• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте. Моля за съвет.
Неприятна ситуация - боята по стената в дневната е подпухнала на едно място с площ 20/20 см, на височина около 80см от пода. Веднага заподозрях причината - от другата страна на стената на същото място е смесителя за душа в банята. Явно има теч от някое съединение(ПВЦ тръби са). Стената е от газобетон - вероятно е поела доста вода. Има ли нещо което може да се направи освен разбиване на плочката около смесителя и действане според ситуацията, която ще се разкрие отдолу?
Прикачен файл:
01_20240215_191138.jpg

Прикачен файл

02_20240215_191215.jpg
zz_stefanov - майстор
Преди да събориш плочките огледай да не тече от връзките на ексцентриците на батерията с тръбите.
hidrazin - майстор
Шанс 1:1 000 000. То ако беше от ексцентриците, щеше да капе и покрай декоративните капачки.
Ама да провери де...
И що да събаря плочките като може да "изчопли" газобетона от към дневната и да запази плочките ... евентуално. :-D
:partyman:
zz_stefanov - майстор
Не става въпрос за капане, а за таене. Имал съм такъв случай с обикновена тухла. Итонга ще го го дръпне към себе си. Нищо няма да излезе напред.
Лошото е, че много бавно съхне и резултата ще се забележи късно.
chapara - майстор
100% от ексцентриците!
pipilica - майстор
Подобен случай имах наскоро, у една позната правили куфар да скрият едни тръби и майстора завинтил профила в итонга но не обърнал внимание че там има замазано и минават тръбите, и единя винт точно по средата на тръбата. След доста време като ръждата изяла винта и си пръска на нали замазано и влагата в хола по стената, немате си на идея повече от половин година тоя итонг попива. Мали каква дупка направих в итонга откъм коридора и от към хола, в банята само една плочка извадих цяла, да мое да направим муфа. Даже имам и клипче на цялата простотия.
Та Хидрата е казал вярно, изкопай стената и не махай плочки, може да свалиш батерията и капачките и да разчовъркаш и да сложиш батерията без капачките и да видиш дали капе, освен това дупката ще си я подзидаш със сух итонг.
zz_stefanov - майстор
Това с винта в тръбата е класика в жанра от поставящите аксесоари.
Напълно е възможно ремонта да стане от обратната страна на стената ако има смисъл изобщо да се прави.
Петното е точно зад батерията. да си огледа връзките с ексцентриците и в допълнение сега масово се поставят удължители преди тях за изравняване на нивото. Последните или се развиват лесно или се пукат защото са тънкостенни.
B0bi - специалист
Имал съм няколко случая със спукани пресованите муфички в коляното-преход PVC/метал.
Разкъртването на стената от към стаята, не ми звучи много уместно. Как това ще се случи съвсем дискретно, та да не пострадат плочките :?
Не се вижда теч откъм ексцентриците (за съжаление). Първата стъпка наистина ще е да се свали смесителя и да се види положението зад него. Но не знам дали ще е възможен ремонт от обратната страна на стената - тръбата върви по стената на банята и вероятно е доста близо до плочките, ако трябва да се лепи ново коляно трудно ще влезне лепачка ако плочката е там.
А принципно има ли вариант плочката да се свали без да се счупи?
П.С. Ако има значение - според измерванията ми течът вероятно е от топлата вода.
kozl - майстор
чет фев 15, 2024 9:50 pmzz_stefanov написа:
Преди да събориш плочките огледай да не тече от връзките на ексцентриците на батерията с тръбите.
+1.
Свали смесителя и навий капи на ексцентриците, пусни водата и следи за капки около резбите.
И покажи една снимка как е обработено около изводите за смесителя.
Според в зависимост от обработката на изводите случва след като прокапе от връзките, водата няма да се появи пред плочките а м-у тях и стената и няма да се вижда теч. Т.е. това ще е скрит теч. Освен това при умишлено обливане около розетките на смесителя има възможност водата пак да се стече м-у плочките и стената в невидимата зона.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Теч от тръба в стената" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: