Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
forski - специалист
Колеги, ситуацията е следната, на режим сме 3 дена няма 4 часа има. Става въпрос за Севлиево с прословутия си летен режим на водата :axe:
Живея в къща в село Сенник, и искам да сложа резервоар за вода в мазето и от него да захранвам къщата с вода.
Избрал съм 500л. резервоар, но не знам каква помпа с какви параметри и вид да си купя. Къщата е едноетажна, стандартното оборудване, 120л. бойлер, съдомиална, баня и тоалетна.
Идеята ми е да вържа резервоара в началото на системата там където водата ми влиза в къщата, а именно в мазето. Като искам резервоара да го използвам сако когато сме в режим, а през останалото време да стои празен, а водата да си въврви по-нормалната ВиК система.
Та въпроса ми най вече е, каква помпа ще ми е необходима като мощност, дебит и вид ( предполагам че се използва тази с балона) за да се поддържа нормално налягане?
shotik - майстор
Избери такъв резервоар, който има голям отвор, за да можеш да го почистваш и дезинфекцираш,защото след известно време по стените се отлагат разни неща и зеленясва или покафенява.
Мисля ,че ти трябва хидрофорна система , а не само обикновена помпа, но има специалисти , които ще ти помогнат по- добре .
torbalan - Дървен философ
Помпа, разширителен съд и някаква автоматика.
Въпроса опира до цени.

Цените варират много.

1. Дали помпата ще е маркова или китайче. Има хубави китайчета, но има и големи боклуци.
2. Автоматика - може да е пресостат 20 лева или доста по-съвършен за 200
3. Разширителен съд - за къща мисля, че около 30 литра е достатъчен.

Налягане - 4 бара според мен е достатъчно.
Дебит - десетина литра за минута според мен е минимум. Да не се налага докато един се къпе, другия да го чака че да си измие ръцете.

В къщата, където е родена майка ми беше реализирано само с помпа. Като искаш вода - щракваш копчето на помпата и водата тръгва, като свършиш - гасиш помпата.

Можеш да го сглобиш сам, а можеш да си купиш и готов. Това са параметрите на хидрофор, който се продава готов:

Напрежение 220 V
Мощност 1,1 Kw
Напор 50 м.
Вход/Изход 1''
Макс.дебит 60 л/мин
Засмукване 8 м
Съд 24 л.


Дори този според мен ще ти върши работа:

монофазна 220 - 240 V/50 Hz, номинален ток 2.2 А
мощност 0.25 kW
вход 1", изход 1"
максимална дълбочина на засмукване 8 метра
максимален напор 39 метра
вградена термична защита
максимален дебит 35 литра/мин
хидрофорен съд 24 литра

В твоя случай дълбочина на засмукване не те интересува. Напора и дебита ще са това, което пише :)


Ако имаш сондаж - резервоар не ти е необходим. Идеалния вариант е с потопяема помпа, но е по-скъпо.
forski - специалист
Koлеги, нямам сондаж, то за това и съм на варианта с резервоар.
Идеята ми е така да се направи че помпата да е постоянно включена ( примерно 3 дни) и системата да си работи без да се налага за всяко пускане на чешмата да се включва помпата.
Точно такава помпа имах в предвид, но не знаех че се казва хидрофорна система. Идеята е дали може постоянно да е включено и да си работи, и когато трайно пуснат водата " по-волята на горния " да изключа цялата система, да и врътна кранчето, и да си минем на стандартно водоснабдяване?
shotik - майстор
500 литра няма ли да са малко за три денонощия ? То сте свикнали на икономия на вода , ама като се опита хубавото , на човек му се иска повече от него.
kozl - майстор
Много работи може, включително всичко да е автоматично, но следващите въпроси са свързани с финансовите възможности.
forski - специалист
Относно обема на резервоара, избрахме 500л. понеже се притеснявам водата да не застоява защото сме и с малко дете.
Скъпо, скъпо колко да е скъпо?
Помпата е 200лв. резервоара е 120лв. какво още е нужно освен дреболийте около свързването на компонентите?
infomar
forski написа:
Относно обема на резервоара, избрахме 500л. понеже се притеснявам водата да не застоява защото сме и с малко дете.
Скъпо, скъпо колко да е скъпо?
Помпата е 200лв. резервоара е 120лв. какво още е нужно освен дреболийте около свързването на компонентите?
Умножи го по две и ще си горе-долу на цената на китайчетата и още по две, за да е нещо трайно, да ти върши работа с години. Нямаш си представа колко пари хвърлят "дреболиите".... филтър, обеззаразяване, свързване с ВиК /автоматично пълнене...или и със сондата..
Потърси из форум, има писано много за случай като твоят.
torbalan - Дървен философ
forski написа:
...Идеята е дали може постоянно да е включено и да си работи, и когато трайно пуснат водата " по-волята на горния " да изключа цялата система, да и врътна кранчето, и да си минем на стандартно водоснабдяване?
Точно това е идеята на хидрофора. Отваряш кранчето, водата в разширителния съд почва да намалява, налягането пада, пресостата включва помпата...

Когато затвориш кранчето - налягането в разширителния съд се качва и пресостата изключва помпата. Ако си сипеш само една чаша да пиеш - няма да се включи...
Последна промяна от torbalan на вт сеп 13, 2016 1:01 pm, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
infomar написа:
... филтър, обеззаразяване, свързване с ВиК /автоматично пълнене...или и със сондата...

Филтър и обеззаразяване за водата, която и сега ползва?

Виж за автоматичното пълнене може да се помисли...

Тема "Водоснабдяване от резервоар" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: