Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
mkstoianov - напреднал
Здравейте,
в къщи редовният проблем е за топлата вода.Затова съм решил да си монтирам газов бойлер,но ми идва на акъла че,ако слож на плочата на банята един 200 литров варел иводата от него по някакъв начин минава през газовия бойлер по този начин няма ли да се пести газ?
Как да направя ВИК инсталацията така че да прекарам водата от варела през бойлера?
velsi - Почетен майстор
Аз не схванах идеята. Студена вода нямаш ли си? Бойлера проточен ли ще е? С каква цел смяташ да слагаш този 200 литров варел?
докера - специалист
Доколкото разбирам , варела ще се нагрява от слънцето и дори през зимата , когато времето е слънчево и температурите +-сови , ще може да се затопля вода , като по този начин икономисва от загряване с газ :wink: Мисля , че това е идеята , но за изпълнението.... :?
mkstoianov - напреднал
Здравейте,
точно това ми е идеята,водата да се нагрява от слънцето и по този начин да се изразходва по-малко газ.Но и аз стигам до тук,за изпълнението искам мнение от някой който се е занимавал с такова нещо.
bonjyr89 - специалист
Идеята ти е перфектна!!!
Аз съм реализирал същата но със електрически боилер студената вода минава през варела затопля се до около 40 градуса което не е никак малко и после влиза в бойлера.
подробноста е че ти трябва един магнит вентил който е около 60лв и една циркулираща помпа поне за електрически бойлер.докато за газов нямаш никакви проблеми само че трябва варела ти да е от по-дебелите и да му завариш една дълга тръба която да стига до горния краи и една къса която е в най ниската точка.през късята тръба подаваш студена вода а през дългата вземаш за бойлера.
velsi - Почетен майстор
Добре де, идеята е хубава, но защо да се правят половинчати неща?! Ако това нещо ще се ползва през лятото не виждам защо да не се направи класическата схема със плосък слънчев панел на покрива и серпентина в болйера. Как се прави евтин слънчев панел бях писал вече някъде. Серпентини за бойлер има да се продават готови, а може и да се изработи. Ако панела е под нивото на бойлера може да се направи проста система на гравитачен принцип, а ако е обратното се слага помпа.
Това, дето ти си го намислил изглежда хитро, но като се замислиш е супер неефективно. Да грееш ти 200 литра вода във варел дето площта му е малка, да харчиш пари после за газ (ток) та да дозагряваш и на всичко отгоре да подадеш пак студена вода във варела. Абсурдно е.
velsi - Почетен майстор
Това е все едно да имаш локално парно, но водната ти риза да е двеста литра, а на другия край водата от радиаторите да изтича и да се долива студена.
mkstoianov - напреднал
velsi,при газовите бойлери не се разхлажда вода .Наглася се температурата на водата и се къпеш(поне така чета по форумите).
Затова искам да затоплям донякъде водата преди да минава през бойлера.Сега ще потърся за слънчевите панели.Ако ги знаеш къде са изпрати ми линка.
velsi - Почетен майстор
Съгласен съм за газовия бойлер, но не разбирам защо да не си направиш 100% слънчева инсталация и изобщо да не се занимаваш с газ през лятото. Запази си го за зимата. А за слънчевите инсталации в интернет има огромно количество информация.

А за слънчевите панели съм писал в тази тема.

Тема "ВИК инсталация с 200 литров варел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: