• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
simoda - напреднал
Привет,

Сблъсках се с един много странен проблем. В дворното ми място имам два контейнера на различна височина. Контейнер А след като се напълни до определено ниво, чрез потапяща помпа започва да прехвърля вода в контенер Б. Помпата е "настроена" да работи 5 мин и да спре. Релето я изключва, но по "самотек" водата продължава да се прехвърля към контейнер Б. Реших да сложа електромагнитен клапан (български - месингов - 3/4). Преди да го монтирам го закачих към хидрофор и констатирах, че работи без никакви проблеми. Прекъснах ВиК мрежата и го монтирах на мястото показано в схемата. Включих го към захранването на помпата, чака че двете устройства да тръгват и спират едновременно. За съжаление след спиране на подаването на ток към клапана същия не успява да се затвори напълно и "самотека" продължава - по-слабо, но си тече.

Убеден съм, че пропускам нещо свързано с налягането в различните части на мрежата, но признавам си, че не разбирам нищо от това. Опитах се да нарисувам максимално подробно водопровода (червената линия) между двата контейнера. Повтарям отново, че клапана работи без проблем включен към хидрофор. Също така съм спазил и посоката на водата, оказана със стрелка върху корпуса.

Изображение

Ако някой се сети нещо и има желание да помогне ще съм му много благодарен.

Дичо
hidrazin - майстор
На 99,9% е сигурно - грешен клапан. Голяма част от електромагнитните клапани искат налягане на входа за да затворят добре.
То заради това имат и посока.
:partyman:
simoda - напреднал
Аххха...! Да разбирам ли, че ако първо спра клапана, а 5 - 10 секунди по-късно помпата проблема ще се оправи... теоретично поне? :)
hidrazin - майстор
Не. Има налягане - затваря. Изчезва налагането - почва да пуска. Принципа им на работа е такъв.
Искат определена разлика в налягането вход-изход за работят надеждно.
Самият електромагнит не спира водата.
Той само отваря една малка дупчица за да може входното налягане да мине към мембраната и тя за затвори притока на вода.
Няма налягане, няма какво да накара мембраната да затвори. Има и клапани които не се влияят от налагането.
Ето например такъв:
http://www.thermoeconomic.com/magnet-ve ... sovi-p690/
Там изрично си пише че не изисква входно налягане.
:partyman:
lov - майстор
Вероятно клапана ти е мембранен тип. Предполагам като някой от тези големите точмаци. http://www.zita-ruse.com/index.php/kata ... -e-ventili При тях колкото е по високо налягането на входа толкова мебраната притиска и затваря. Но почнеш ли да го тормозиш на обратно със вакум си отваря и пропуска ела та гледай все едно няма никой. . На пералните клапаните са от този тип и ако се разровиш ме му намериш устройството и принципа на работа. Изгледай клипчето по отдолу може би ще схванеш.

Писали сме с Хидрата заедно
hidrazin - майстор
Сега се сетих. Тук съм обяснил принципа на действие при мембранните клапани:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 80#p588701
Абе lov, при пералните не са с мембрана. Клапанчето се управлява директно от електромагнита.

Изображение
:partyman:
simoda - напреднал
Да, клапана е от мембранен тип... токмак (аз като арабите по тежест го избирах :) ). Ами ще го сменя с такъв, който не се влияе от входно налягане, а на този ще му намеря приложение за нещо друго...

Благодаря Ви много, че ми спестихте допълнителни експерименти и отреагирахте бързо на моето запитване!
lov - майстор
hidrazin написа:
Сега се сетих. Тук съм обяснил принципа на действие при мембранните клапани:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 80#p588701
Абе lov, при пералните не са с мембрана. Клапанчето се управлява директно от електромагнита.

Изображение
:partyman:
Баш таквиз са плунжера затваря една малка дупчица в средата. На мембраната от страни извън диаметъра на седлото има още една. През нея изравнява налягането от двете страни и заради разликата в площта затварят. Баш такъв като на тая снимка не съм правил дисекция. Но бая съм разглабял щото имах един механик водопроводчик като го разглоби и после по два дена го гледа умно. И в место само да командвам се правех и на техник щото да върви работата.
На 20 килограмовите промишлени перални бяха точно същите като нашенските на перлите само дето цивката на горе в бобината месингова. Та най редовно сменяхме мембрани.
hidrazin - майстор
lov написа:
... Баш таквиз са плунжера затваря една малка дупчица в средата. На мембраната от страни извън диаметъра на седлото има още една. През нея изравнява налягането от двете страни и заради разликата в площта затварят. Баш такъв като на тая снимка не съм правил дисекция....
:? Възможно е. Такива от големите перални не съм отварял ама имам в една кутия някъде на село поне 5-6 от разни перални.
Такива подобни като тоя на снимката. Честно казано много не съм ги заглеждал макар да бях разглобил един.
Като ходя там и ако не забравя ще разгледам един.
:partyman:
lov - майстор
Тая пластмаса в средата почнаха да я слагат в последствие, че да води уж по отвора щото понякога мембраната почва да се криви по необясними причини и да не задържат.
От сигурно 20 години ползвам такъв клапан с време реле в место тоалетно казанче. Само трябва да е колкото се може по високо за да има време водата да се ускори като на класиката. :lol: Уж за временно пък после пуснах патента из приятелите.
Та да си знаеш за още едно приложение.
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Странен проблем с проста канализация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: