Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nikigada - специалист
Здравейте имам въпрос еднозначен отговор на който не открих с търсачката. Имам да правя отходен канал с тръба ф160 дължина 14-15 метра досега наклоните които съм правил при изпълнение на канали са 1см на метър. Тука обаче трябва да мина през мазето на сградата и да се скрие тръбата в пода и това значи наклон от порядъка на 5-7 мм на метър това достатъчно ли е или е проблем. По трасето има една чупка от 45 градуса.

Благодаря!
PCL82 - майстор
Минималният наклон е 0,5%, значи точно ще имаш възможност да го постигнеш и даже малко повече. Преди чупката сложи ревизия в шахта.
PCL82 - майстор
Толкова е. 1% е 1см на метър, значи 0,5% е 5мм на метър.
Може да не е дадено в %, а да е изписано така 0,005. Това пак са 0,5%
BAlexandrov - специалист
А водоравна ли ти е земята?
PCL82 - майстор
Ако пуснеш тръбата с постоянен наклон, наклонът ще е (2м-0,7м)/35м=0,037=3,7%. Наклон около 3% е оптимален, значи действай смело. Максималният е 5%.
zimel - специалист
Докато се занимавах с фирмите за моята канализация получих информация , че минималният наклон е 3 на 1000.
Аз го разбирам като 3 милиметра на метър.
PCL82 - майстор
Минималният наклон зависи от диаметъра на тръбата. При по-тесните тръби трябва по-голям наклон. 0,3%=3мм/1м по спомен беше за фи 200, а може и да беше за 160. По-горе казах 0,5%, за да съм сигурен.
pif4o - специалист
PCL82 написа:
Ако пуснеш тръбата с постоянен наклон, наклонът ще е (2м-0,7м)/35м=0,037=3,7%. Наклон около 3% е оптимален, значи действай смело. Максималният е 5%.
Изравям малко тая тема от нищото, ама тоя максимален наклон ме обърква нещо, (трябва ли да се спазва) аз имам 5 метра разстояние , пречи ли тва да си направя наклона да почва от нула и на 5 -тия метър да е на дълбочина около 60-70 см в земята , тва идва около 12 см на метър наклон. То ако пускам по 5-6 мм на метър тва са едва 3см за тея 5 метра дължина, което всъщност е супер щот по малко ще копая ама дали е достатъчен да не се запуши от фекалиите :?:
Йорданов2 - специалист
zimel написа:
Докато се занимавах с фирмите за моята канализация получих информация , че минималният наклон е 3 на 1000.
Аз го разбирам като 3 милиметра на метър.
Обикновено се разбира 3 см на метър, тоест 3%...
Има специалисти, те да кажат, но съм чел някъде, че много по-голям наклон от 3% води до запушване, както и по-малкия. Водата изчезва много бързо по трасето а туй, що не е вода, залепва...
Последна промяна от Йорданов2 на пон фев 14, 2011 11:40 am, променено общо 2 пъти.
pif4o - специалист
Ако е повече има ли проблем ? не се сещам какво може да му навреди ама все пак да питам :) да няма после - що не питаш :)

Тема "Наклон на канализация!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: