Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Minkov - специалист
Здравейте,
Имаме следната ситуация:
- Вертикален щранг на над 25 г., с поцинковани тръби, в блок на 10 етажа;
- От вертикалния щранг до водомера в апартамента на 4-тия етаж системата е изградена също с поцинковани тръби (плюс 4 колена);
- Между вертикалния щранг и водомера има запушване, водата едва църцори;
- Поради голям риск, водопроводчикът не желае да подмени само тръбите до водомера, иска да подмен и вертикалните.
- Е, да, но съседът отдолу не разрешава подмяна на вертикалните тръби, щото трябва да паднат наколко плочки в банята ....

С цел опазване плочките на съседа от долния етаж, имам следните въпроси:

1. Ще се облекчи ли развиването (ще се намали ли рискът от счупване на тръбата, в мястото с резбата), ако тройникът от вертикалния щранг за към вътршния тръбопровод се нагрее старателно с пистолет за топъл въздух и тогава се развие хоризонталната тръба?
2. Има ли друг начин да се развие тази тръба, без да се предизвика авария и блока да остане без вода?
fbr - майстор
ВиК майстора ти търси начин да си увеличи хонорара ми се струва. Би трябвало да се развие със нагряване тръбата от тетката на вертикалния щранг, а и при неблагоприятно стечение на обстоятелствата вземе се счупи, заменете тръбата нагоре( докъдето може) с полипропилен, без да слизате в комшията, с преходи, т.к. тя дава възможност за огъване при запояване.
piron45 - майстор
Според мен най добрия вариант си остава замяната на тръбите с ППР. 25 г. поцинковани тръби със сигурност от вътре са скапани и затова се запушват вече. Развалял съм такава инсталация и вътре в тръбата имаше отвор по малък от върха на кутрето ми. Останалата част от тръбата приличаше на гъба от ръжда и тънка поцинкована люспа отвън. Външно тръбите бяха запазени. Пробвайте да ги развиете, но вероятността да си създадете проблеми е голяма. Подмяната няма да ви се размине дали сега или малко по късно.
Успех.
kozl - майстор
fbr написа:
ВиК майстора ти търси начин да си увеличи хонорара ми се струва. Би трябвало да се развие със нагряване тръбата от тетката на вертикалния щранг, а и при неблагоприятно стечение на обстоятелствата вземе се счупи, заменете тръбата нагоре( докъдето може) с полипропилен, без да слизате в комшията, с преходи, т.к. тя дава възможност за огъване при запояване.
Подмяната е правилното решение. Я се развие, я се разпадне резбата. Ако се развие и новата без проблеми се завие работата е най-малка, но акото цапа гащи :mrgreen:
Има компенсатори за поцинковани тръби, с които тръбите се съединяват нова+стара без необходимост от резба. Много са удобни за употреба в случаи подобни, когато с магарешки инат съседа подмяната на щранга саботира.
Недостатък - не са дълготрайни и прокапват. Според мен причината е в загуба на еластичност на уплътнението.
Minkov - специалист
Minkov написа:
....
- Е, да, но съседът отдолу не разрешава подмяна на вертикалните тръби, щото трябва да паднат наколко плочки в банята ....
.....
И трябва да го чакаме сам да узрее.
montoya - майстор
Срязвате вертикалната тръба и я отвивате от тройнака на съседа отдолу, въртите от твоята баня с голям ключ разбира се, така плочки няма да паднат. Завиване на новата редуктивна част през ревизионния отвор за водомера, не може да няма такъв. Ако няма му пусни едно маркуче да покапва 2-3 дни вода за да му избие на мазилката и ще го навиеш да оправиш теча :-D
Ако съседа отгоре разрешава и до неговия тройник сменете вертикалната тръба за да няма чупене във вашата баня като дойде време за смяна на щранговете.
Аз поне така бих го направил, като и на двамата съседи обясня, че ремонта е за моя сметка

Тема "Разглобяване на стари поцинковани тръби?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: