Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
VLADO66 - майстор
Е та до уличния водопровод ли да стигнат за да се хванат с по-големия диаметър. :wink:Хайде малко за обща култура на четящите неспециалисти http://tech-dom.com/statii.aspx?id=728
LazarGanev - "Велик майстор"
Просто искам да кажа, че човек трябва да избягва категорични мнения като дава съвети в области, които му са далечни. Взима се предвид падът на налягането, изчислява се диаметърът за всеки участък, който да осигури необходимата скорост в съответния участък и се приема най-близкия по-голям реално съществуващ диаметър - и хоп - съответния участък е вече оразмерен от проектанта. Въпросът ми беше как да се оправдае оттук нататък самоволно увеличаване на диаметъра от изпълнителя с 2 стандартни размера повече?
stivemaster - майстор
До сградния водомер,трябва да стигнат ,защото размера на сградното отклонение не могат да променят.

Това със "два размера и повече", е някакъв фолклорен мотив ли какво, г-н "специалист" дето си наблизо с материята ? Пак те питам, докато не си успял да "оправиш" темата, къде е проблема, ако е с един размер по голяма тръбата ще кажеш ли ,че иначе друг смисъл от присъствието ти в темата няма.
Последна промяна от stivemaster на пон май 06, 2013 10:35 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
stivemaster написа:
Освен това при изграждане на нови щрангове трябва не само да се спазват нормите за проектиране на ВиК, но да се слагат поне един размер по големи ,мое мнение.
:-D
Кой променя стари мнения и "оправя" темата не може да се скрие. Като се каже "един размер по-големи", нормалните хора разбират, че е по-добре 2 или 3 размера повече. Ако се изпълнява с 1,2 или 3 размера по-големи тръби от проекта трябва да направят обосновки. По-големите диаметри са най-малкото по-голямо капиталовложение за инвеститора, но може да има и други негативи от неспазването на проекта, няма какво да гадаем и да се обясняваме, щото някой не искал да падне по гръб :cool:
stivemaster - майстор
Нормалните хора кои ли са я да видим, аз също се имам за нормален и не откачам когато не ми дадат да си рекламирам Висман-а и Бош-а, та после да си отмъщавам във всяка тема .
Имал съм предвид ЕДИН размер нагоре ! Въпреки всичко невероятното ти самочувствие, не ти дава възможност да обясниш какъв е проблема, с по големия диаметър. И няма падане по гръб тука, става дума за повишаване качеството на водоснабдяване с тази промяна, а не за случайно или интересчийско хрумване. Ако инвеститора му е проблем тази разлика, как ли ще се отнесе към изискването за здравина на ППР тръбата и начините за повишаването и изолацията на същата ,масовото неспазване на изискванията за приемане на инсталациите и т.н.
Препоръчвам да се помисли и за начина на приемане на инсталациите в контекста на евентуална промяна в закона (щото той в момента не отчита това) - какво ще следва за реконструираните инсталации, неприети по изискванията на наредбата ?
LazarGanev - "Велик майстор"
stivemaster написа:
Нормалните хора кои ли са я да видим, аз също се имам за нормален и не откачам когато не ми дадат да си рекламирам Висман-а и Бош-а, та после да си отмъщавам във всяка тема .
:-D Майтапиш се нали? Дори не си спомням да сме спорили, ама може - ти по всичко си компетентен :-D . Висмана и Боша не са нито мои, нито на някой друг - това са конкурентни фирми и това, че съм препоръчвал и двата говори, че не съм зависим нито от единия. Аз съм си "прост инсталатор" и това ми помага да имам поглед, да си съставя мнение, да го препоръчам. От това не печеля нищо естествено, само помагам. Аз печеля от това което аз монтирам, независимо дали е немско, турско, българско, китайско или таджикско. Най-много печеля, когато клиента остане доволен, затова че съм го консултирал правилно. А от това, че съм консултирал някого от другия край на България в нета мога да получа само едно "благодаря", и то ако е доволен. А, получих веднъж и една реликва - бутилка 60 годишна троянска сливова, но честно - не съм го правил за това. Бутилката още си стои между другото :)
kozl - майстор
От многото циркулации по темата, та не разбрах hakama има ли, няма ли ракия........ не ве циркулация по щранга. :lol:
VLADO66 - майстор
kozl написа:
От многото циркулации по темата, та не разбрах hakama има ли, няма ли ракия........ не ве циркулация по щранга. :lol:
Той е писал че е с една тараба,а нормално и човешко е да са две :wink:
kozl - майстор
За писане писал, че парното е с една тръба и че ще разгледа шранговете и.......
дали след смяна пак ще тече ръждивата вода :?
Ами ако се смени цялата хоризонтална разводка и вертикалите по техния щранг с полипропиленови тръби и ако абонатната е изправна дори с пластинчати топлообменници,,,,, мисля въз основа на преживяния опит водата няма да е ръждива.
От мой няколкогодишен опит стигнах и до заключението, че в сгради с повече от 20 г. стаж с поцинковани тръби има много голяма вероятност циркулационната тръба да е запушена и хем я има, хем циркулацията хич я нема. Даже в блока що живее мама стана авария точно на коляното на последния етаж дето цирк.тръба се съединява със захранващата. Тръбите изгнили на резбата като взех да развивам и прас - сряза се тръбата. А народа чака потен, мръсен на опашка в ред кой да се изкъпе в банята си по-напред. И за зла беда по трасе на топлата вода кран работещ само главния на блока оцелял. И така де като махнах фасонните части и всичко се оказа добре затапено, но като пуснахме водата от към циркулацията църцори, а от другата страна хич. Няма резба, няма с какво да нарежа :? Изчистих вътрешно тръбата няколко снтиметра, намерих гумен тампон с диаметър по-малък от вътр.на тръбата. Пробих две пари за шайби (незнам кви беа тия родни пари, ама големи и безценни - таман за шайби), прокарах един болт през тампона с пари от двете страни на тампона и с клещи "чираци" го стиснах от към резбата докато му стягам гайката към тампона. И така в резултат на приложения аксиален натиск от болта тампона се изду радиално и уплътни и вътрешния (към болта) и външния (към тръбата) диаметър и теча бе спрян, а бунта на народа мръсен - овладян. Защо пиша това - ами доста години изкара този тампон докато се стигна до подмяна на поцинкованите с полипропиленови тръби. Но и в днешен ден няма циркулация в този щранг не изцяло подменен, защото отказаха да сменят си тръбите два апартамента, че нямало е кой да им плати щетите при подмяна на тръбите. :shock:
stivemaster - майстор
А добре дошли в България :-D .

Тема "Подмяна на щрангове (хладка вода) - "Енергийно обновление"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: