• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 26
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
dragozow - майстор
Ежекторния вариант не е ялова работа, аз имам клиент който тегли от 16 метра и я качва на третия етаж на къща и има дебит.
hidrazin - майстор
Не е въпроса дали ежектора върши работа. Да върши. Въпроса е на каква цена.
Сложи един водомер на напорната тръба и един на изхода на помпата. Бързо ще
стане ясно колко е ефективен.
:partyman:
paparosko - специалист
infomar написа:
paparosko написа:
..............За това къде ще бъде поставен - веднага след помпата или на 30 метра от нея няма значение, но обикновено се поставя след помпата, ако не е потопяема, разбира се.
Хидрофорът се поставя на отклонение и преди отклонението трябва да има обратен клапан, който да възпрепятства връщането на водата обратно през помпата, когато тя бъде изключена.:yawinkle:
Благодаря за идеята.

Имаш това в предвид като изпълнение?
Изображение

При тази схема нещо настройва ли се по балона? Мисля че няма какво да се настройва защото няма как - тръбата ще влиза директно в него. По помпата също няма какво да се настройва. Ако помпата достави вода с налягане - примерно 3 бара (един минус за кладенеца и още един минус за отстоянието - остават около 3 бара), то балона ще се надуе до 3 бара и толкова. Когато има консумация ще започне да се източва вода от балона докато налягането спадне до - :? и тогава ще се включи помпата.
Нямам това предвид. При посочената от теб схема, ако в хидрофора налягането се повиши достатъчно и изключи помпата, то тогава и да отвориш крана за поливане на градината, помпата няма да се включи и да заработи, защото ще чака налягането в хидрофора да падне до точката на включване.
В посочения от теб случай, обратният клапан трябва да се монтира преди отклонението за поливане на градината. Тогава пък налягането към консуматорите ще се влияе от големината на дебита, който използваш за поливане на градината, или колкото е по-голям дебита за поливане на градината, толкова по-ниско налягане ще имаш в клоновете на консуматорите и обратно.

Всичко е въпрос на начин на използване и сметки.

По принцип обаче, докато се полива (черпене на голямо количество вода) хидрофорът просто не е възможно да се използва.
По време на поливането - в началото на клона за поливането и на клона за консуматорите ще се подава еднакво налягане, а дебитът на консуматорите ще зависи от тяхната височина, диаметъра и съпротивлението на тръбопровода и съпротивленията на тръбните елементи.

:-?
infomar
Помпата която се ползва е ПОТОПЯЕМА Gardena - 6000-5 Автоматик която е с вграден пресостат и няма изнесена никаква автоматика за управление. Както е видно по схемата, на балона не се поставя нищо - само се свързва с водопровода. Поне аз така разбрах това което предлагаш. Затова и съм поставил крана преди него. Когато се пусне вода за градината, помпата ще се включи, но от балона няма да върне.
Предполагам, че балона ще се пълни до достигане налягането с което подава помпата, но не ми е ясно кога ще заработи помпата ако имам пуснат консуматор (за градината е ясно). В тази схема балона дали ще работи и като обиращ пулсациите, но май няма като акумулатор на вода.

Ако си имал в предвид балон с включен към него пресостат който да управлява помпата, то е друга схема, тя ми е ясна но не мога да я изпълня. Тази помпа няма как да се управлява от външен пресостат защото си има вграден такъв.
Не съм специалист и ме извинете ако греша....
VLADO66 написа:
.....Чудя ти се защо зорлем буташ двигател под водата.Вземи си един нормален хидрофор/може и с ежектор/,направи му едно къще като Стив и си в играта.Ето ти един - http://www.argo-market.com/Products/Details/1292 -Драгозов ще каже дали е читав.
Водното огледало е на 8 метра и после надолу 2.5 метра вода. Общо трябва да се помпи от 10 метра. Да дълбая 4-5 метра до него шахта няма как, да пусна помпата вътре по средата на кладенеца - там е влажно и за една година ще корозира.
Ще се върна май на старата идея да поставя една малка цистерничка от 1-2 кубика до стената, да си я пълня с градинската помпа и с хидрофор да вкарвам водата в къщи. Интересно - "баба Вида" която е в кладенеца - уж е влажно но държи цяло лято. Все пак в нея няма електронни елементи, пресостати и т.н.т.

Някой има ли практически наблюения за помпа:
Дълбочинна хидрофорна помпа с ежектор АРМ 150/25
Мощност: 1100 W
Напор: 42м
Дебит: 60 л/мин
Смукателна дълбочина: 25м
Максимална температура на водата: 35 С
Изходящ отвор: 25мм/1"
Изображение

П.С.
Ежекторните помпи имат ли нещо особено което може да затруднява експлоатацията им ако се ползват за водоснабдяване на къща - при честото им пускане/спиране....? Доколкото съм чувал се ползват две тръби в кладенеца, в него се поставя смесител за двете тръби......не знам точно...
hidrazin - майстор
Водното огледало е на 8 метра и после надолу 2.5 метра вода. Общо трябва да се помпи от 10 метра.
Глупости - помпиш от 8 метра !!! Колко пъти трябва да пиша, че смукателната дълбочина е денивелацията между
входния отвор на помпата и водното огледало, а не е важно колко по-надолу ти е смукателя на тръбата от водното
огледало!!!
И пак ще повторя и спирам - изкопай си една шахта 1,5-2 метра дълбока и там си слагай каквато искаш помпа.
Като слезеш с 1,5-2 метра надолу вече ще смучеш не от 8, а от 6-6,5 метра. С това ще се справи почти всяка помпа!
Пък ако искаш в шахтата си сложи помпа за рибки (аквариум). И тя ще ти извади вода от 6 метра. :lol:
Махай ги тия ежектори, освен ако не искаш да плащаш двойни цени за ток при едно и също количество извадена
вода. Те вършат работа, но само ако е оправдано и е невъзможно да се извади вода с обикновенна или потопяема
помпа.
Заболяха ме пръстите да говоря! :-D
:partyman:
infomar
Прости ми заблудата в която бях изпаднал. Сега разбрах че няма значение колко под първоначалното водно огледало е смукателя.
Аз си мислех, че ако в първият момент водното огледало е на 8 метра, то когато помпата смуче много, то нивото на водата намалява понеже водата постъпва бавно и водното огледало слиза на долу и стига до 10.5 метра в най-долно положение - половин метър над дъното, после чакам един час за да се възстанови.... Т.Е в началото водното огледало е на 8 метра от повърхността, а в края на 10.5 м.Затова и смятах най-долно положение на водното огледало! Явно съм грешал. :sad:
Последна промяна от infomar на пет окт 26, 2012 6:28 pm, променено общо 2 пъти.
paparosko - специалист
infomar написа:
Помпата която се ползва е ПОТОПЯЕМА Gardena - 6000-5 Автоматик която е с вграден пресостат и няма изнесена никаква автоматика за управление. Както е видно по схемата, на балона не се поставя нищо - само се свързва с водопровода. Поне аз така разбрах това което предлагаш. Затова и съм поставил крана преди него. Когато се пусне вода за градината, помпата ще се включи, но от балона няма да върне.
Предполагам, че балона ще се пълни до достигане налягането с което подава помпата, но не ми е ясно кога ще заработи помпата ако имам пуснат консуматор (за градината е ясно). В тази схема балона дали ще работи и като обиращ пулсациите, но май няма като акумулатор на вода.

Ако си имал в предвид балон с включен към него пресостат който да управлява помпата, то е друга схема, тя ми е ясна но не мога да я изпълня. Тази помпа няма как да се управлява от външен пресостат защото си има вграден такъв.
Не съм специалист и ме извинете ако греша....
Щом като помпата има вграден пресостат това предполага, че трябва да има и обратен клапан на изхода, защото налягането за пресостата се взима винаги след обратен клапан, който не позволява когато няма консумация, водата от хидрофора да се връща през помпата - така се поддържа налягането и помпата е изключена. В този случай наистина хидрофорът може да бъде свързан на отклонение някъде (няма значение къде) по магистралата след изхода на помпата.

Обикновено се прави - или поливаш, или подаваш към консуматори.
Комбинирането не е много удачно, защото когато поливаш обикновено няма да имаш налягане към консуматорите или то ще е много слабо.
Другият проблем - ако пресостатът ти е преди обратния клапан на хидрофора, когато помпата ти изключи дори и да не ползваш консуматорите и да имаш високо налягане към тях след хидрофора, достатъчно е да има някакви малки утечки на вода между помпата и обратния клапан и помпата ще започне да включва и да изключва често, защото в този случай хидрофорът практически няма да се използва.

Пак казвам всичко зависи от това как ще се ползва системата - колко често ще се полива, колко и какви консуматори ще има включени и как ще се ползват...
В твоя случай на система с поливане и с консуматори според мен може би най-добре ще бъде да се използва основно като система за захранване на консуматори, а когато ще се полива помпата да се включва принудително (ръчно), в смисъл да се използва автоматичен и ръчен режим на действие.

За ежекторните помпи не мога да дам мнение.
Ако вадят вода от по-голяма дълбочина, значи системата ти става аналогична на такава с нормална външна помпа. Но и в този случай условията си остават същите като това, за което говорим от толкова време.

:thumbs:
paparosko - специалист
infomar написа:
Прости ми заблудата в която бях изпаднал. Сега разбрах че няма значение колко под първоначалното водно огледало е смукателя.
Аз си мислех, че ако в първият момент водното огледало е на 8 метра, то когато помпата смуче, то нивото на водата намалява и водното огледало слиза на долу и стига до 10.5 метра в най-долно положение - половин метър над дъното. Т.Е в началото водното огледало е на 8 метра от повърхността, а в края на 10.5 м.Затова и смятах най-долно положение на водното огледало! Явно съм грешал. :sad:
Хидразин е прав, важно е водното ниво, а не дълбочината на монтиране на смукателя.
Но и в твоите думи има логика, какво имам предвид: Когато включиш помпата да работи в началото няма да има проблем, но ако възстановяването на нивото във водоизточника е по-бавно от водочерпенето то водното ниво ще започне да се понижава и след известно време може да стане достатъчно ниско за да излезе от граничното състояние и да откъсне смукателния стълб в този случай помпата ще престане да изпомпва вода и ще върти на сухо.
Така че е добре да си наясно с изискването за необходимия дебит на помпата, която ще използваш с цел да не превишаваш дебита на възстановяване на водното ниво в сондажа.

:mrgreen:
dragozow - майстор
Има нещо което не знаеш, какъв е дебита на кладенеца. Много излишни постове изписахте. Въпросната Gardena 1476 ще свърши работа, ако не ти харесва винаги може да сложиш балон по системата. Ежекторната също ще свърши работа. Да копаеш шахта 2 метра...ако си нямаш работа и си здрав в ръцете ще спестиш поне едни 200 лв, толкова могат да ти струват тръбите, връзките, кабела, смукателя и т.н. Повечето домашни хидрофорни системи са с дебит 2800-3600 л/ч, имай предвид че на 7.5 метра ще извадиш малко вода. Много го мислиш, аз до сега да съм купил модела на Gardena. За тази помпа имам много добри отзиви от клиенти, знам и как работи. Как може да изпишете 5 страници за една помпа се чудя? Поне да беше нещо сложно.
infomar
dragozow написа:
....Въпросната Gardena 1476 ще свърши работа, ако не ти харесва винаги може да сложиш балон по системата. ...... Поне да беше нещо сложно.
Значи схемата която съм дал по-горе е правилна и ще работи. Пускам помпа Gardena 1476 в кладенеца, закачам някъде по тръбите балон 50 л. и готово (помпата си има невъзвратен клапан и вграден пресостат, а на балона няма да има нищо друго - само свързан към тръбопровода). Не ми е ясно кои/кое ще управлява балона след като на него няма да има пресостат.
Относно падане налягането при консуматорите при поливане - ясно.

Тази или другата седмица ще ги купя и монтирам, щом схемата е перфектна няма какво повече да я обсъждаме.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 26

Тема "Хидрофорна уредба за къща без буферен съд - само с преостат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: