• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
hygro - майстор
Ами и цените са различни и принципа и предназначението и капацитета... Можеш да ожънеш със сърп, но може и с комбайн...

Най-напред направи конкретно техническо задание, за да си наясно какво изобщо ти трябва, а после търси как да го удовлетвориш и какъв бюджет да предвидиш. Иначе всеки ще ти обяснява колко лошо е всичко друго, освен неговото по-, ултра-, най-... Не разчитай заинтересовано лице да те консултира безпристрастно, включително и аз :-D
ilian ivanov - специалист
Благодаря на админите за отключването на темата.Искам да попрочета нещо докато е лошо времето.Моля да пишат знаещи и правили сами такива станции, а не фирми и доволни от тях клиенти.Все пак темата е направи сам.
ilian ivanov - специалист
Изображение

Да поразбутам малко темата :-D
masterrichi - специалист
Е то хубаво поразбутваш темата ама кажи това съоражение какво представлява и за колко жители е.
ilian ivanov - специалист
Това съоръжение е в един къмпинг до Черноморец.Един познат го е снимал.Нямам и грам представа каква работа върши.Стана ми смешно и реших да го пусна :)
chandler_vt - специалист
Да повдигна и аз темата.
Споделям една моя идея, заимствана най-вече от акваристиката и друга информация относно пречиствателните станции.
Мисълта ми е да се обсъди схемата и да се очертаят недостатъците, които евентуално да се отстранят.
Става дума за малка пречиствателна станция без използване на ток - само на принципа на скачените съдове. Камери 2 и 3 са пълни с филтриращи материали (тепърва ще мисля какви и откъде). Идеята, мисля, е ясна. В камера 1 амониевите съединения се превръщат в нитрити чрез анаеробни бактерии, в камери 2 и 3 нитритите се преобразуват в нитрати чрез аеробни бактерии. Мазнините от кухнята изплуват отгоре и първи преливат в камера 2. Там се задържат повече време, защото по-бавно се разграждат. Това е целта на тази камера.
Засега въпросите у мен са основно:
1. Дали ще се връща миризма към къщата;
2. Как да направя херметически капак на резервоар 1, за да се осигури среда за анаеробните бактерии. Капаците на резервоари 2 и 3 ми се струват по-лесни;
3. Дали ще е достатъчно да изкарам 1 или 2 тръби от камера 3 нагоре за приток на въздух или ще трябва все пак да аерирам с компресор от дъното на камера 3. Оттук и въпросът дали трябва да се вкара свеж въздух в камера 2 или не;
4. Каква кубатура да са отделните камери, за да се пречиства макс. 1 куб. м на денонощие.
Мисля да се направи от водоплътен бетон, но ако е с някакви полиетиленови бидони, въпросът с капаците ще е по-лесен.
Ще се радвам на градивна критика.

Прикачен файл

Untitled-1 copy.jpg
jeorgi - напреднал
Колега и аз съм я докарал до пречиствателната станция.Това което разбрах, е че тя трябва да е само с аеробен порцес.Тези които са с анаеробен трябва да се изпомпват на една година заради утайката.Тази която гледам е с три помпи чешката Envi-pur. В сайта им има подробно описание как бачка.Самите процеси на аерация се извършват на Времеви цикли.Най-хубавото на тези системи е че разбъркват утайката периодично и изпомпването на ямата се извършва на 3-4 години като се източва водата само не се вика камион с помпа.Ето един цитат:
Биологичното пречистване се осъществява на цикли, контролирани от микропроцесорното управление. Всеки цикъл има 3 фази и е с продължителност 12 часа.
Суровите отпадъчни води постъпват в буферната зона, къде започва незабавната им активация и процеса на биологично пречистване започва без забавяне.

Фаза 1 – Аерация (времетраене 10 часа)
В този етап отпадъчните води се аерират и се смесват с активната утайка. Аерация се осъществява от мембранния диск, който е монтиран на дъното на камерата. Аераторът се захранва с атмосферен въздух от външно инсталираното табло за управление в което се намира компресорът. Аерацията е периодична и има два ефекта:

Микроорганизмите от активна утайка се снабдяват с кислород, което е необходимо за тяхната метаболитна активност и съответно за намаляване на замърсителите.

Осъществяване на интензивен контакт между отпадъчната вода и бактерията.
Фаза 2 – Седиментация (времетраене 2 часа)
При тази фаза биореакторът е в покой и няма аерация. Активната утайка може да се отдели от водата и на принципа на гравитацията да се утаи на дъното. В горната част на камерата е зоната за пречистена вода, а в долната зоната за утайки. Притокът на отпадъчна вода не спира и продължава да постъпва в буферната зона.
Фаза 3 – Отвеждане на пречистената вода
В тази фаза пречистената вода се изпомпва от резервоара. Това изпомпване се осъществява от еърлифт. Еърлифта е конструиран по такъв начин, че всички плаващи утайки остават над зоната за пречистената вода и не се изпомпват.
След края на Фаза 3 започва новият цикъл с Фаза 1.
Jea - помощник
Ако говориш за чешките Био Клинър, те са най-доброто в момента, което може да се намери в България. Ние ползваме такава модел ВС-4 " Комфорт" вече повече от 4 години и даже още не сме й сменяли водата. Сигурно това лято ще го направим.
До колкото знам обаче в тях няма помпи и водата е на гравитация. Отваряли сме я няколко пъти през годините - ври вътре , няма никаква миризма, а водата, която излиза е съвсем бистра. Някъде по темите бях писала за тия пречиствателни станции, защото много се интересувах. А иначе за аеробното пречистване си напълно прав. Те са точно такива!
chandler_vt - специалист
Темата е "Пречиствателна станция - направи сам", а не отзиви за фирмени пречиствателни станции. Аз за себе си намерих варианта - направи си сам ще е моята, а не купена. Така че ще се радвам на мнения тук, които са пряко свързани с темата.
Jea - помощник
Прав си, така е! Дано успееш да се справиш и да споделиш резултатите :supz:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

Тема "Пречиствателна станция-направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: