Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Стефан1
Здравейте!
Допустимо ли е да се положат PPR-C тръби направо в подовата замазка или е необходим някакъв канал/тунел? Трябва ли да се предвиди (и колко) компенсация за температурните разширения? Става въпрос за усвояване на тераса за кухня, тръбите са фи20 с дължини до 1.8 m и работна темп. до 60 градуса.
masteradmin - майстор
Мисля че няма да има проблем. Въпреки че аз съм фен на тези с алуминиевата вложка. На времето преди 4-5 години правих локално подово с полипропиленови тръби и там когато изливах замазката на пода положих вътре гуфрирана шлаух тръба (такава за ел. кабели).
След като замазката изсъхна с малко зор и грес вкарах полипропиленовите тръби вътре. Като имаш педвих че помещението беше 100 квадрата и дължината на най дългата тръба към 20м.
Хубавото е че ако има някакъв проблем полипропиленовата тръба може да се извади и подмени.
А на тебе за какво ти трябва за радиатор или за подово отопление ?

Прикачен файл

Image28.jpg
Image28.jpg (4.46 KиБ) Видяна 5938 пъти
masteradmin - майстор
Миналия месец правихме една тераса. Първо изолирахме пода с фибран. После преместихме парното от хола на терасата с полипропиленови тръби с алуминиева вложка. И след това се замислих и опънах 2-3 кръга с тръбата на пода. Стана страхотно подово отопление. А най хубавото е че работи даже като си спрял парното. :) :) :) (все едно не съм и го казал)
Направо невероятно сполучливо излезе.

Прикачен файл

IMGP0426.JPG
IMGP0426.JPG (63.11 KиБ) Видяна 5926 пъти

Прикачен файл

IMGP0425.JPG
IMGP0425.JPG (60.16 KиБ) Видяна 5926 пъти

Прикачен файл

IMGP0351.JPG
IMGP0351.JPG (49.11 KиБ) Видяна 5926 пъти
emil_v r - майстор
Мн. хубаво ,наистина.Aaa ,нo и арматура а? :wink:
masteradmin - майстор
Еми не бях сигурен фибрана дали ще издържи.....
Стефан1
Благодаря за отговорите. Ще помисля върху идеята за гофрираните тръби. А иначе ще се използват за битово горещо водоподаване, където температурата няма да надвишава 50-60 градуса.
Osiris - специалист
masteradmin
гледам че на пода има тройник правихте ли топла проба на парното
когато мине топла вода някъде се получават течове
даже при мен точно над камината прокапа на втората година от температурната разлика
djofi
хубаво е да не ги слагаш, направо в замаската, а в гофриран маркуч или в топлоизолация може и от най-тънката, точно за поемане на напреженията от температурни разширения.

Тема "Полипропилен под замазка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: