Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Cyberdyne - помощник
Правим ремонт в къщи и се налага да изместим водата. За целта по протежението на две стени минават тръбите за студената вода и мръсния канал. Предвиден е стандартен размер ф50, в изолация - против конденз и шумоизолиране. Тръбите ще бъдат скрити зад куфар от гипсокартон – този куфар е в спалнята. Притеснението ни е относно евентуалния шум на стичащата се вода в мръсния канал.

Към новите тръби ще са вързани мивка, миялна машина и пералня - т.е. неща, които със сигурност ги пускаме вечер, когато си лягаме.

Някой от майсторите беше споменал, че има безшумни канализационни тръби. Също така се обръща внимание и на държачите към стените. Намерих няколко статии по темата, но за съжаление, не можах да намеря информация дали тези тръби реално вършат работа и дали си струва инвестицията.

Достатъчно ли е обикновените канализационни тръби да бъдат положени в изолация и в куфар или да купуваме от безшумните тръби?


До момента видях, че тези марки се предлагат на БГ пазара: Wavin AS, Pipelife Master3, Rehau Raupiano plus

Ще съм много благодарен на всякакви съвети и препоръки.
Последна промяна от Cyberdyne на ср сеп 09, 2015 3:18 pm, променено общо 1 път.
chapara - майстор
Инвестицията мисля си заслужава при вашия случай, но аз бих също така и натъпкал куфара с вата освен всичко :wink:
mindless - специалист
Аз направих канализацията с Master 3, но не мога да споделя още преки впечатления, защото не е въведена в експоатация.

Един познат, който ги видя сподели, че не си струвало, имало на някакъв обект, но не били толкова безшумни. Личното ми мнение е, че няма как да обезшумяват напълно и ватата винаги ще е от полза, дори вероятно повече от самата тръба. Аз ги сложих, защото в някаква австрийска брошурка им бяха дали живот 100 години :). За неголеми метражи мисля, че си струва инвестицията.

Това, което ми направи впечатление е, че самата тръба наистина е трислойна, но според мен фитингите са си съвсем обикновен полипропилен с червеникав цвят т.е. те надали обезшумяват нещо. Трябва да се има предвид също, че полипропилена не е като PVC и не е добре да се нагрява.
Cyberdyne - помощник
Идеята за ватата /предполагам каменна/ е доста добра. Не бях се сетил. Ще я изпълня, до колкото ми остава място.
От тихите тръби има полипропенови и ПВЦ.

Благодаря много за съветите. Днес ще прозвъня доставчиците за повече информация.
nikolov333 - майстор
Аз сложих на Wavin ф110 за вертилалния щранг, понеже съм на първия етаж и като пуснат водата на третия най-доло, където тръбите тръгват хоризонтално се чува срашно силен удар, все едно си пуснал водата заедно с кофата от третия етаж :-D и да ти кажа има ефект. Не обезшумява напълно, но ще слагам и вата, та тогава ще видим. Иначе имаше проблем със свързването на обикновенните тръби с обезшумените заради различните външни размери на ф50 входните отвори на фитингите на Wavin и външното ф. са по-големи от стандартните ПВЦ тръби..така че е добре да го предвидиш ако слагаш такива :partyman:
Cyberdyne - помощник
Да да, точно това видях снощи, когато разглеждах спецификациите.
Днес се обадих да попитам - имат преходници 56->50 и т.н., в противен случай направо ги изключвам като вариант.

За сега се чудя между Wavin и Rehau. Но май клоня към Wavin заради дебелината на стените.
nikolov333 - майстор
Дай инфо къде питаш за Wavin-a, че и на мене ми трябват още някой фитинги, а когато ги купувах ми ги намериха от Варна и нямам контакти да си поръчам..
Cyberdyne - помощник
Пуснах на лично линк към фирмата с която говорих.

Тема "Има ли смисъл от безшумни канализационни тръби?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: