• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kire - помощник
Здравейте всички,
Въпросът ми е следния: при изграждане на канализационната система на една двуетажна къща, трябва ли канализационната тръба да излиза /завършва/ с изход извън сградата. Мисля ,че този начин на изграждане е свързан с миризмите от канализационната система. Така ли е или греша. Интересува ме това нещо задължително ли се прави. Прегледах статията за изграждане на ВиК и канализация на къща и там на схемата е показано, че канализацията излиза през покрива. Задължително ли е да излиза през покрива или може през стената. И дали въобще е необходимо това да се прави. Виждал съм на къщи тръбата да излиза през покрива или през стената на последния етаж.
При мен бях решил да изкарам тръбата през стената на банята, а не да я пускам през покрива. Но като гледам по добре ще изглежда помещението, ако въобще не я изкарвам на вън. Та в крайна сметка питането ми е задължително ли се изкарва канализационната тръба или може и без този номер. Благодаря Ви предварително за Вашите мнения и опит. :?:
bisplus - специалист
Такава тръба задължително трябва да има, било то тя да излиза през стената или през тавана но важното е да е в най високата точка на канализацията. Прави се така, защото всички сифони спират миризмите от канализацията чрез така наречената "водна тапа", и когато например пуснеш водата в тоалетната и я няма горепосочената тръпа се получава вакум който издърпва малкото вода от сифона и от там започват да навлизат миризмите от канала!.....ако не съм прав някой да ме поправи!
lyki - специалист
Препоръчително е да го има (хидро затвора), много практично е да я изведеш непосредствено под стряхата ,като я заустиш с една тапа от ревизия пробита с отвори за да не гнездят в нея врабците:).
Но до колкото разбрах на теб не ти се ще изобщо да имаш щранг за канализация който да минава през банята на 2-я етаж.В такъв случай смятам че правилото може да се пранебрегне ,вероятноста да се пусне и от 2-та етажа вода в щранга,и така да уплатни че да се получи вакум е минимална ,виж за по високо строителство с повече етажи е по вероятно.Така ще можеш на 2-я етаж да сложиш гърне с долно изтичане.
kire - помощник
На какава височина след хидрозатвора трябва да се изведе тръбата. Може ли да се изведе веднага след разклонението за тоалетната чиния или трябва да бъде по-високо.
Последна промяна от kire на пон апр 02, 2007 8:56 am, променено общо 1 път.
kire - помощник
До Лъки

На втория етаж ще има баня и тоалетна. Но не ми се иска тръбата на канализацията да я извеждам на по-високо от разклонението за тоалетната чиния. Миризмата от септичната яма ще се усеща ли в баните ако го няма отвора след хидрозатвора.
bisplus - специалист
Разбира се че може! Само поясни тоалетната с какво изпразване е. Ето един пример когато е със задно изпразване. Това е на втория етаж на къщата и след редукцията има още едно коляно което отвежда директно тръбата извън къщата.

Прикачен файл

Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (182.16 KиБ) Видяна 5958 пъти
kire - помощник
[quote="bisplus"]
Точно такова нещо мисля да направя. Благодаря ти за мнението и споделения опит. :supz: :o
bisplus - специалист
Благодаря, радвам се, че съм ти помогнал! Но ако можеш да вкараш цялата тръба в стената ще бъде супер...аз нямах тази възможност защото зида на долния етаж беше с една тухла по широк...успех! :) :) :)
8180 - майстор
Благодарско на колегите изяснили "изхода" на канализацията.
Остана ми неизяснен другия край - към септичната яма. Някой твърдеше, че "трябва винаги да се държи под нивото". Аз все си мисля, че за целите на вентилацията трябва да е "над нивото".
Не съм сигурен, но май не се стигна до единно мнение.
Понеже ми изглеждат свързани нещата, ще съм благодарен за рязясненията Ви.
bisplus - специалист
Остана ми неизяснен другия край - към септичната яма. Някой твърдеше, че "трябва винаги да се държи под нивото". Аз все си мисля, че за целите на вентилацията трябва да е "над нивото".
Не става ясно какво имаш в предвид с това под и над нивото но ако е това за което си мисля бих те помолил да помислиш за следното...значи ако е под нивото то това би означавало когато в началото ямата е празна изхода на канализацията да се постави на дъното...и какво ще стане като се понапълни и на дъното се отаят всички по твърди частици...или периодично трабва да скъсяваш тръбата?!?
Аз лично знам само един начин на свързване но ако някой знае нещо с удоволствие ще прочета поста!
  • 1
  • 2

Тема "миризма и канализация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: