Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
quietmadness - специалист
Миналото лято не ми стигна времето, но с настъпването на новия поливен сезон ми идват следните мераци:
Прикачен файл:
diagram.png
diagram.png (19.41 KиБ) Видяна 4252 пъти
В повечето теми, които изчетох се обсъждат решения за кладенци и не мога да се ориентирам добре, та малко помощ ще ми е от полза :-D .
Сондажът под помпите е на 30 години и полива лятото по 6+ часа без да спиране. Дебит не съм мерил то май и старата помпа е на толкова години, та кой знае колко е ефективно работи.

Въпросите, които ме терзаят при макс 1000 лева (за помпения възел):

Избор на хидрофор - каква комбинация ми трябва?
Помпа, пресостат, разширителен съд? Някъде се обсъждаше някакво Brio top май беше дето има разни защити за сухо, замръзване и т.н.
Чудя се дали да разчитам само на 100 метра тръби из двора или да се подсигуря с балон?
Притеснявам се да не работи на сухо, че всичко е в шахта дълбока 4м и слизането си е играчка и не е за по-възрастни хора.
Има разни самозасмукващи, самонапомпващи, ежекторни и т.н. та чак се обърквам.

Като го смятах по разни таблици консумацията ще е 4 - 5 кубика на час при натоварване.
Друго което се чудя да сложа ли, са някакви филтри - за частици, за обеззаразяване, за омекотяване.

Всяка помощ е добре дошла, че напоследък 50 - 60 лева за вода месечно започва да не ми харесва.
Каналски - специалист
Пиша за да те поздравя за прикачената Схема ! Но доста сложно е описано и изредено, ще трябва някой с по-голям мерак да помага, а като намесваш и Цена нещата си стават сложни :)
Това :
Чудя се дали да разчитам само на 100 метра тръби из двора или да се подсигуря с балон?
звучи малко странно !
quietmadness - специалист
Ами мога да ползвам ПП-те тръби като разширителен съд, имат достатъчен обем и се раздуват леко при това налягане. Из темите попаднах някъде, че за буфер може да се ползва тръбопроводната система.
Това ми беше идеята.
Ама знам ли?
За това питам.

PS
Уфф, омотал съм се, тръбите на двора се водеха HDPE (полиетилен с висока плътност)
Каналски - специалист
Нищо Общо с Темата !
В ГолямаТеоритична постановка, може да се мисли за някакъв "буфер" в тръбопроводна мрежа , ама за мрежа на София, Пловдив, Варна ....
По мое скромно мнение си се заблудил за Тръбите в двора :) .... Нищо общо нямат с "буферен съд" "Хирофорен съд" "Виндкесел" и т.н.
* Аз казах , че сложно си го описал и сам се вързах :)
hidrazin - майстор
quietmadness написа:
Някъде се обсъждаше някакво Brio top май беше дето има разни защити за сухо, замръзване и т.н.
Това с двете помпи в о общ смукател няма да стане освен ако и двете нямат възвратни клапани и блокировка за да не работят едновременно.
За защитата от работа на сухо и дали да се ползва буферен съд - приятно четене:
http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=22&t=37280
:partyman:
Последна промяна от hidrazin на съб апр 20, 2013 12:50 pm, променено общо 1 път.
quietmadness - специалист
Каналски написа:
Нищо Общо с Темата !
В ГолямаТеоритична постановка, може да се мисли за някакъв "буфер" в тръбопроводна мрежа , ама за мрежа на София, Пловдив, Варна ....
Разбрах
hidrazin написа:
За защитата от работа на сухо и дали да се ползва буферен съд - приятно четене:
http://joiven-eshop.com/product/160/rot ... -w-va.html
:partyman:
Хидразине, много те уважавам, четох доста от нещата които си писал, ама убийме ако схващам връзката буферен съд - РОТАТИВЕН ДИМЕР-ДЕВИАТОР :? :? :? ???
hidrazin - майстор
quietmadness написа:
Хидразине, много те уважавам, четох доста от нещата които си писал, ама убийме ако схващам връзката буферен съд - РОТАТИВЕН ДИМЕР-ДЕВИАТОР :? :? :? ???
:lol: Грешно копиран линк, късно изваден ... Нещо от сорта се е получило снощи пък бях на работа и не съм злоупотребил. :? :prayer: Оправено е. Ето ти отново темата за пресостатите, флуидконтролите и разширителните съдове.
http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=22&t=37280
:partyman:
quietmadness - специалист
Каналски, заради четеното в темата, която hidrazin посочи питах за разширителен съд.
LazarGanev написа:
Всичко е ОК не защото пресостата е на Вило, а защото явно има кой да обере тласъците. При мене също няма проблеми с най-евтин китайски пресостат, но инсталацията е голяма, от ППР тръби, които се разширяват и свиват. Като монтирах подобен на инсталация от медни тръби работи гадно на тласъци при малък дебит и трябваше да добавя РС.
Не че ми е проблем да сложа, питам дали ми е необходим? От край време следвам едно правило "Колкото по-малко компоненти в една ситема, токова по-добре."
Нямам никава представа например колко голям да забия, гледам има най-различни 24, 80, 120 и т.н. литра.
Предполагам колкото по-голям толкова по-добре и се търси обем/цена.

Четох ей от тук http://aquapump.net/information/hidrofo ... brana-obem и не се ориентирам :?

"Регулиращият обем на хидрофора според [1] се определя с израза :
V1=0,125 {(qвкл +qизкл) / [ i(1-@ ) ] } , [m3] (1)
където:
qвкл и qизкл са дебити на помпата съответно при Рвкл и Ризкл , [m3/h];
@ =( Рвкл +10) / ( Ризкл +10) , (2)
където :
Рвкл – манометрично налягане на включване , [m] ;,
Ризкл - манометрично налягане на изключване , [m] ;
i - максимално допустим брой на включванията на помпата в час ."

Ей тоя дебит qизкл нещо не ми е ясен.
Каналски - специалист
Това трябва да са "нещата" ...

Прикачен файл

Q-H.png
Q-H.png (11.25 KиБ) Видяна 4089 пъти
quietmadness - специалист
Малко, по малко почнах. Купих базовите неща - помпа и пресостат. Тия дни като се отвори време ще почва веселото.
Реших да премахна от играта малката помпа, че само главоболия.
Искам да питам знаещите относно вентила, който искам да сложа към поливната мрежа. Някаква представа къде мога да намеря такова изделие пускащо вода към поливната част само при наличие на налягане над 2 атм. например?
Обясних във фирмата на жената, която ме консултира, но тя каза че може да ми предложи ограничител на дебит, такова което съм търсел незнаела. Искам осигуря налягане в къщата, ако някой отвори повече кранове из двора. Може нещо да не сме се разбрали, незнам.
Все си представям възвратен клапан с по-яка пружина, която поддава при определено налягане, неможе да няма, ама знам ли?

Та въпросът ми е има ли такова животно, как се казва и къде се ловува (ако го има)?
(може да ми е тъп въпроса, но като не му знам отговора :? )

Това което ми идва на ум е да ползвам предпазен клапан за целта :?
Последна промяна от quietmadness на ср апр 24, 2013 10:45 pm, променено общо 1 път.

Тема "Сондаж, хидрофор и ... още нещо :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: