Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
prascho - майстор
здравейте,

Вчера започнаха продължението на канализацията по нашата улица. Слагат тръби ф30 бетонни, като на всяко кръстовище ще има шахта. След като направят канализацията ще подменят водопровода. Пред нас стой въпроса как да разположим шахтата в двора, че да ни бъде най-удобно. Много не ме бива в интериора и екстериора затова ще Ви помоля за съвет.

Показвам текущото разположение. Вариантите са три /отворен съм и към Ваше предложение/:
- вариант 1 - Изместваме шахтата леко в ляво от съществуващата. Имаме отвор за гараж, който е на 50 см вкопан в земята. За момента не се екплоатира като такъв. Евентуално в бъдеще да може да се направи излаз към улицата и шахтата да не е на пътя. Между шахтата и излаза на ВиК инсталацията от къщата тръбите са метални /подлежат на подмяна/
- вариант 2 - премстваме шахтата като ще трябва да изкопаем около 2м до къщата и да свържем инсталацията с външната мрежа. Ще гледам да има поне 50-60 см отстояние между канала и водата. При авария на канала да не пречи водата.
- вариант 3 - запазваме текущото положение.

Знам, че е доста индивидуално и зависи от разположението на нещата в двора но все пак какво мислите?

П.П. Има ли някакви изисквания за отстояние между мръсен канал и вода? Каналът е на около 2м дълбочина. На улицата копаят около 4-4,5м, а пък водопровода ще бъде на 1,5м.

Прикачен файл

vodoprovod tekushto.JPG
vodoprovod tekushto.JPG (27.4 KиБ) Видяна 2368 пъти

Прикачен файл

vodoprovod variant 1.JPG
vodoprovod variant 1.JPG (29.03 KиБ) Видяна 2368 пъти

Прикачен файл

vodoprovod variant 2.JPG
vodoprovod variant 2.JPG (28.65 KиБ) Видяна 2368 пъти
PCL82 - майстор
Тук е казано кавото те интересува. http://www.sofiyskavoda.bg/SVDocuments/ ... 8_2012.pdf


Водопроводната шахта може да си остане. Нужна ти е една за канала на 2м. от оградата. Каналът винаги се слага по ниско от водопровода и поне на 1м в страни от него.

Как си се разбрал да стане свързването? По принцип се искат проекти за тези неща, но в някои случаи хората успяват да се спазарят с изпълнителя и всичко се покрива.

Мен също ме интересува този въпрос, защото имам къща с яма, строена преди уличната каналиация. Канализацията е на 6-8метра от ямата и само трябва да се направи връзката. Улицата няма настилка и е лесно технически, но организацинно?
Официалният начин е с одобрени проекти, но може ли да се направи това в крачка при програмите за развитие на канализацията?
STO-YAN - специалист
Здравейте!
За канализацията, винаги е полезна ревизионна шахта в двора. При запушване, Софииска вода
не взема такса, ако продухва от последна шахта в имота. /Преди време при мен така се получи/
Тази шахта ще ти е необходима освен за ревизия, а там да отведеш в бъдеще и дъждовни води.
Ако водопроводната инсталация е стара, сега е момента/или напролет/ да се подменят тръбите
от уличния водопровод до водомера, а и след него. Аз поне така бих действал. Успех!
prascho - майстор
здравейте,

Само да добавя: Свързани сме към канализацията. В момента правят канал на улицата от шахтата, към която сме сързани нагоре. Питането ми бе за водопровода. След като направят канала ще подменят старите тръби с нови.

П.П. Не сме оставили ревизионна шахта на канала. Единствено един тройник и тръба като отдушник. Възнамерявам след този тройник отново да изкопая до тръбата и да сложа възвратна клапа. Така ще спра миризмите и всякакви вредители да се намърдат вкъщи.

Тема "смяна на външна водопроводна мрежа. Промяна на шахта ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: