзка.Съвет - предварително прецени докъде трябва
да влезе тръбата.Може да бръкнеш с нещо вътре във връзката и да си отбележиш на самата тръба с една рязка.
Аз правя друго - режа с флекса и правя лека фаска на тръбата но винаги преценявам колко е влязла.Не пречи
и на самата тръба да мацнеш малко силикон до среза.Служи като смазка и допълнително уплътнява като стегне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юни 14, 2012 11:51 am 
помощник

thistov написа:
zliabili написа:
Да се включа и аз с едно питане. Имам стара (над 30-40г) тръба 1 1/4 или 1 1/2, стърчаща в двора. Много години не беше ползвана. И преди около 3г я свързах с китайски хидрофор Ferros Tool. Резултатът не е много задоволяващ, тъй като не вадеше много вода, но стигаше за поливане на градината. Имах идея да правя термопомпа и бях измерил, че вади около 1.3м3/ч, но това е стара история. Китайската помпа изпуши и реших да си купя нещо по надеждно, тъй като малкия дебит се дължеше според мен на слабата китайска помпа, а пък исках освен за градината да си правя и напоителна система за тревата и евентуално да захраня и къщата с резервен източнок на вода.Затова взех Wilo wj 203. Свързах я към балона и пресостата от стария хидрофор и за съжаление пак недостатъчен дебит. Имам чувството, че смуче много въздух и тая сонда не е добра. Пращам снимка с новата помпа, на която дават над 4м3/ч дебит. Това лято искам това нещо и аз да го вкарам на 2м под земята и да не го свалям всяка зима.

Да изкажа едно предположение - помпите са направени с вход 1 цол, но разните му щуцери, маркучи, кранове и филтри са с доста по малак размер .
Тоест ако всички фитинги и кранове са с 1 Цол - както е входа на помпата, си мисля че може и да се вдигне дебита.

Примерно на щуцер за 1 цол , направен за 25 мм маркуч, вътрешния диаметър на щуцера е 10- 15 мм максимум.

Дали това не ограничава дебита.

Тая събота ще пробвам няколко варианта да видим какво ще стане.

Тук http://www.aquapump.net/information/montaj-i-exploatacia/montaj-pompi-stazionarni прочетох

"Да се използва смукателна тръба с диаметър по-голям или най-малко равен на диаметъра на смукателния отвор на помпата."

Да споделя моите перипетии с новия хидрофор.

Направих вразката към тръбата забита в земята и с полиетиленовите фитинги ( както бе дадено по горе на картинката) и сега работи .
Без значение обаче от размера на смукателната тръба ( пробвах 1 цол и 3/4 цола ) , с маркуч , с щуцер, с полипропиленови фитинги , резултата е един и същ - помпата дава 0.5 литра в секунда

Това е около 1800 литра в час а на помпата и дават 4300 литра в час

Та проблема се оказа, че помпата засмуква от някъде въздух и най-вероятно от това е проблема с ниския дебит.

След дълго чудене и обсаждане , се оказа че първоначално сондата ( тръбата ) е била забита в земята 3 метра , но при някава суша преди години е удължена с един метър и забита по надолу. Та след дълги години работа вероятно връзката ( няма идея как е направена ) се е нарушила от там влиза въздух. Друго обяснение засега нямам, но това ще се провери в края на сезона като разкопаем 1 метър и проверим връзката .

И да добавя - до миналата година имаше помпа вида , но почна да не работи ( работи известно време и засмуче въздух , и пак обезваздушаване ....) Тази новата на хидрофора , понеже е самозасмукваща не и пречи че засмуква въздух с изключение на това че дебита е малък.
Старата помпа вадеше двойно по голям дебит от сегашния преди да почне да засмуква въздух .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юни 14, 2012 1:46 pm 
майстор
Аватар

Имай предвид че данните, които дават са максимални. Може и да дава 4500 литра/час, но това е при засмукване от кота нула и напор 0 метра. Има едни скали по инструкциите на помпите, там ясно можеш да се ориентираш в твоята ситуация колко вода трябва да дава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Юни 18, 2012 11:24 am 
помощник

dragozow написа:
Имай предвид че данните, които дават са максимални. Може и да дава 4500 литра/час, но това е при засмукване от кота нула и напор 0 метра. Има едни скали по инструкциите на помпите, там ясно можеш да се ориентираш в твоята ситуация колко вода трябва да дава.

Прав си , но при мен водата е на 2 метра .
Тия дни изровихме част от почвата до 1 метър, където е удължена тръбата, за да се види дали няма някакав проблем . Но се оказа , че връзката е добра .

Сега се чудя какво да направя и вече почти нямам идея .
Възможно ли е помпата да е с малка мощност и въпреки че дълбочината от която се изважда водата е малка да не може да изтегли достатачно вода .
Но дори да е така , не мога да си обясня откъде е тоя въздух . Вече почвам да се чудя дали самата помпа не вкарва въздух от някаде.
Ако нямаше въздух и вадеше тоя дебит бих се примирил. Но сега все си мисля че дебита е малък заради въздуха.

Между другото пробвах помпата да смуче направо от един басейн, а не от сондата , и дебита си е както го дават - 4000 литра в минута . Освен това се оказа, че дебита не се влияе от размера на смукателната тръба - и с 1 цол и с 3/4 пак си вади колкото и дават, но за съжаление от сондата вади наполовина :)

help :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Юни 18, 2012 10:31 pm 
майстор

Цитат:
и дебита си е както го дават - 4000 литра в минута

И каква е тая ламя, ако не е тайна? :lol:
Дали смуче въздух ще разбереш лесно - потопи изходната тръба в един бидон с вода и пусни помпата.
Ако смуче въздух ще има мехурчета. Ако няма, то проблема ти е в сондажа. не е разработен добре или
ако не е ползван години се е затлачил. Не знам и особеностите на терена ти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 19, 2012 10:05 am 
помощник

hidrazin написа:
Цитат:
и дебита си е както го дават - 4000 литра в минута

И каква е тая ламя, ако не е тайна? :lol:
Дали смуче въздух ще разбереш лесно - потопи изходната тръба в един бидон с вода и пусни помпата.
Ако смуче въздух ще има мехурчета. Ако няма, то проблема ти е в сондажа. не е разработен добре или
ако не е ползван години се е затлачил. Не знам и особеностите на терена ти.

Става дума за еи такава помпа
Hauswasserwerk HWW 1200/25 - 1200 вата и 4300 литра/час
Изображение

като е вързано по тоя начин - взел съм снимката от съфорумник
Изображение

Като тегли вода от сондажа има видимо въздух , дори се усеща едно биене ,а имам един прозрачен смукателен маркуч където се вижда идеално и е около 30 % пълен с въздух.

Когато тегли не от сондажа,а от едно басейнче ( с 4000 литра час - 1.1 литра в сек ) , като че ли също има съвсем малки мехурчета, но може да е някакъв въздух останал в маркуча.

А със старата помпа си вадеше от сондажа със 1 л в сек , не би трябвало да е от сондажа.
Остава да е все пак от връзките. Освен да направя всички връзки наново , но не знам как да ги тествам .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2012 6:50 am 
специалист

thistov написа:
Здравейте,
имам идея е да заменя съществуваща помпа ( 30 годишна) със хидрофор във вилно място , така че да не се налага всеки път да се обезвъздушава системата, а и да е по удобно за работа. Използва се главно за поливане.

В момента положението е следното: тръба в земята 1 3/4" , като водата е на 3- 4 метра от повърхността , има ръчна помпа и електрическа стара помпа.
Мисля да изкопая шахта в която да влезе хидрофора а смукателният маркуч да влезе в сегашната тръба (ако не влезе 1 цол,видях че има 3/4 ).

В практикер са пуснали за 250 лв
Hauswasserwerk HWW 1200/25 - 1200 вата и 4300 литра/час
Изображение

Моля за съвети .
1. Дали избрания хидрофор става. Не искам да влагам повече от 300 лв.
2. Необходимо ли е смукателния маркуч да има възвратен клапан
3. Помпата има защита от прегряване, мислите ли че има нужда от Защита от работа на сухо.

Здрасти! Ако ти е само за поливане не ти трябва хидрофор. Купи си само помпа с по-малки параметри. Ще спестиш доста.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2012 7:00 am 
специалист

zliabili написа:
zliabili написа:

Прехваленото Wilo протече от първия ден. Монтирах я миналата седмица и я оставих да поработи няколко часа, като се надявах уплътнението да се понапасне малко (тече м/у помпата и мотора, където си мисля че има челно уплътнение, салник или както му се вика). Но все още си капе, най вече когато затворя изхода и помпата нагнетява, преди да изключи. Явно ще я връщам за рекламация.
Кажете какво може да се направи с тази тръба, за да си повиша дебита. Чувал съм, че се продухват с някакви компресори.

Пиши ми на ЛС. Ще ти дам координати за промиване и възстановяване на сондажа.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 89 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа