Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
IvelinM - помощник
Здравейте,

Имам малко питане за прекарване на водопроводна тръба през апартамент за да се захрани таванско помещение. Таванчето е над хола на апартамента, а банята от където ще се взима водата е на другия край, поради което тръбата трябва да мине през три трегера (ако това е правилното наименование на този строителен елемент). Прикачил съм снимки на трите места които трябва да се разпробият, идеята е тръбата да върви в ъгъла. Дупките ще са с диаметър 20ина мм, колкото да мине стандартна пластмасова водопроводна тръба.

Питането ми е, разпробиването за прекарването на тази тръба в тези точки би ли компрометирало по някакъв начин здравината на конструкцията? Сградата е тухлен блок, на 4 етажа, строен през 50-те години, с доста дебели зидове дори на последния 4-ти етаж, където и ще се прави тази манипулация. Не съм правил опити за да проверя дали има железобетонна колона или трегер там където искам да дупча, но от дебелината на зидовете предполагам че може и да няма (но това е доста лаишко предположение).

Ще бъда благодарен за всякакви съвети!

Поздрави,
Иво

Прикачен файл

2013-11-07 12.43.55.jpg 3

Прикачен файл

2013-11-07 12.44.13.jpg 2

Прикачен файл

2013-11-07 12.44.21.jpg 1
jekasus - майстор
А над другите стаи са тавански помещения на други съседи?
Иначе тия със климатици хич не им пука и си дупчат с големите бургии без притеснение бетон, тухла, абе каквото им падне по трасето на тръбите :-D
IvelinM - помощник
Да, над ъглите които искам да дупча са преградните стени между таванските на съседите. Преди имахме тръба минаваща през тях, но се спука от студа, затова сега искам да прекавам такава вътре. Тия с климатиците ги гледах какви каубой са, дупчат през железа и квото друго им падне, но на мен ми се иска да направя по-щадящ избор. Ако дупченето в ъглите не е удачно, просто ще заобиколя с тръбата, ще стане малко по-грозно долу но засега не е голям проблем това.
stiv1961 - майстор
Дупчи смело :) , хората цели преградни стени събарят, ти за 20 мм дупки се плашиш. Само че ще загрози гледката, трябва после да ги скриеш някак си. Другия вариант е да минеш по старото трасе с ППР и хубва изолация.
PCL82 - майстор
Зависи какви са трегерите. Ако са дебели само 12см и не са високи бих се замислим. Ако са 25см по-може. В горния ъгъл усилието е на опън а в долния ъгъл е на натиск. Това ще рече, че горе усилието носи арматурата, а долу бетона. Посредата на гредата е обратно-там долу е на опън а горе е на натиск. Ако имаш познат инженер конструктор е добре той да хвърли едно око.

Иначе за да не си загрозяваш апартамента можеш да пуснеш тръбите по старото трасе или друго по-добро през таванския етаж (по вътрешни стени) с изолация и подгряващ кабел (като за подово отопление), който се включва когато стане студено.

Или да осигуриш циркулация със втора тръба и малка помпа. Или с втора тръба да върнеш водата до твоето жилище и да захраниш от нея например тоалетното казанче.

Тема "Въпрос за прекарване на тръба през трегери" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: