Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте,
в двора на вилата имам импровизиран кладенец - около 2м дълбочина, 50см диаметър изграден с бетонни пръстени. Знам че по някакъв начин е свързан (поне по думи на комшиите) с подземен напоителен канал, минаващ под тротоара. Доколко е възможно вие кажете...но факт е, че вадя с кофи и нивото на водата си седи същото. ДЪлго време ми бе достатъчно да извадя няколко кофи и да полея дръвчетата, но от тази година жената решила да развива зеленчукарство :-D и аз се замислям дали няма начин да изпомпам водата от кладенчето вместо да разнасяме кофите.
Проблемът е може би. че нивото на водата е около 30см, и надолу е тиня, което ми се вижда дота плитко.
насочил съм се към потопяема помпа - http://www.gardena.com/bg/water-managem ... mp/309056/ или нещо сходно в този ценови диапазон. Притесненията ми са да не заоре в калта, и да не би да изпомпам преклаено бързо водата и помпата да замине...Пък и дебитът хем да е достатъчен да прекарам през 20м маркуч.
Не знам дали някаква хидрофорна би свършила работа, но такава ще трябва да разпъвам маркучи предполагам...
Поздрави
pipilica - майстор
Що не пробваш да извадиш тая тиня от дъното, и си вземи няква нормална помпа. Ако само ще поливаш не си струва да взимаш хидрофорна система.
dragozow - майстор
Точно тази е за чиста вода и не е за поливане. Няма челно уплътнение, а някаква гума, която при продължителна работа се разширява и водата отива на статора. Дренажните помпи не са за продължителна работа, макар че много хора ги използват за това. Така или иначе е лесно да изгребеш тинята, направи го и си вземи градинска помпа, като не пускаш смукателя до дъното.
nikolson - майстор
Според мене първо трябва да се разбере дебита. Идва ми наум следното. Драсваш "отбелязка" докъдето стига водата. Според думите ти, наличното количество е ок. 60 литра. Изгребваш три кофи и засичаш за колко време ще се възстанови нивото. Сметката ще е груба, но за друго не се сещам. Ако кофата е 10 литра и се възстанови за минута, дебита е 1.5 м3 на час. Това е за фонтанна помпа.
Сстрах ме е като извадя тинята да не разваля скачените съдове. Иначе относно дебита - не е толкова, мисля че водата се възстановява веднага. Аз лично не успявам да изгреда толкова бързо, според мен веднага се пълни.
За спускане до долу да огледам и да правя монтажи на тръби например и дума не може да става при 50см диаметър.
Препоръчайте моля друга помпа - но отново нещо което да не ме яд за парите ако нещо не се получи. Тези градинските на какъв принцип са?
Krass - майстор
Нямаш ли някой познат във ВиК. Те имат много яки дренажни помпи за мръсна вода. Ще махнеш тинята, а може и да увеличиш дълбочината. След това взимаш една ВИДА4 от някой съсед и гледаш какво става с нивото. Ако видата не успее да изсмуче водата, си направо щастливец.
Neno Er - специалист
Krass написа:
Нямаш ли някой познат във ВиК. Те имат много яки дренажни помпи за мръсна вода. Ще махнеш тинята, а може и да увеличиш дълбочината. След това взимаш една ВИДА4 от някой съсед и гледаш какво става с нивото. Ако видата не успее да изсмуче водата, си направо щастливец.
Даааа, това е най-умното решение. От някъде на заем потопяема помпа за мръсна вода. Тя също ще покаже колко е дебита на кладенеца. След това взимаш решението за помпата. Аз ползвам такава:
http://www.gardena.com/bg/water-managem ... 000-4-jet/ вече 7-8 години и съм доволен.
В момента в "Бриколаж има потопяеми помпи за мръсна вода на цена 54,90 лева с добър дебит. Не знам защо по-горе беше написано, че дренажните помпи не могат да работят продължително време.
ами забърсах някакъв потомяем Raider green tools за 65лв от бриколаж за мръсна вода е 400w, 9000l/час, пък да видим :)
помпата е с изход 1" - питането ми е какво трябва да си купя за да закача 3/4 маркуч? И вярно ли е че помпата щяла да изгори ако се свърже по-малък маркуч - по думи на продавач консултанта в магазина.
Neno Er - специалист
Купуваш си радукция от 1" на 3/4" в зависимост каква е резбата на изхода на помпата и какво искаш да продължи нататък.
При центробежните помпи е допустимо вход и изход да са еднакви, или изхода да е по-малък от входа. При по-малък изход помпата се разтоварва и и е добре. Носи му много здраве на този "консултант".
Има полиетиленови тръби за вода и фитинги за тях. Можеш да потърсиш в мрежата.

Тема "Помпа за мини градински кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: