Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
enviro - специалист
Здравейте, надявам се тук да мога да опиша нещата правилно да ме разберете и евентуално да ми помогнете :D
След 30години пускане на канализацията на вилата вече я изградиха навсякъде и ми е пусната около 1м преди оградата тръба от централната шахта ф160 на около 70-80см дълбочина, от там нататък се спасявам навътре аз :D
Трябва да свържа централната тръба от къщата която излиза ф110 и на гърба от къщата имам една външна чешма която се изтича в градината ф110 и мисля да я включа и нея и да оставя един изход също за WC по нататък ако реша да правя нещо като веранда под терасата може да има една тоалетна. Та започнах преди два дни да копая първия ден хванах един ама за няколко часа сега останах сам да се мъча :D но няма начин трябва да се направи снощи след работа докато копах до сряд нощите се сетих че мислих преди време да правя дренаж около къщата за да няма влага макарче нямам мазе и къщата е около 50см. над почвата също намира се на надолнище така е самата улица и не би трябвало да се задуржа вода при положение че има някакъв дренаж (насип) на целия двор около метър и дори съм забелязал че когато вали в вс комшии има вода цели локви а при мен не се задържа такава направо си попива даже няколко пъти съм гледал как стават улей и се стичат в долния комшия :-D макар че той е лош съсед с големи интереси и му се полага :butthead: но както и да е. И си викам сега хубаво копая незнам дали ще ми е нужно да правя дренаж дали има изобщо смисъл от него за да се захващам и за него тъй като гледах че може да се свърже директно към канализацията и също мислих да включа и улуците да влизат към нея но те как ще се свържат като канала минава от едната страна на къщата?>
Имам няколко въпроса централната ми тръба илиза на около 70-80см под земята и е ф160. мойте тръби който излизат са с ф110 и незнам на каква дълбочина да ги направя и дали там където илизат да със ф110 да пусна до централата с ф160 или да си ги оставя с 110 и точно преди да влезнат с централната тръба да сложа оголемител от ф110 на ф160 , как да включа въпросните улуци вътре, и там където минава тръбата мисля да го бетонирам за да могат да влизат 2-3 коли това дали ще окаже някакво влияние на самата тръба мисля че това е всичко ако се сетя нещо ще добавя и дано да съм описал всичко точно и ясно. Ще пусна няколко снимки да се види за какво става въпрос също само да добавя до улицата имаше орех който трябваше да махнем преди 3 години защото беше исъхнал и пречеше на енергото и ся точно където копая има навскяъде жили и е отвратително с копането когато удариш жила как да се справя с тях и ще пречат ли ако са близо до тръбата макар и отрязани и сложена тръбата между тях.

Прикачен файл

11IMG_0254.JPG

Прикачен файл

20161023_170224.jpg

Прикачен файл

20161023_170959.jpg

Прикачен файл

20161023_171007.jpg

Прикачен файл

20161023_171121.jpg
enviro - специалист
и още:
това с червеното кръгче там е централната тръба към която трябва да се свържа

Прикачен файл

10IMG_0255.JPG

Прикачен файл

4IMG_0261.JPG

Прикачен файл

6IMG_0258.JPG

Прикачен файл

9IMG_0256.JPG
zdravcho - специалист
Главното около което трябва да се върти проекта ти е нивелацията на главния канал - трябва да има денивелация по цялата дължина около 1,5% т.е. на 1м дължина, разликата в нивото на тръбата е 1,5см.
nikolovvd - майстор
Като гледам къде ти излиза тръбата, бих направил следното:
Там където ще вкарваш кола/и, предполагам е между постройката и оградата, дръпам посредата една мислена линия. Там където се пресича с тръбата идваща от улицата бих сложил една шахта, от която със същия размер тръба бих свързал тръбата от улицата. Така колите няма да минават върху нея и няма опасност нещо да се прецака след време.
Свържи си 2 или 3 тръби Ф110 към шахтата и ги изведи на 2-3 метра. Оправи си мястото от където ще минават колите и на пролет ако мислиш да правиш някакво разширение, дренаж или друго, ще можеш да си сложиш едно У и готово. Няма да разкопаваш половината двор. Предполагам знаеш, че трябва да сложиш пясъчна възглавница под тръбите като ги полагаш.
Друг вариант е да продължиш тръбата докато ти влезе в имота и от там с редукция от Ф160 към Ф110 да продължиш с 2-3 У-та или направо с това.
Прикачен файл:
Разклон.png
enviro - специалист
nikolovvd написа:
Като гледам къде ти излиза тръбата, бих направил следното:
Там където ще вкарваш кола/и, предполагам е между постройката и оградата, дръпам посредата една мислена линия. Там където се пресича с тръбата идваща от улицата бих сложил една шахта, от която със същия размер тръба бих свързал тръбата от улицата. Така колите няма да минават върху нея и няма опасност нещо да се прецака след време.
Свържи си 2 или 3 тръби Ф110 към шахтата и ги изведи на 2-3 метра. Оправи си мястото от където ще минават колите и на пролет ако мислиш да правиш някакво разширение, дренаж или друго, ще можеш да си сложиш едно У и готово. Няма да разкопаваш половината двор. Предполагам знаеш, че трябва да сложиш пясъчна възглавница под тръбите като ги полагаш.
Друг вариант е да продължиш тръбата докато ти влезе в имота и от там с редукция от Ф160 към Ф110 да продължиш с 2-3 У-та или направо с това.
Прикачен файл:
Разклон.png

Нищо не разбрах :-D
nikolovvd - майстор
Ето в къртинки!

Прикачен файл

Ш2.jpg
С редукция и разклонения
Ш2.jpg (82.85 KиБ) Видяна 7933 пъти

Прикачен файл

Ш1.jpg
С шахта
Ш1.jpg (68.95 KиБ) Видяна 7933 пъти
enviro - специалист
Много Благодаря, но кой е най удачния вариант според вас? Това с шахтата незнам.И междодругото мисля там където е дългата тръба която отива за задната чешма някъде да сложа една ревизия от тези където са с дупка евентуално ако нещо трябва да се чисти и също така ако лятото си сложа от тези сглобяемите басейни мога през тази ревизия да го източвам предполагам. :?
А там където са улуците от къщата мога да ги пусна в тази тръба нали?
Много въпроси станаха май да ме извините :)
nikolovvd - майстор
Задължително си вкарай водата от улуците в тези тръби. Това ще спомогне за постоянното почистване и няма да се запушва. Ще имаш естествена вентилация и нама да ти се връщат миризми от канала.
А ревизионни отвори трябва да има, но ти трябва да си решиш къде е най-добре да ги сложиш, защото обекта е твой и най-добре знаеш какво искаш да постигнеш. Наистина можеш да ползваш ревизионния отвор да си източваш басейна. Аз така си източвах водата от инсталацията на парното в къщата.
enviro - специалист
Нещо такова мисля и там където ще е ревизията да направя нещо като капак и отдолу да е тръбата да не седи открито все пак имам предвид когато го заливам.
а само да попитам те дефакто само двата улука мога да вкарам който са от страната на тръбата нали? Другите от другите страни трябва да си текът където са си вмомента :D
редукцията е ето това нали?

Прикачен файл

prehod.png

Прикачен файл

20161023_170224H.JPG
nikolovvd - майстор
Да, това ти е редукцията.
Можеш и улуците от другата страна да вкараш. Нали спомена, че искаш да правиш някакъв дренаж.
Сега времето се влушава, но догодина можеш да го направиш и това. Като гледам на снимката си почти готов с частта мужду къщата и оградата. Нищо не ти пречи да пуснеш и другия клон пред къщата до някъда, да го затапиш с нещо и да го заровиш. А на пролет живот и драве с нови сили да довършиш и останалото.
Работата не е малко и за сам човек е трудно, но малко по малко ще стане. Почнеш ли една работа все някога ще я свършиш, а ти си я почнал, че и средата си минал. :)
Ще потърся снимки да видиш как съм вкарал водата от улука в земята.

Тема "Свързване към мръсен канал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: