Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
mar80 - специалист
Здравейте, възникна спор с мои приятели за това, че при въздух в тръбата налягането на мястото на въздушния джоб е по-голямо. Аз не съм съгласен с това мнение, ще помоля някой компетентен да сподели.
Последна промяна от mar80 на ср юли 15, 2015 4:40 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Въздух в тръбата / воден джоб /?Налягането ще е същото,колкото е на водата в тръбата.
ivanovbg - майстор
Ако налягането в тръбата се променя динамично от едната страна, налягането при въздушния джоб е по голямо спрямо средното в тръбата. При константно налягане няма разлика. Не съм го пробвал опитно, но е така излиза по изчисление според динамиката на флуидите.

:partyman:
Andri01 - майстор
Да,нормално е при изменение на налягането в тръбата. Увеличението се поема от въздуха,който се компресира. На този принцип се изпробват съдовете под налягане/ и водолазните бутилки/,само дето в тях не се допуска да влиза въздух ,а само вода!
Каналски - специалист
mar80 написа:
... да сподели.
От практична гледна точка , налягането е еднакво.
Но т'ва си е от онези псохологични подвеждания: Кое тежи повече Един Килограм Стомана или Един Килограм Вълна ?
lov - майстор
ivanovbg написа:
Ако налягането в тръбата се променя динамично от едната страна, налягането при въздушния джоб е по голямо спрямо средното в тръбата. При константно налягане няма разлика. Не съм го пробвал опитно, но е така излиза по изчисление според динамиката на флуидите.

:partyman:
+1
Но е само като изключение в общия вид. Което обаче не пречи да се случва често във водопроводите при срезки пускания на големи дебити в една или друга посока. Тоест при спирания на водата и после при пускана на същата при големи наклони. Но пак зависи къде се намират тези джобове спрямо водния стълб.
Всъщност на този принцип работи така наречената пулсираща помпа.
Стиви - специалист
Налягането винаги е еднакво в тръбата дали на въздух или вода няма значение. Разлика може да се получи ако някъде има възвратен клапан, a въздушния джоб е след него. '
Другия вариант е при намален дебит. Ако има високо налягане в мрежата но по някаква причина дебита е малък, а след въздушния джоб е възможен по голям дебит, то след отваряне на кран първоначално дебита ще е доста висок, постепенно ще намалее.
mar80 - специалист
Имам един познат които взима вода за поливане от два километра с един цол маркуч (от тия черните със синя лента). Главния водопровод е Ф200, но постоянно маркуча дава аварий. Някой му обяснявал, че се пука от въздушен джоб, но според мен маркуча е менте.
radius - майстор
Налягането може да де повиши, защото водата има някаква инерция спирайки във въздушния джоб. И според мен точно заради инерцията може да се получи моментно по-високо налягане от това вув водопровода.
Andri01 - майстор
:? Интересно? Как при 3атм.. налягане на водата в тръбата ,ще стане 4 от "инерцията" ??

Тема "Налягане при въздух в тръбата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: