Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
geniya - специалист
chapara написа:

Гений, не слагай в устата ми чужди думи :axe: :axe: :axe: И сега да ти отговоря без да те щадя, комшията ти ако има събрани подписи от общо събрание и законен проект за реконструкция, не можеш да направиш нищо. Явно нещата минават през съд и жилището експерти са оценили че е възможно разделяне!!! Приказки от сорта че '89 та година нещата са се правели както дойде са абсолютна невярност в която ти искаш да вярваш и вкарваш останалите в заблуждение. Много хора обясняваха че се правят абсолютно незаконни преустройства, но последното земетресение ги опроверга, мераклии за мангизи!!! Колкото и да ти е неприятно вероятно когато обядваш и вечеряш ще чуваш звука на падаща вода от душа на съседите в кухнята си, за водата на моноблока ще пропусна :wink:
В духа на твоя отговор, ще ти отговоря ясно и точно:
1.Няма събрани подписи от общо събрание и всички по вертикала са ПРОТИВ това свързване на WC и т.н.
2.Експертите изработили и одобрили проекта са го направили да е 1бр. мансарда с 1бр. WC и баня, където си ги има в момента, а не две мансарди.
3.Просто не знаеш за какво строителство става дума и какви изменения на проекта са направили през тогавашната 89-90год. и никого не вкарвам в заблуда.Собственика отгоре е участник в тогавашното строителство и сам си ги разправя.
Пример:В съществуващите баня, WC и перално е трябвало да има 3бр. вертикални щранга Ф110мм, а те са направили един :shock:
Тръбата от тоалетната минава 5м. да се заусти в щранга.Същия щранг е единствения, и не е изведен на покрива и всеки ден смърди от сифоните.

Когато информирах комшиите под мен /2етажа/ какви ги мисли тоя с мансардата направо :axe: полудяха.
Мисля, че много от твоите колеги за да вземат обект, правят каквото им каже собственика и изобщо не се съобразяват с документи, проекти и закони.Естествено, че той плаща музиката.Дано не си от този отбор :wink:
П.П. Това със земетресението не го разбрах, с какво ги опроверга???
kozl - майстор
Ко да се прави ЕС. Гласувайте на общо събрание, че не позволявате да се заустват "черни води" (лайна и пикня във вертикалните щрангове предвидени само за кухненски битови води (съгласно одобрения проект, на базата на който е издадено РС и РП). Това влошава комфорта на жилищата и намалява пазарната им цена, което пък е основание за завеждане на съдебно дело за нанесени материални и морални щети. И все пак съм срещал сгради, в които кенефа и кухнята са в една кан.тръба по проект. Може да се консултираш и с наредбата за проектиране на ВК в сгради.
И все пак ако комшията реши може да иползва фекална изпомваща система и да излива"черните води" във ВК на баните.
radius - майстор
Аз да защитя Чапара, в смисъл, че ако клиента го кара да прави преустройства, вината си е изцяло на клиента. Не е работа на майстора да взема решения и да отговаря вместо инвеститора. Има си проектанти и контролни органи, които носят отговорност.
Аз от писаното ми се струва, че 110 тръбата е една за целия апартамент - кенефи, мивки...
chapara - майстор
Вертикалните щрангове масово са по един на вертикала от апартаменти. Моя в сградата която живея, кооперация на 4 етажа е по един на вертикала, така че всички води отиват на едно място Много малко сгради имат отделен мръсен канал за дъждовна и фекална вода (предимно сгради с плоски покриви) и в крайна сметка отиват пак на едно място поради това че канализацията е една. Това че няма отдушник обаче е проблем и то не малък, а отдушника може да бъде редуциран в горната си част на фи50. Аз лично с канали и грубо строителство не се занимавам, така че няма как да съм от "ония". Ядосах се че при премахване на някои изказвания се е получило така че чужда реплика е останала като мой изказ :axe: :-D За земетресението-дрънкаше се че ако има едно земетресение малко по-голямо , от реконструкции, щяла да изпопада едва ли не цяла София, респективно и други големи градове. Е за щастие нямаше и една паднала сграда , а земетресението беше сериозно :wink:
jekasus - майстор
kozl написа:
И все пак съм срещал сгради, в които кенефа и кухнята са в една кан.тръба по проект.
Всички тристайни апартаменти в панелките са така - кухня и тоалетна са на един щранг, банята (без тоалетна) на друг.
gecata1059 - специалист
jekasus написа:
kozl написа:
И все пак съм срещал сгради, в които кенефа и кухнята са в една кан.тръба по проект.
Всички тристайни апартаменти в панелките са така - кухня и тоалетна са на един щранг, банята (без тоалетна) на друг.
Не всички. Аз съм в тристайна панелка.Кухнята е на отделен ф50, а банята и тоалетната са заедно на ф110. До едната стена на банята минава ф50 и тръбите за чистата вода, а на срещуположната страна ф110 където са включени сифона на банята, мивката в банята и тоалетната/тя е отделно помещение/.
geniya - специалист
Къде съм писал, че е панелка?Това е "кооперация" 3 етажа с мансарда която е от таванските стаи събрана.Ясно?Кухня и баня с WC са по диагонал и щранговете са отделни и нямат нищо общо.
Чапара стискай палци да не друсне наистина яко, че тогава ще се разбере кой кой е в строителството.
И аз стискам палци.
Не сравнявайте тия недомислици в панелките със частното стротелство, пък макар и да е строено в комунизма.
При положение, че има отделен щранг за банята и WC, да се зауства в този за кухнята, някакси не е редно.
kozl - майстор
Редно, нередно според зависи от гледната точка. Сбирай комшиите, защото е допусимо смесването на сиво и черн по наредбата.
А що се отнася до водосточни тръби, в наредбата пише, че не се допуска смесване на водосточни тръби с канализационни за битови води по вертикалата. Може в хоризонт.разводка в причемните етажи.
В София каналната мрежа е смесена, но "Някъде по света" е разделна и тогава не се допуска смесване на дъждовни и битови канали :wink:
geniya - специалист
Допустимо по наредбата е ако системата е тип "I", но в случая е тип " IV".Когато е тип "IV" и е съществуващо положението, тогава сиви и черни води не се смесват.Ако има съгласие от всички разбирам, ако няма съгласие остава така положението.

Тема "WC и баня над кухня в общ канал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: