• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
bikerider_ - специалист
Здравейте!
Имам следния проблем: повдигнах леко първите редове на улицата, понеже нямам тротоар пред нас, за да стига дължината на рампата за качване на автомобил без да дере предницата му при качване и слизане, понеже нивото на двора е над това на улицата. Един мургав "майстор" взе, че сложи под паветата ПВЦ тръба Фи120, за да се отича водата при дъжд, понеже при дъжд водата тече откъм моята страна и при така образувалия се бент, водата ще се събере преди моята рампа, ще наводни пясъка под паветата и ще почне да потъва терена точно пред мен, където не трябва. Както и предполагах, след няколко дни и вероятно след качване на някой преминаващ автобус в началото на склона, тръбата под паветата е станала на мекица и паветата отгоре вече са на вълни, понеже настилката под тях оляга. Моля посъветвайте ме какво да сложа под паветата, така че да не се строши. Въпросния "майстор" ще си поеме гаранцията и ще го положи, като ще пренареди и паветата отгоре после, но какво да сложа, така че да няма повече проблеми. Гледам разни отводнителни канали от бетон с решетка отгоре, но те са за равен терен, повърхностно монтиране и за полагане в бетоново легло. Чудех се за поцинкована тръба 60-80мм, но ми трябват близо 7м, за да се покаже от двете страни на образувания от паветата трапец. А ако се завари 6+1м, то ефектът от поцинковането се губи.
Керамичните тръби, с външно квадратно и вътрешно кръгло сечение, които слагат покрай повдигнатите пешеходни пътеки в София също са вариант, но не знам къде се продават, а и съм виждал, че и те се чупят. Другият проблем с тях би бил да се съединят 2 бр, за да покрият близо 7-те метра под паважа.
Изображение
На снимката, която е стара и е от преди да се повдигне краят на рампата, ограденият участък вече е плавно повдигнат и под него има тръба, която обаче се е сплескала. С какво да я заменя, за да е хем здраво, хем да позволява на водата да се отича и да не се образува локва преди рампата ми? Идеята е да се положи под паважа, за да излезе от другата му страна, където улицата тръгва под наклон, на нула в естествено образувалата се канавка. Леко съм в задънена улица, понеже всички варианти са или много скъпи, варианта с тръба неръждавейка, която обаче пък е малък диаметър под Фи100 или както в случая нетрайни.
Благодаря за съветите в аванс!
Последна промяна от bikerider_ на вт юли 28, 2015 11:30 pm, променено общо 1 път.
MamaMy - майстор
Иди на вторични и си намери подобна дебелостена желязна тръба. Дори и черна да е, ще те надживее преди да изгние.
bikerider_ - специалист
То ако е за черна тръба, ще си купя. 6м около 3-4мм дебелина Фи80 излиза около 40-50лв. Ще трябва да се завари и едно парче от 1м към нея. Но 80мм си е малък диаметър. Да ходя до Надин, казваш?
pipilica - майстор
И как мислиш у Надин са докарали тръба точно като за теб, я си избери размер и си купи нова тръба http://www.metal-m.bg/productdetails.aspx?id=3, освен това хората режат и на метър.
bikerider_ - специалист
Тъкмо си избрах размер 121х4мм, хареса ми, че го има и на 7м и... естествено се оказа, че го нямало...
Има 114.3х4 на 6м, което ще трябва да се дозаварява с още 1м. За тръбата 90лв. и за транспорт искат още 30...
4мм достатъчно дебела ли е, за да не се сплеска под паважа?
Други по-здрави алтернативи на стоманената тръба?
шоп - майстор
bikerider_, според мен 80мм, както и 121 мм са несериозно малко. Не сте дали подробности над Вашият имот как и с какъв дебит се формира водосбора, но предполагам, че при един интензивен дъжд тече една малка река.

Аз бих заложил на бетонни или каменинови тръби над Ф 200мм, защото в дъждовната вода текат листа и други боклуци, които ще запушат тръба с по-малък диаметър.

Успехи!
bikerider_ - специалист
Тече си малка, а понякога и нетолкова малка река, да. Не знам дебитът, не съм го мерил. Въпросът е колко дълбоко трябва да се положат тези бетонни тръби, за да не се счупят и те под паветата.
MamaMy - майстор
Не го слушай! Ти едва ли си вдигнал тротоара с повече от 40 см. общо. Ако монтираш тръба, нейната долна стена не трябва да слиза под нивото на съседната настилка за да не задържа вода. Ако сложиш ф200 и павета отгоре, как ще я прескачаш тази гърбица?
Някой съвети май не са обмислени [-X
bikerider_ - специалист
Бордюрните павета преди да се скърши ПВЦ тръбата бяха вдигнати с 10см, т.е. един вид стъпваха на горната си повърхност преди да ги повдигнем. Сега сигурно са по-ниско.
Тези от Метал М ми казаха че имат следните тръби налични:
114,3х4 с хидротест

108х3

108х5

127х3
5-ичката ли е най-подходяща, за да не се скърши пак от автобусите?
Коя да взема? Друг вариант е да купя от изпълнителя на обекта, който подменя тръби на Топлофикация пред депо Красна Поляна в момента. Гледам са извадили едни дълги тръби, които са минимум Ф100 и преди да ги нарежат на малки парчета, със сигурност има 7 метрови, ако не и повече. Но за съжаление във времето, в което минавам от там, все не мога да намеря жив човек да работи.
MamaMy - майстор
Тези на не са лоши. Ако спазариш добра цена...
  • 1
  • 2

Тема "Отводняване/канавка на скат с павета - с какво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: