Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
egomen66 - майстор
Накрая на водопровода за поливане , си оставяш кранче за отводняване. Достъпа до него можеш да го решиш по различен начин. Разводките за поливане които си оставяш до горния слой на почвата ще се самоизточат гравитачно. При зазимяване , отваряш всички кранове и спиш спокойно...ти го знаеш де. Можеш и да я продухваш , ако те притесняват тези 60 см. дълбочина...което си е на ръба на замръзване.
chapara - майстор
По горе някой го каза, избягваш доста сглобки , само на тройниците ще има понеже е навита тръбата. Също елементарни инструменти. К'во да ти кажа, "Софийска вода" работят почти само с полиетилен :wink:
hidrazin - майстор
Определено с полиетилена се работи мноооого по-лесно. Позволява огъване до определен радиус - демек няма да режеш и да лепиш колена.
Това страшно много улеснява. Отводите се правят елементарно със водовземни скоби - евтини и не изискват рязане на основната тръба.
:partyman:
шоп - майстор
+ 1 за полиетилена

вкъщи имам от 6-7 ( може и повече години) 600м2 тревана поливна система с черни полиетиленови тръби
Закопах ги на 40-50 см дълбочина. Няма наклони, няма източване. преди няколко зими температурата достигна -27 градуса и проблеми няма.
Успехи!
LazarGanev - "Велик майстор"
Спукано ППР коляно от замръзване съм виждал, но полиетиленът няма как да се спука - еластичен и пластичен, за двора е най-добър.
lov - майстор
Ако доводите са само улеснената работа и липсата на специализиран инструмент при полиетилена значи да не се плаша :lol:
kozl - майстор
Не знам от какво се плашиш :? Ползвали сме полиетилен на открито Ф90, Ф75 - Ф50 за оросителна инсталация. Даже по невнимание трактора (ТК82) прегази тръбите, няколко пъти и не се спукаха :shock: Найлон :?
nilro - специалист
По-голям дебит има полиетилена,при еднакъв диаметър на тръбите.
Andri01 - майстор
На двора имам прекарана тръба ППР 20мм. И вече 5-та година си стои на слънцето / върху асмата,прекарва си водата ,че и си стои здрава :?
lov - майстор
nilro написа:
По-голям дебит има полиетилена,при еднакъв диаметър на тръбите.
Що лъзгането ли му е по голямо :lol:
Направо си е за бисерите ама айде.

Андри не се плаша ама исках да видя доводите. Може да съм пропуснал нещо. И аз имам на село една лятна баня дето пропилена е метнат направо на асмалъка и е така повече от 10 години. Нищо си му няма освен вече забележимите следи в повърностния слой. Но то си е нормално за някаква пластмаса която не е предвидена да е устойчива на UV. Полиетилена със сигурност е по държелив на тази тема Но приказката почна за полагане в земята.
Иначе това с плашенето го казах на шега. Поялник си имам че даже два налепил съм стотици метри тръба. Полиетилен имам монтиран на покрива май на почти 20 години останал ми от заигравките със самоделните на соларни панели. Сега продължавам да го ползвам все още и то под налягане. Вързан е към един резервоар за резервна вода останал ми пак от опитите със соларите. Е вярно изолиран от горе че и с алуминиево фолио.

Тема "Полипропиленови тръби през двора?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: