Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
radius - майстор
Тия дни си скъсах нервите. Довършвам отоплителната инсталация и правя проби за течове. Понеже ще е с 50% антифриз, не трябва да ползвам кълчища. С тефлонова лента работя, резбите са на 1". Голям проблем се оказаха връзките на холендрите на помпата. Поцинкован холендър, хромиран нипел и сферичен кран.
Прикачен файл:
nipel.jpg
nipel.jpg (11.09 KиБ) Видяна 5937 пъти
5-6 пъти свалям и не мога да уплътня - или протича между нипела и холендъра, или между нипела и крана. Пробвах с дебела лента, с тънка лента, с повече навиване ( изплюва го) и с по-малко, но явно е недостатъчно. Може би влизат много плътно резбите и избутват тефлона. Отделно нипела не е от най-дългите... Направо се чудя дали е възможно да се уплътни надеждно.
Искам съвет греша ли някъде или просто кофти комбинация от фитинги?
Дали щеше да стане с тефлонов конец?

Купих си нипел-холендър и ще го челосам и уплътня в крана с клингеритово уплътнение, крана си има задна стена за уплътнението, аман :
Изображение

За следващия път направо си взимам 2 такива (хем холендър, хем кран)
Изображение
Последна промяна от radius на вт дек 15, 2015 9:35 am, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
На нипела навий все пак и малко тефлон,освен клингерита. Виж резбата му-има такива с нещо като "накатка" на резбата-витките са грапави и задържат по-добре тефлона. Има в предвид и различното разширение във връзките при нагряване на с-та. ,макар и малко то спомага за прокапване. Ползвай по възможност еднакви материали.
radius - майстор
При мен няма да има над 50С нагряване.
montoya - майстор
А защо заради антифриза не можеш да ползваш кълчища?
radius - майстор
Щото ме посъветваха, че ще се разкиснат след време . А и много мразя да навивам кълчища :)
lov - майстор
Кълчищата след две години става на нещо подобно на гел кога е с антифриз. При мен изкараха малко повече защото ползвах и анаеробно лепило. Но в крайна сметка въпреки мързела се наложи да подменя всички връзки. Тогава никой нищо не знаеше по темата та го научих по трудния начин. :x
При големите размери тръби освен ако не са газови конусни лентата е неприложима. А тези гладките нипели са много гадно нещо ако нямаш клещи за накатка. Дори и тефлоновия конец често изплюва. Ходя при едни колеги дето се занимават само с това и на всички такива фитинги им правя накатка върху резбата. А ако съм на зор ги надрасквам с ножовка шабър или каквото друго имам под ръка. Конеца е скъп но си заслужава инвестицията както и анаеробните лепила.
Апропо качествените фитинги си излизат с такава накатка фабрично дори и на поцинкованите. Ама много рядко ще срещнеш по магазините щото търговците гледат да зареждат най евтиното.
radius - майстор
Абе той нипела има накатка, но малко е късичък според мен и няма достатъчно навивки.
lov - майстор
Опитай се да му надялкаш още резбата. Ако можеш зачисти и вътрешните резби. Не е къс нипела и 3-4 витки ще държат на херметичност но от към механична здравина няма да е добре. И да не си пукнал крана щото са много слабияки и лесно става белята. Отгоре по никела може да не се забелязва но на резбата по се вижда. И се успокой се малко има такива моменти. :) И аз на скоро полудях заради калпави клингеритови гарнитури на 1''.
radius - майстор
Нищо няма да донакатявам, а ще ползвам този нипел-холендър както описах. Аз употребих към 12 гарнитурки 1"- едните нипели са по-дълги и имат удебелен борд, предполагам за челно съединение. Влизат в крана на около 2мм от неговия борд и с 2 гарнитурки става уплътняването. Не знам дали е правилно да слагам 2 гарнитури една върху друга, но засега държи.

Как да се успокоя, като видя нещо водопроводно и ми се свива корема. Виж, с тоците не е така, но универсалния боец трябва да може всичко :lol: .
kuuuuuul - майстор
Аз мажа с високотемпературен силикон,малко калчища и от горе тефлон.С тази комбинация до сега нямам пропуск ,иначе калчищата вярно просълзяват след време. :-D Гладките резби задължително ги начуквам с едно остро чукче.
П.П. И на тръбите с алум.вложка почнах да слагам силикон и е супер.

Тема "Проблем с уплътняване на резби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: