Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
peter_m - специалист
Малкия наклон до колкото знам е за да може акитата да се разлагат :toimonster:
PCL82 - майстор
3/100=3%= 3см/1метър =0,03

3/1000=3‰=0,3%=3мм/метър = 0,003

едното е процент % (на сто), а другото е промил ‰ (на хиляда)

Гледайте какво е написано, а не как обикновено се дава в проценти.
pif4o - специалист
Ааааа разбра сум :) ако му дам голям наклон водата ще си отиде бърже бърже и ще залепнат :) Ясна е работата 5 метра 15 см наклон :) горе долу де , зависи от субстанцията на акитата :mrgreen:
А сега ако кажете и ква тръба да ползвам дето е надежна цена няма да имате :) Хич не съм запознат с тея неща и матеряли ама тва не пречи да вкарам една тръба в земята с 3% наклон :) Виждал съм едни такива като гофрирани седят, и гъвкави са маи, та ще поемат разни слягания на почвата ала бала, или си има некви дет са специално за тая работа. Хаиде помагаите да отведа акитата по канален ред :mrgreen: :toimonster:
apel - напреднал
Правя нова вертикална планировка и разрових тръбите в двора, оказа се, че между вертикалата (керамика 120 мм) и главната шахта има точно 6 метра пласмасова тръба с диаметър 110 мм. Първия 1 м е с наклон 3-4 см/м, след това коляно надолу на 15 или 30 градуса и участък от 5 метра с денивелация 90 см, което е означава около 18 см/м. Канализацията обслужва две семейства и работи безупречно от доста години и никога не съм имал проблеми. Да я преправя ли като намаля наклона на стандартните 3см/м, всичко е разкопано и няма да отнеме много усилия, отделно новите тръби ще имат още 50 години живот?
radius - майстор
Стандартното за 160мм тръби е 1,6%, предполагам за 110 също е там някъде, за 50мм е 2%.
vikontii - помощник
Здравейте, отдавна не е писано в темата, но имам нужда от помощ. Изградиха канализация и водопровод в двора на къщата, с която да се присъединим в последствие към уличната. Това, което ме притеснява е, че по проект за 16,5 метра трябваше да има наклон от 41 см, но майсторът направи наклона по-голям. Сега е 76,5 см. Тоест на метър се пада 4,6 см наклон. Тръбата е ф 160. От всичко, което знам, трябва да е максимално 1 см на метър за този диаметър тръби. Понеже полагаха тръбите, а после засипваха, паралелно, почти целия участък вече е засипан. Само накрая има една тръба, която още не е положена. Трябва ли да да изкопават всичко отново и да се преправя?
nautilus33 - майстор
Мисля, че няма да имаш проблем. Ако беше по-назад евентуално, но след каот е в двора, постоянно ще се пуска я от мивка, я тоалетна и не би трябвало да се задържа нещо.
BLUEPUPIL - майстор
Най-доброто за дворната канализация за еднофамилна
къща е Ф200 полиетилен с наклон средно 1% (0.5-1.5%).
Ф160 е малко и иска по-голям наклон- 2% средно (1.5-2.5%),
което води до по-голяма скорост и опасност от запушване
при чупките. BLUE одобрява Ф160 само, ако е напълно права!
Чираче - майстор
Има един факт, който никой не го отчита до момента. Тия, които тепърва се сблъскват с канализация, нека да го имат в предвид. И то не е в наклона. За мен нормалния наклон е 3 см/метър. От практиката.
Проблема идва от изпълнението. Ако не е направено както трябва, с времето ПВЦ тръбите се смачкват от улягането на почвата. И могат даже да се смачкат напълно, понеже в тая канализация се вливат води от мивки и бани. А там температурата е височка, и тръбите омекват. За това ПВЦ тръбите трябва да се обходят отвсякъде с желязобетон, или в бетонови проходи с железобетонов капак.
naster - майстор
И аз съм се замислял. Канала го направихме под нивото на стъпките на къщата, за да има поне едностранно нещо да го пази. Ф200 да се размекне толкова се надявам, че няма от какво толкова. Ще предупредя като подготвят с валяка за вертикалната.

Тема "Наклон на канализация!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: