• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 26
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
infomar
За да не пълня форума с много теми ще питам тук:
Оказва ли влияние силно варовитата вода на различните типове помпи - потопяеми и не потопяеми. Има ли някакви препоръки при зазимяване на различните видове помпи - т.е. при ваденето им от водата и съхранение на "сухо" през зимният период от 4-6 месеца. Изключвам почистване, проверка на винтове и гайки.... изпразване.... Остатъците от варовитата вода ще им пречи ли при няколко месечният престой без да работят?

И още един въпрос :
Как може да предпазим помпата от механични примеси за които не предполагаме, че съществуват. Аз също не предполагам, че в кладенчатата ми вода има частици пясък, но понякога мисля, че попадат такива... инцидентно забелязвам понякога когато свършва водата да излиза мътна..... Целесъобразно ли е потопяема помпа да се постави с цилиндър заграден с много ситна стоманена мрежа? Помпата не е евтина и не си струва да се почупи поради невнимание и незнание.
Вържи попа за да е мирно селото. :razz:
dragozow - майстор
Варовитата вода винаги е проблем. Помпата я зазими като я източиш ако е наземна, ако е потопяема извади и я обърни на всички посоки да изтече водата. Ако питаш дали да я държиш в кофа вода...не знам, не съм чел никъде подобно нещо. Аз също преди няколко дни зазимих всичко на вилата, източих помпата и системата в къщата. За филтър на потопяема помпа може да сложиш нещо на цедката.
infomar
Коригирана схема:

Изображение

Към балона има прикачен пресостат който ще включва помпата при консумация в къщата. Отделно ще има и трипътен шалтер с който ще се подава ток директно към пресостата или към помпата - в едното положение ще е когато помпата ще се ползва за поливане, другото за захранване дома с вода. Обикновено за поливане не отива повече от 30-50 минути дневно сутрин или вечер, но дори по време на поливането, къщата няма да остане без вода - само няма да работи хидрофора. Незнам обаче дали водата ще преминава през пресостата на балона и ще отива към консуматорите. Може да пробвам и с един контактор и обикновен ключ, но по-качествен.
paparosko - специалист
infomar написа:
Коригирана схема:

Изображение

Към балона има прикачен пресостат който ще включва помпата при консумация в къщата. Отделно ще има и трипътен шалтер с който ще се подава ток директно към пресостата или към помпата - в едното положение ще е когато помпата ще се ползва за поливане, другото за захранване дома с вода. Обикновено за поливане не отива повече от 30-50 минути дневно сутрин или вечер, но дори по време на поливането, къщата няма да остане без вода - само няма да работи хидрофора. Незнам обаче дали водата ще преминава през пресостата на балона и ще отива към консуматорите. Може да пробвам и с един контактор и обикновен ключ, но по-качествен.
В твоя случай би трябвало да свържеш системата по следния начин:
Помпа - обратен клапан - линия към консуматорите с отклонение за поливане на градината (както си го начертал, но да има и обратен клапан непременно някъде между помпата и на линията преди изхода за поливане на градината).
След това някъде по линията към консуматорите на отклонение да се свърже хидрофора (пак както си го начертал), някъде по същото отклонение да се свърже и пресостата.
Така направената система действа по следния начин:
Когато всички кранове са спряни, помпата нагнетява водата в магистралата, съответно и в хидрофора, вдига налягането, което като достигне зададената стойност на изключване - изключва помпата. Налягането в системата от обратния клапан до консуматорите и крана на изхода за поливане се поддържа високо от хидрофора докато не се отвори някой кран и започне да се черпи вода (или ако някъде по водната магистрала няма теч). Тогава налягането започва да пада и когато достигне стойност при която се включва помпата, то я задейства. Помпата работи и нагнетява вода в тръбопровода (магистралата), съответно и в хидрофора докато успее да вдигне налягането достатъчно за да бъде изключена (да се самоизключи).

Когато се отвори крана за поливане на градината се предполага, че дебитът за поливане ще е достатъчно висок за да не позволява на помпата да вдигне достатъчно налягане в магистралата и съответно да бъде изключена. В този случай помпата ще работи постоянно докато градината се полива. Щом като кранът за поливане на градината се затвори, помпата отново ще за почне да вдига налягането в магистралата и в хидрофора и в един момент след достигане на зададеното високо налягане ще бъде изключена и ще чака ново черпене на вода, падане на налягането и ново включване.

Това е действието на системата накратко, което смятам, че съвпада с очакването ти.

Що се отнася до автоматиката, която управлява помпата - не е необходимо никакви допълнителни ключове и контактори да монтираш.
Просто електрическата верига, която включва и изключва помпата е необходимо да премине през пресостата (през неговите контакти - обикновено се използва "нормално затворен" контакт, който при вдигане на налягането се отваря и прекъсва подаването на напрежение към помпата, а при сваляне на налягането се затваря и отново подава напрежение към помпата).

Функционирането на системата е напълно автоматично.

:yawinkle:
infomar
Разбрах обясненията и съм съгласен с тях за което промених схемата. Само за сведение - помпата има вграден невъзвратен клапан, затова си мисля, че поставеният допълнително ще е за повишена сигурност.
При положение, че помпата на изхода дава по документи 4.5-5 бара, височината на кладенеца е около 13-15 м, дължината до пресостата по хоризонтала е още 20 метра, то на какви налягания на включване/изключване трябва пресостата да се нагласи?

Изображение
VLADO66 - майстор
Всеки допълнителен клапан намалява дебита на помпата защото изисква допълнително усилие за преодоляването му.
hidrazin - майстор
Що сам си усложняваш живота?
Ако последно става дума за Gardena - 6000-5 Автоматик, ето ти описанието и:
http://www.gardena.com/ddoc/GARO/GARO20 ... 476-20.pdf
Там си пише - налягане на включване 2,6 ± 0,2 бара, макс. налягане 4,5 бара. Има вграден възвратен клапан и защита.
Когато помпата се включва и изключва по-често от 7 x в 2мин. (при теч < 6 л/ч), помпата се изключва напълно.
Не ти трябват никакви допълнителни пресостати и възвратни клапани. Евентуално някъде по трасето един буферен съд.
Ама само евентуално. Пробвай без него и ако помпата включва прекалено често винаги можеш да го добавиш към
системата с едно отклонение. Все пак имаш доста тръбен път - само до къщата е към 40 метра.
Тъй че никакъв пресостат няма да нагласяш - тези 4,5 бара и без това не са кой знае колко и с времето леко
ще паднат.
:partyman:
dragozow - майстор
Аз инструкцията му я дадох, помпата има възвратен клапан. Казах му да пробва без балон и да добави такъв ако не му харесва. Продължават да дълбаят със схеми и т.н.
hidrazin - майстор
Видях какво си го посъветвал, ама не четат. Те си знаят тяхното.
Сега очаквам питане за микропроцесор и софтуер. :?
:partyman:
paparosko - специалист
infomar написа:
Разбрах обясненията и съм съгласен с тях за което промених схемата. Само за сведение - помпата има вграден невъзвратен клапан, затова си мисля, че поставеният допълнително ще е за повишена сигурност.
При положение, че помпата на изхода дава по документи 4.5-5 бара, височината на кладенеца е около 13-15 м, дължината до пресостата по хоризонтала е още 20 метра, то на какви налягания на включване/изключване трябва пресостата да се нагласи?

Изображение
Системата, която ти предложих е принципна когато се използва хидрофор.
Щом като се оказва, че има вграден обратен (възвратен) клапан в самата помпа (предполагам на изхода и) то не трябва да се монтира друг такъв.
Същото се отнася и за автоматиката - щом има вградена автоматика за включване и изключване на помпата, може би тази автоматика замества функцията на хидрофора и пресостата - в такъв случай допълнителното му монтиране става излишно.
Тъй като не съм запознат с автоматиката, която описваш, съответно не мога да дам мнение.

:yes:
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 26

Тема "Хидрофорна уредба за къща без буферен съд - само с преостат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: