Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
egomen66 - майстор
egomen66 написа:
...ти го знаеш де.
lov написа:

Що лъзгането ли му е по голямо :lol:
Направо си е за бисерите ама айде.

Андри не се плаша ама исках да видя доводите. Може да съм пропуснал нещо. И аз имам на село една лятна баня дето пропилена е метнат направо на асмалъка и е така повече от 10 години. Нищо си му няма освен вече забележимите следи в повърностния слой. Но то си е нормално за някаква пластмаса която не е предвидена да е устойчива на UV. Полиетилена със сигурност е по държелив на тази тема Но приказката почна за полагане в земята.
Иначе това с плашенето го казах на шега. Поялник си имам че даже два налепил съм стотици метри тръба. Полиетилен имам монтиран на покрива май на почти 20 години останал ми от заигравките със самоделните на соларни панели. Сега продължавам да го ползвам все още и то под налягане. Вързан е към един резервоар за резервна вода останал ми пак от опитите със соларите. Е вярно изолиран от горе че и с алуминиево фолио.
:-D
Andri01 - майстор
Слагай тогава ППР ,мушкай му изолация/ за пред съда/ и го заравяй,ко му мислиш още?
VLADO66 - майстор
Само гледай да не се нахендриш с някое тънкостенно менте.
Pooh - майстор
lov написа:
Мнението ти относно техническите ми познания и умения хич не ме интересува. И не е такъв начина така високомерно да се държиш и даваш съвети.
Почна се темата и изведнъж двама колеги дадоха мнение за материала. Поисках да се аргументират защо, а ти изведнъж от нищото реши че си вероятно най големиа специалист тука и да ми правиш забележки и да даваш оценки как добрите майстори си ценели труда и щели да ме отрежат. Та друг път преди да даваш такива категорични оценки преосмисляй си думите малко по внимателно.
Точно с тези двамата колеги много отдавна можем да си говорим на ТИ и много добре си знаем кой колко разбира. И понеже човек цял живот се учи мнението на още някой не е излишно. Не винаги можеш да си в час с много неща след като не си се сблъсквал с конкретен проблем. Мисля че теб конкретно не съм те питал как да си лепя тръбите или как се монтират адапторите или каквото и да е относно схемите на свързване.
Много искам да ти кажа/напиша нещо, но понеже съм възпитан - ще го премълча, а ти понеже не си - ще се сетиш!
Никакъв спец не съм, нито голям, нито малък, но поведението ти е просташко. И се потвърждава. Не ме интересува кой и с какво те е нервирал, но ако търсиш съвет и помощ - подбирай си изразните средства. Просто ти обърнах внимание на този дребен факт, ако това те фрустрира допълнително - проблема не е при мен. Лека вечер и късмет с търсенето на информация.
nilro - специалист
Дебелината на стената при полиетилена е по-тънка от тази на полипропилена.От това излиза,че вътрешният диаметър е по-голям.Сложи го в бисерите!
hidrazin - майстор
:? Що в бисерите? Две тръби 32 мм полиетилен или полипропилен си имат външен диаметър 32мм.
Полетиленовата има стена 2-2,2мм а полипропиленовата средно около 5мм.
Демек при полипропилена губиш едни 5мм диаметър (при 32мм тръби). Не е малко.
Пък и по спомени хидравличната грапавост при полипропилена беше малко по-голяма но не съм сигурен.
Основното е по-малкия "светъл" отвор.
:partyman:
lov - майстор
Пух опитах се да ти го обясня по нормалния начин като за натрапник но щом казваш че държанието ми е просташко айде у лево и не ме занимавй с глупостите си да се правиш на интелигент.

Та относно калпавите тръби мисля че даже снимки показвах тука във форумапреди 1-2 години. Чешка тръба за топла вода ми се пукна на средата. След отрязването на дефектиралата част се оказа фабричен дефект. И те тази тръба минава над гипсокартона на тавана. И се пукна след като тъкмо завърших ремонта на стаята. Май половин година стоя така захваната само на скобите докато се наканя да почна тая стая. Толкова време под налягане и никакви признаци че ще направи проблем. И то пак извадих късмет щото я сложих в двойна изолация и от горе с алуминиево самозалепващо фолио. Та водата излезе на коляното до стената. та не можа да накисне ватата. Та всичко е на късмет и най вече да не те е хванала каръщината. А и не мога да разбера какво ще спечели някой с 10 ст на метър разлика в тръба пн20 и 25 само дето постоянно трябва да мислиш тази с тънка ли трябваш или с дебела.
nilro написа:
Дебелината на стената при полиетилена е по-тънка от тази на полипропилена.От това излиза,че вътрешният диаметър е по-голям.Сложи го в бисерите!
Прави ти чест излезе от положението с достойнство защото е разумно обяснение. Щото на скоро слушах подобно обяснение как като била грапава стената и проходимоста спадала дори на половина. Не че я няма тази зависимост но практически при къси дистанции е пренебрежително малка. Ставаше на въпрос за разликата им с поцинкованите. То вярно че полиетиленовите пропиленовите и още една купчина тръби тръби вече са в милиметри но никой не се сеща че имат вътрешен диаметър а също така и фитингите които се ползват понякога свалят сечението на половина. А на времето когато са приели мерната единица цол са го направили точно по тази причина. И до сега доста хора не правят разлика между инч и цол и викат то все едно нали приравнено в метричната система е все 25,4. Ама не е. Мярката цол се ползва само за тръби и дава винаги вътрешния диаметър на тръбата без да се интересува от дебелината на стената. тя може и да е дебела 20 санта и щом дупката е 1'' то тръбата си е такава. И по дебелата стена излизаща от определен толеранс се указва вече допълнително.
hidrazin - майстор
Е кво съ палиш ся? :-D на всички ни стана ясно че си решил да слагаш пропилен.
Ми слагай, какво питаш? :shock:
Иначе полипропилен 32мм има тамън 33% по-малка дупка от 32мм полиетилен.
И да, това за цоловете е така ама то остана при джелезните тръби.
Сега си купуваш тръба 16-20-25-32-40... и на никой не му дреме колко е дупката. :lol:
:partyman:
lov - майстор
Ма нали знаеш че съм спокоен чиляк и зор се паля. :-D То верно с новите тръби така на никой не му дреме колко е дупката ма после ще зор се претакало зелето :lol:
Тя кашата пък при медните е още по голяма щото се произвеждат и в двата стандарта и после тръбата не влизала в гайката или пък било хлабаво.
Не не съм решил с какво да е точно въпреки че една кофа чаркаляк ми се е насъбрал за полипропилена и по добре да го вложа а не да го връщам в магазина. Което е никакъв проблем.
Замислил съм да си направя дистанционно спиране и източване на системата. Зимата се пуска само ако направим някоя сбирка с приятели. Иначе за други нужди вадя от щерната с помпа и тя си се самоизточва и няма как да замръзва.
За целта само трябва да изведа оси от крановете през капака на шахтата. Но за да стане всичко това ще трябва яко висене с главата на долу в нея. Или всичко да го налепя на вънка и после само да го закача към входа.
И кат ми хвърлихте и това да полиетиленовата тръба викам айде утиде коня у ряката. :) Цинк полипропилен та на края требва да мина и на полиетилен. Па и си мълчите и се покрихте гадно да ми гледате сеира нали. :axe: Първата ми мисъл беше че някой от вас е брал ядове и за това се замислих.

:partyman:
ESPACE - майстор
lov написа:
Мярката цол се ползва само за тръби и дава винаги вътрешния диаметър на тръбата без да се интересува от дебелината на стената. тя може и да е дебела 20 санта и щом дупката е 1'' то тръбата си е такава.
Тука си се объркал. Когато отидеш и си купиш тръба 1" то тя винаги е с еднакъв външен диаметър(33,7мм) независимо дали е е дебелина 1,65мм, 2мм, 2,9мм или 3,2мм. Все пак понякога се налага и резба да нарежеш на тази тръба :) .

Тема "Полипропиленови тръби през двора?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: