• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Тани - модератор
И аз смятам да си правя рециркулация и съм се спрял на няколко варианта, които най вероятно ще са в някаква комбинация.
Включването на рециркулационната помпа да става:

-от терморегулатор. След като температурата на връщащата вода се покачи над определена температура, помпата ще изключи.
- от пир датчиците в баните/кухнята. Ще включва за няколко минути след като има присъствие около мивките. Ако температурата на водата е достатъчно висока, то помпата няма да включи въобще , защото терморегулатора ще я е изключил!
- от някакво отделно място - бутон или управление от компютър (вместо да пускаш водата да тече в мивката , пускаш рециркулацията)
- от програмируем механичен таймер - да работи по няколко минути всеки час
- да се изключва въобще, когато алармата на къщата е включена
VLADO66 - майстор
Тани написа:
И аз смятам да си правя рециркулация и съм се спрял на няколко варианта, които най вероятно ще са в някаква комбинация.
Включването на рециркулационната помпа да става:

-от терморегулатор. След като температурата на връщащата вода се покачи над определена температура, помпата ще изключи.
- от пир датчиците в баните/кухнята. Ще включва за няколко минути след като има присъствие около мивките. Ако температурата на водата е достатъчно висока, то помпата няма да включи въобще , защото терморегулатора ще я е изключил!
- от някакво отделно място - бутон или управление от компютър (вместо да пускаш водата да тече в мивката , пускаш рециркулацията)
- от програмируем механичен таймер - да работи по няколко минути всеки час
- да се изключва въобще, когато алармата на къщата е включена
Всичко в едно http://www.water-technic.com/pompa-za-r ... xut-p1512/ ех,преди пет години беше 265лв. Помпичката е с ниска консумация и я вързал на цяла кооперация.
dokobg - специалист
fixxxer написа:
Колега, това бойлерче от проточните ли се води....?
Може би идеята е добра, но като се замисля и то ще харчи ток и то доста, чудя се кое е по-малкото зло :roll:
Не, по скоро това, като в него влиза тръбата за топлата вода от бойлера. Така докато свърши ще се напълни отново с топла вода и бойлерчето няма да се включи, защото водата в него е топла (току що дошла от големият бойлер). Ще се включва само за да поддържа температурата на водата. Това е на теория според мен. Някой по вещ в нещата може да не е моето мнение.
Ако горното е вярно разликата в цената до 300лв от ток мисля, че ще я достигнеш след 15г. :-D
fixxxer - помощник
Постижимо ли е това ? Някой правил ли го е ? :?
quietmadness - специалист
torbalan го каза
Слагаш изолация и си ти. При мен беше половин кофа източване преди (дебели тръби и бойлер на май -та си), няма други консуматори по пътя и всичко е в земята без мазе. Като смених тръбите и му сложих изолация с дебелина на стената 25 мм хем шум няма, хем не изстива. Изолацията е някаква микропореста взех я от фирма за слънчеви колектори.
Тани - модератор
dokobg написа:
fixxxer написа:
Колега, това бойлерче от проточните ли се води....?
Може би идеята е добра, но като се замисля и то ще харчи ток и то доста, чудя се кое е по-малкото зло :roll:
Не, по скоро това, като в него влиза тръбата за топлата вода от бойлера. Така докато свърши ще се напълни отново с топла вода и бойлерчето няма да се включи, защото водата в него е топла (току що дошла от големият бойлер). Ще се включва само за да поддържа температурата на водата. Това е на теория според мен. Някой по вещ в нещата може да не е моето мнение.
Ако горното е вярно разликата в цената до 300лв от ток мисля, че ще я достигнеш след 15г. :-D
"това" (бойлерчето) ще върши работа в апартамент , на който бойлера е в банята и единствената по-далечна мивка е в кухнята. Хайде обаче да си представим къща с две бани, тоалетна , кухня , мивка в гаража, мивка в барбекюто и бойлер в мазето? Колко от "това" ще сложиш и каква ще е сметката накрая? Тогава тези 300 лв. ще ти се сторят, като пари за закуски!
quietmadness написа:
Слагаш изолация и си ти. При мен беше половин кофа източване преди (дебели тръби и бойлер на май -та си), няма други консуматори по пътя и всичко е в земята без мазе. Като смених тръбите и му сложих изолация с дебелина на стената 25 мм хем шум няма, хем не изстива. Изолацията е някаква микропореста взех я от фирма за слънчеви колектори.
Изолацията е задължителна със и без рециркулация. Тя ограничава топлозагубите и при наличие на рециркулация. Помпата няма да се включва на всеки 20 минути, а да речем през 3-4 часа. Само изолацията няма да реши проблема сутрин, когато искаш да си измиеш лицето/изкъпеш на втория етаж и бързаш. В момента доста чакам докато дойде топлата вода на първия етаж с 1/2' тръби с изолация 12мм . Пускам питата в душкабината и отивам до тоалетна. Не ми се мисли, какво ще е на втория етаж с тръби 1' :shock:

Извода е , че не може да генерализираме и да даваме еднозначен отговор. Всичко зависи от конкретната ситуация.Понякога рециркулацията е излишна, а понякога е необходимото зло!
quietmadness - специалист
fixxxer никъде не казал два - три етажа, а разстояние. Предложението е за неговия конретен случай.
При мен разстоянието е 9м без да има други консуматори по тръбата до кухнята и след нея. При мен работи.
Не оспорвам идеята за рециркулация.
Тани - модератор
Напълно съм съгласен с решението ти! Дори съм написал, че е подходящо за случая на Фиксер. Забравил съм обаче да съединя двете теми за рекуперация и затова си ме разбрал погрешно, за което се извинявам! По-важен беше извода , който направих в края на мнението!
VLADO66 - майстор
То хората са си го казали-кефа цена няма.Има и нещо друго -в апартамента на нашите бойлера беше на майната си и майка ми миеше вечно със студена вода докато дойде топлата и резултата беше-артрит.
маречков - специалист
Добре де, да живееш на 15 - ти етаж и бойлера да ти е в мазата да разбера смисъла на тая циркулация. Да го правите в апартамент .... къде е смисъла, освен да чешете комшиите, че те нямат циркулация. На къщата ми на село бойлера е на около 35 м. от банята, тръбите са положени външно в земята на около 40 см. дълбочина в пореста изолация и ПВЦ, водата си идва за няма и половин минута, ако не съм я пускал скоро. Мисля, че тая система си е подходяща за хотел на Х етажа, дето "клиента" не ще да чака да дойде водата, щото бърза да повтаря :lol:.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Струва ли си да правя рециркулация в къщата ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: