Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
infomar
Имам потопяема помпа с която поливам градината. Свързана е с хидрофор, пресостат... и т.н.т.
До сега всяка зима, след като завърши сезона за поливането я подсушавах и прибирах на сухо и топло. Пролетта преди старта на поливният сезон по обратен ред монтаж и... работа.
И така 2-3 години подред без проблеми.
Тази година ме изненада - след монтажа, не искаше да тръгне. не се развърташе. Мъчих я всякак си.. ама се беше заинатила... като...
Обадих се в сервиза който поддържа подобни помпи и предположението им беше, че е заседнала турбината от заклеясване при стоене на сухо. Правел съм много груба грешка като съм я вадил за зимният сезон. Според тях, потопяемата водна помпа не се вадела никога от водата, а само ако се развалила... за ремонт.
С много опити от моя страна успях да я завъртя и тръгна... целият сезон не ми е правила проблеми. По принцип трябва да се развърти долният кожух който е на резба в ламарината... ама без инструменти не става...
Това тяхно указание малко ме обърква и искам второ мнение относно дали да вадя или да не вадя помпата през зимата от водата. Тя се намира в кладенец на 12 метра под нивото на земята и няма опасност от замръзване.
- Като компромисен вариант мога да предприема да не я вадя и всеки месец да и правя развъртане във водата чрез кратко пускане.... ама след като няма да я ползвам 4-5 месеца... що пък да седи във водата :?
- Или да я повдигна така, че само турбината и да е във водата, а другата част във въздуха заедно с кабела..... :? То това е все едно да съм я извадил и да я поставя в кофа с вода....

Моля за мнения :?
Помпата е: e Pedrollo NKm 4/2-GE
http://vodnipompi.bg/image/catalog/Pedr ... K%20bg.pdf
Изображение
MamaMy - майстор
Как ще я вадиш? Нали ще ръждяса. Оставяш я долу и я включваш чак на пролет като ти потрябва.
Тя не задържа вода в маркучите която да замръзне. Няма никакъв проблем. Все едно да си вадиш рибките от аквариума зимата :)
infomar
Аз ще я разкача от системата и тръбите ще ги продухам с въздух.

Всичко в нея е неръждавейка и няма какво да ръждясва... до къде стигна техниката - във водата на нея и на кабела и да е по-добре от колкото на сухо... :?
ben84 - специалист
Водата е спокойна и с постоянна температура.
А ротора не е неръждавейка и е нормално да клеяса, като има кислород и е на топло. Ако има алуминии пък ше хване гъбички.
Остави я и си свиркай.

ПП. Баща ми така се вталява и техниката като не се ползва дълго време я разглобява, смазва и прибира.
После следва търсене и чудене кое къде е и единствената файда от всичкото губене на време са превъртелите резби и разбалансирани въртящи части. Ама иди му обясни, че това не е АК47 и нема нужда да го чистиш и смазваш основно всеки ден [-X

Харесва ни или не, живеем в потребителско общество - Купуваш, ползваш и хвърляш. И рядко или на висока цена нормален потребител ще прецака екип инженери планирали остаряването на даден продукт.
vinkelmen - специалист
infomar написа:
- Като компромисен вариант мога да предприема да не я вадя и всеки месец да и правя развъртане във водата чрез кратко пускане.... ама след като няма да я ползвам 4-5 месеца... що пък да седи във водата :?
А защо да не седи във водата щом няма опасност от замръзване или кражба?
infomar
vinkelmen написа:
infomar написа:
- Като компромисен вариант мога да предприема да не я вадя и всеки месец да и правя развъртане във водата чрез кратко пускане.... ама след като няма да я ползвам 4-5 месеца... що пък да седи във водата :?
А защо да не седи във водата щом няма опасност от замръзване или кражба?
Кабелът по-добре ли се съхранява когато е във вода или на въздух. Всяко нещо си има живот, няма ли да се удължи, ако 1/3 от времето не стои във вода?
Не знам, така съм си мислил до сега, че едно нещо което работи във вода, ако се подсуши и съхрани при подходяща температура ще има по-дълъг живот. Разбиранията ми се променят... с времето :?
Всичките ли които ползвате потопяеми помпи, не ги вадите зимата от водата :? От друга страна.... циганите дали зимно време почиват :? Не е ли по-сигурно 5 месеца да я държа в кофа с вода от колкото на двора в кладенеца? Пет минути ми е ваденето...
Много се обърках....Това заклеясване може ли да се преодолее, когато е на въздух? Ако мога да развия кожухът и в долната страна няма да имам проблем... но не знам как с подръчни средства.
vinkelmen - специалист
"Манго както си стоял,
сладък мед му се приял,
но кат няма от къде,
тръгнал Манго да краде."

Зимата почиват мечките, а кара-българите шетат. Ако има опасност от кражба, вади помпата, а на пролет ръчно развъртай ротора.
Иначе нищо няма да и стане от водата, само си създаваш излишна работа. Това, да си я пускате профилактично от време-на време, не е лошо. Някои електронни устройства дори си имат вградена такава функция, предотвратяваща блокиране на механичните части (в частност ротора), когато помпата не работи дълго време.

Тема "Потопяема помпа - да се вади ли зимата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: