• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 17
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
jeorgi - напреднал
И аз съм я намислил да е самоделка пречиствателната станция,затова и пиша метода на работа.Bc-4 има помпи и то не една ,тинята от дъното няма как да ти я върти по друг начин.Затова на клиповете им, едната тръба хвърля вода с определен дебит.Имам разни идеи и чертежи как може и без помпи само с диафрагмен компресор ,ако някой иска мога да ги споделя.Нали за това е форумът "направи си сам".
Jea - помощник
Дано да успеете да се справите, защото до колкото знам има българска фирма, която се опитва да ги копира, но резултатът е доста плачевен - миризми, често помпане, разни консумативи.
Но понякога българинът е факир...... ако е достатъчно образован, разбира се.
Работил съм с аеробни пречиствателни станции, ползващи се от 30 до 2000 човека, но допуснах голямата грешка да инсталирам домашен вариант в новата си къща и то за 7000лв. Всички които ще самоделстват или инсталират готови продукти трябва да са наясно че въздуха доставян в станцията от компресор, който се ползва за растежа на колонията от бактерии и за прехвърляне( еър лифт) на утаиките от крайните секции към първата, трябва да излезе от станцията през вентилационна тръба. Това обикновенно е тръбата за която са вързани подовите сифони, мивките. тоалетните, излизаща на покрива ви, но може да бъде и друга инсталирана в близост до станцията. Сега..тънкия момент е че не вкарвате ли допълнително бактерии, ще има миризми и то много, понякога нетърпимо, като миризмата ще излиза през тръбата на покрива или през тази в двора, и в двата случая мирише навсякъде, вятъра го носи.
Колониите от бактерии са много чувствителни и се губят лесно, самовъзстановяването е продължително, а през това време си мирише. особенно ако водата от сифона се е изпарила например. Препаратите /бактерии също не са евтини, компресора ми работи по 12часа на ден,веднъж вече го ремонтираха за 150лв. а нов е около 300.
Моят дружески съвет е да си карате по изпитаните методи-попивна септична яма и да си викате цистерна да я изпомпва когато е необходимо. С парите които платих за немска станция+подръжка+ток+химикали и при това мирише, щяха да ми изпомват ямата поне 20 години.
p.v.x - майстор
Стефан Стефанов написа:
Моят дружески съвет е да си карате по изпитаните методи-попивна септична яма и да си викате цистерна да я изпомпва когато е необходимо. С парите които платих за немска станция+подръжка+ток+химикали и при това мирише, щяха да ми изпомват ямата поне 20 години.
Браво за смелостта , да споделиш собствените си неволи.

Постарал си се да направиш нещо хубаво.

Защо не се е получило , не знам.

За изпитаните методи , предполагам си имал в предвид изгребна а не попивна яма.

:rock:
Преди началото на строителството на къщата имах идеята да разделя водата от мивки + сифони(замърсена вода) от тоалетни (фекални води) като заложа 2 канала вливащи в 2 секции на септичната яма. На секцията за замърсена вода смятах да направя отделение около 1м3 по височината на ямата, служещо като утайник и преливащо в основната част на секцията за замърсена вода. Преливника разбира се трябва да е под горния ръб на разделящата стена/преграда, за да не могат повърхностните утайки да преливат. Секцията с фекални води се сдава на цистерна когато се напълни заедно с водата от утаиника, а секцията за замърсена вода е попивна. Това би осигурило сдаване на цистерна на дълги периоди тъй като количеството на изполваната вода за тоалетни не е голямо. Не съм проверявал, но такава яма би трябвало да е допустима по ЗУТ, щом моята пречиствателна станция е, а водата и макар и пречистена съдържа фекални бактерии.
Утайника е важен заради твърдите примеси във водата, които запушват порите в почвата и попивната яма се превръща в изгребна.
Всичко това е изпълнимо на етап от строителството основи !
kolcho - специалист
Стефан Стефанов написа:
Работил съм с аеробни пречиствателни станции, ползващи се от 30 до 2000 човека, но допуснах голямата грешка да инсталирам домашен вариант в новата си къща и то за 7000лв.
Само за протокола: ако наистина си работил в тази област, инсталирал си пречиствателна станция за 7000 и резултатът е такъв, то ти си най-големият карък на света! Ползвам подобно съоръжение повече от 10 години, с подобна цена /но от фирма и технология с доказани резултати/ и нямам никакви оплаквания и грижи.
Съжалявам за случилото се с теб!
Така си е приятелю, но не бих се нарекъл карък, по скоро доверчив. Постнах само факти. Който има намерение да инсталира да бъде внимателен и да не хваща вяра на празни обещания, а и трябва да се знае че си има разходи за подръжка. Наскоро говорих с търговеца, не отрече че се получават миризми, съветите му бяха в насока как да се отведат така че да не попадат в къщата или двора.
Защо мирише ли ? Имам пералня, миялна, 2 кухни и 4 бани, познайте дали това се нрави на бактериите? Измират от препаратите и съответно трябва да се възтановяват постоянно. Ако някой смята да пере на реката, може и да се получи.Мисля че на всички е ясна формулата: "Има бактерии, няма миризма" и спор по този въпрос няма. Вчера си поръчах препарат за 1 година - Gamazim BTC (Biological Tank Cleaner), ще ми струва 200лв.
Моля сподели как не правиш подръжка вече 10 години и нямаш миризми! И да уточним, липса на миризми значи като си отвориш капака на станцията да няма мирис.
Станцията ми е немска, както вече споменах, не желая да правя антиреклама на търговеца и затова няма да дам подробности за модела и производителя.
kolcho - специалист
Стефан Стефанов написа:
Моля сподели как не правиш подръжка вече 10 години и нямаш миризми! И да уточним, липса на миризми значи като си отвориш капака на станцията да няма мирис.
Ами станцията си е такава - няма редовна поддръжка. Препоръчват периодическа инспекция и почистване на един филтър на 2-5 години / в зависимост от натоварването/ и....това е всичко. При мен момчетата го правиха преди около 4 години, догодина ще ги викам пак, за всеки случай. За миризмите под капака не знам нищо - никога не съм го отварял, а навън миризми просто няма. На мен ми е достатъчно и съм спокоен, просто не ми пука какво и как е под капака.
Това е. На вилата на един познат преди няколко години бе направена икономия - човекът си монтира ПС, която е близо три пъти по-евтина от моята, ама "съвсем същата" по думите на търговеца, който му я продаде и инсталира. Е, след придобития опит в експлоатацията, моят близък вече знае, че не е същата...
Даааа.. , явно твоята не е натоварена щом я чистиш през четири години, моята е за 4 човека и се полза от толкова.
Относно скъпите и евтините станции, всичките работят на един принцип, качеството на корпусният материал може би е различно, но това няма връзка с процеса на пречистване. Мой приятел има инсталирана на къщата си българска станция, ползва я вече 8 години и като цяло е доволен. Казва че рядко има миризми, но в къщата живеят само той и жена му.
kolcho - специалист
Стефан Стефанов написа:
Относно скъпите и евтините станции, всичките работят на един принцип
Ето това вече, струва ми се, просто не е вярно! Ако принципът бе само един, и ако постигането му бе технологически лесно повторимо - ПС на моя познат нямаше да му създава никакви главоболия / той ползва къщата си колкото мен/. А главоболията му се толкова сериозни, че догодина пак ще се копа. За "същата", ама не съвсем ПС.
Това е практика, а не теория. От теория в тази област нищо не разбирам, но практически съм се убедил, че работата на "едни и същите" ПС има резултати, вариращи от ситуация "щастие в лайна", до " не знам къде е капака". Е, аз предпочитам второто. Тези, които обожават лайнарките имат богат избор от "същи" продукти. Могат и сами да си направят "съща" ПС - явно онова, което не е по силите на някои специализирани фирми / и не само от най-ниския спектър !/, е лесна работа за тях!
На тези ентусиасти желая успех!
/ Само дето досега никой не се е похвалил с успешна РЕАЛИЗАЦИЯ на работеща самоделна ПС с добри резултати , всички пишещи в полза на самоделките, са ентусиазирани лайнар-химици с много идеи и никакви резултати, та нещо съм леко скептичен.../
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 17

Тема "Пречиствателна станция-направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: