• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 26
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
valja - напреднал
Този пресостат при падане под дадено налягане си прекъсва контактите с което спира захранването на помпата. Налага ми се защото често изпуска смукателя. А пускането ще става автоматично - без мое присъствие. Да действително от сечението не трябва да зависи, давам го за обща представа. Тези 3 м височина от помпата до мъркуча би трябвало да задържат контактите затворени. Така се получава около 0,3 bara налягане. Просто исках да се уверя дали е така от някой вече използвал този модел пресостат. Разликата от хидрофорните уредби, е че тука налягането ми зависи от височината на водата над помпата.
hidrazin - майстор
Цолажът няма значение. Важна в височината на водния стълб след пресостата. Според инструкцията му фабрично е настроен на 0,1bar и може да се регулира до 0,9bar. При теб има стълб като гледам 2,5 метра. Не го мери от помпата а от пресостата до коляното (най-високата точка). Тик е описано как може да си го настроиш.
http://www.virazhtrade.com/userfiles/in ... ons/LP.pdf
:partyman:
valja - напреднал
За да спечеля някой сантиметър пресостата ще го сложа на изхода на помпата. Бях обмислил и резервен вариант да сложа възвратен клапан в най високата точка, така би трябвало да поддържа по-високо налягане. но само предполагам.Иначе долу на дъното има смукателен клапан.
infomar
След много консултации вече се реализира проекта за водоснабдяване на къщата и поливането. Изпълних я по тази схема.

Изображение

Използвани са :
- Електронен хидрофор Brio TOP.
- помпа NK m 4/2GE
- невъзвратен клапан
- стоманени гъвкави тръби 4 бр. и ПП тръби един цол..... фитинги разни.
- свързващ кабел 1.5 кв. в стената.

Помпата при работа консумира 4.8-5 А ток. На електроненният хидрофор Brio TOP, съм задал Imax=7A, Pmax=3b, Pmin=2b, Балона= 1.6 b.
Работи нормално и когато спре, показва P = 2,8b. До хидрофора идва налягане около 4b. Мога ли да увелича Pmax на 3,5b или това е достатъчно за в къщата?
В момента в балона има полезна вода около 12 л. измерена с кофа.

Помпата е захваната с 6мм. стоманена проволка, покрита с полиетилен или нещо подобно.
След нея следва преходник от 1.1/4 цола на един цол, след което следва невъзвратен клапан на един цол и холендър.
Тръбите до горната част на кладенецът са изпълнени с един цол ПП тръби, с холендри през 4 метра, с цел по-лесен монтаж и демонтаж. Идеята е зимата да се демонтира помпата до следващият сезон. В горната част е монтиран воден филтър който се почиства лесно и реших да го поставя в кладенецът, вместо в къщата, за песетене на място. Следва кран и тръбопровод до къщата.
При работа помпата е почти безшумна и не се смущават живеещите. Хидрофорът също не се чува въобще.
Стоманените гъвкави тръби вършат чудесна работа и се огъват с извивки до 10 см. Изработват се по размер. Поставил съм електромер за да видя какъв разход ще ми направи за месец.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Има довършителни работи, но като цяло системата работи и е изцяло направена от типа "Направи си сам", за което специални благодарности на всички които помогнаха със съвети....
Последна промяна от infomar на нед апр 28, 2013 1:17 pm, променено общо 1 път.
stenmark - специалист
Честит празник на всички.infomar нека всички като теб след дискусия пусната от теб и реализацията постфактум.Това е най-хубавото на този форум,когато видиш резултатите.
itev - специалист
Тани написа:
Смятам , че отговорих индиректно и на този въпрос. Все пак специално да отговоря - ако имаме пресостат без значение дали електронен или механичен, които да следи за налягането на изключване задължително се монтира разширителен съд. Ако се следи само налягането за праг на включване и дебита, то разширителен съд е необходим единствено, ако се очакват чести (ама наистина чести - няколко пъти в минута) включвания за малки обеми вода. Иначе за нормално ползване разширителен съд не е необходим.
Привет, изчетох 2 пъти темата, но нещо не се справих с изводите... :|
Механичният пресостат на Вило-то сдаде багажа, а и буферният съд не е в добро здраве /натискам игличката на вентила и нищо не става/ и затова реших кардинално да променя нещата. Ще взема електронен пресостат за 70лв, като съм решил да НЕ махам буферният съд. Дали идеята е добра, след като не се знае състоянието му? И какво мога да постигна с това - смекчаване на хидроудара?
Ако мненията са за това Да остане буфера заедно с ел. пресостат - как да осъществя свързването помежду им?
Благодаря предварително на взелите отношение!
fore - майстор
Добра тема за размисъл.
MamaMy - майстор
infomar написа:
След много консултации вече се реализира проекта за водоснабдяване на къщата и поливането.
Изображение
Радвам се, че си си изградил правилна и добре работеща система напълно сам. Сигурно може да се направи много по-добре, но това сам ще установиш. Аз в къщи съм все с временни системи :-D . Постоянно се развиват и променят. Радвам се, че ти си го осъзнал и си монтирал доста холендрови и меки връзки. Това доста улеснява бързата и безболезнена промяна. С времето ще установиш и къде ти трябват кранове. Добре измислената система позволява да затвориш един клон и да работиш по нея докато тя си работи. Примерно няма нужда да източваш цял клон само за да развиеш каната на филтъра за да измиеш боклуците в нея. Та като казах филтър имам една съвсем дребна забележка. Този филтър се монтира надолу за да няма въздух в него и да може да се ползва цялата филтрираща повърхност. Отделно, че като го развиеш сега и целия боклук от неговата кана ще изтече обратно в кладенеца, а ако е на обратно просто ще си остане в каната. =D>
infomar
Вече трета година експлоатирам системата - без забележки. Само помпата ми направи временен проблем, но се оправи без сервиз - клеяса понеже я вадих зимата и не я превъртах от време на време. Помпата е мощна и поливам всичко за 30 минути.
За филтъра сигурно си прав ще видя кога да го обърна, но до момента не съм го чистил нито веднъж - водата няма примеси и боклуци - сълзичка.
fore - майстор
Въпрос- допустимо ли е да се ползва гъвкава връзка на 3/4 от захранващата тръба към смукателя на Хидрофора ??? -(от тези за налягане с телената оплетка за тоалетните казанчета които са на 1/2) :?:

Понеже там става вакум и тази гъвкава връзка може да се свие. Незнам дали са предвидени за смукателни връзки.

На нагнетателната страна може както виждам.
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 26

Тема "Хидрофорна уредба за къща без буферен съд - само с преостат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: