• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
bec
Благодаря ти много за включването шоп.
шоп написа:
bec, наистина са ти кръчмарски сметките. Първо малко си объркал не е 0.32 евро изпомпването на 1м3 вода, а 0.032 евро.
Но това са подробности.
:lol: Поради някаква причина съм сметнал 9 kW вместо 900 W - благодаря ти за корекцията.
шоп написа:
Първо, щом нямаш пробем с налягането не ти трябва хидрофор, още повече той да е с разширителен съд.
Трябва ти помпа.
А когато се пуска външната чешмата да си измием ръцете, няма ли да е по-добре да има съд който да достави няколко литра без да се включва помпата? Ако няма съд, при всяко пускане на чешмата, ще се пуска и помпата, нали така?
шоп написа:
Проверил ли си сондажа дали има дебит? Питаш за помпи с различна мошност, но да не се окаже, че дори и най-слабата изтегля водата за 10 мин и после засмуква въздух.
Как мога да проверя дали има дебит? Днес съседа ще монитра неговата ръчна помпа, за да видим какво ще излезне отдолу. Но как да измерим дебита който има сондажа?
шоп написа:
Имай впредвид следното: Няма центробежна помпа, която да може да изпомпва вода повече от 8 метра ( реално са 7.5м) Измерва се от остта на турбината до водното огледало. Тези 6 метра от водното огледало до остта на турбината ли ще са? Ако няма дебит и бързо спадне нивото с 1,5-2 метра какво правим? Това че сондажа е 13 метра в случая не играе роля.
Проблема с "8-те" метра го знам и затова се ориентирах към Унгарските помпи, които твърдят, че максималната дълбочина е 9 метра. Но така или иначе, ще измеря отново колко е точно разстоянието до водното огледало до края на тръбата, а горе-долу на тази височина има бетонна плаформа на която ще се сложи помпата/хидрофора.
А за дебита, сега се замислих, че може преди да монтираме сондата да измерим на колко метра е водата, след това като изпомпаме някакво количество вода да го измерим пак.
шоп написа:
Тогава ти трябва потопяема помпа, но тръбата в сондажа трябва да я извадиш. Ако сондажа ти няма добър дебит има начин с маломошна помпа и буферен резервоар да си решиш проблема.
Е това незнам как ще стане имайки в предвид, че на тази тръба имаше монтиран възвратен клапан и други неща сложени преди повече от 30 години и докато ги отвивахме, тръбата помръдна 1-2 мм. Това без строителна механизация не виждам как може да излезне, но за съжаление до там не може да влезне такава и допълнително ще трябва да се разбива изградената с последствие покривна част на шахтата. Надявам се да можем да минем без да махаме тръбата.
шоп написа:
И последно: никога не си прави сметките при максималният дебит на помпата. Има една крива по координатите напор и дебит и от нея можеш да се ориентираш какво реално да очакваш. Всичко друго е кръчмарска сметка, но без кръчмар.:-)
Успехи!
Аз се притеснявам по-скоро от прекалено малката консумация и как това ще се отрази на помпата. Ако помпата има напор 62 л/м, а моята консумация е 5-10 л/м как това ще се отрази на помпата ако няма разширителен съд? Ще спира и ще се пуска или пък ще бъде пусната непрекъснато и ще се товари, защото консумацията е по-малка от напора/дебита? Не разбирам и затова питам. :)

И балгодаря, наистина се надявам да постигна успех с ваша помощ. [-o< :o
шоп - майстор
Останах с впечатлението, че ти трябва само за поливане. Сега прочетох отново и видях, че искаш да включиш и външната чешма.

Вкъщи съм с хидрофор от сондаж без разширителен съд. При всяко пускане на консуматор помпата се включва. Така работи от години. По-щадящо за помпата е с разширителен съд, затова в момента съм подгорвил да монтирам 3 бр РС по 50 литра всеки към системата.

Има много писано за хидрофори тук.

Ако се стигне да вадиш старата тръба това може да стане с крик или с лебедка. Не се лъжи, че унгарската момпа може да вади от 9 метра. Няма такава помпа. Макса е 8 м. реално 7,5
Успехи
VLADO66 - майстор
Не виждам бюджетно решение без поне 1 м3 резервоар, една сондажана руска помпичка като тази http://el-mashini.bg/product/1277/vodna ... ruska.html и след резервоара хидрофор според консумацията.Има различни варианти за управление на този дует.
bec
Искам да благодаря на всички които се включиха със съвети по темата. Беше много полезно да разбера принципно как работят нещата, какво може и неможе да се постигне.

Установих, че от края на тръбата до водното огледало са около 5.5 - 6 метра. За да намаля разстоянието от водното огледало до оста на помпата и поради спецификата на шахтата, реших да мина на вариант с отделна помпа и разширителен съд. Ето и моето изпълнение:
  • Където излиза тръбата сложиш възвратен клапан 5/4 цола.
  • След него едно коляно, редукция към 1 цол и 1л филтър за твърди частици
  • След филтърът имам още едно коляно и центробежна помпа Elpumps JPV 1500 B (4.8 бара, 48 метра, 6300 л/ч)
  • На изхода на помпата сложих 3-ник като изходите му са хоризонтално и вертикално
  • На единият изход вързах механичен пресостат за ниско налягане Italtechnica LP3 (0.1-0.5 бара) и вертикален разширителен съд Calpeдa 80 литра
  • На другият изход вързах механичен пресостат PM5-3W (1-5 бара) с барометър и два изхода. Към единият вързах външната чешма, а другият чака да пробия дупка извън шахтата, за да сложа един кран там, който да ползвам за горната част на градината.
За момента системата работи точно както очаквах. Разширителният съд подава 20 литра вода преди да се включи помпата, което е напълно достатъчно да мога да ползвам външната чешма, без да се налага всеки път да се включва помпата.

Пресостатът за ниско налягане го сложих заради ниското ниво на водното огледало. Не ми се иска през някое горещо лято да спадне нивото на водата и помпата да върти на сухо.

Отново благодаря на всички вас които ми помогнаха да разбера как работят нещата и да мога сам да реализирам този проект.
hakama - специалист
Имаме вода от сондаж - вади ме я с ротационна помпа. За поливане на градината директно от нея пускаме.
Проблема е с доставянето на вода в къщето.

Какъв тип хидрофор да търсим и колко Л. Може и втора ръка.
Не много скъп.
шоп - майстор
@hakama, с каква помпа поливате? 99% съм сигурен, че не е ротационна, а центробежна.

Ако сегашната Ви помпа има параметри-можете да минете без купуване на нов хидрофор, а само с един пресостат и РС да надградите системата.
  • 1
  • 2

Тема "Избор на хидрофор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: