Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
veneta_123 - напреднал
Здравейте на всички. Търся отговор на няколко въпроса за да мога да взема оптималното решение. Опитът със съседски съвети се оказа или временно работещ, или костваше ненужни разходи. Ще съм ви благодарна ако ми помогнете. Става въпрос за използването на кладенец в хасковско село. Селото е богато на подпочвени води. Земята е чернозем. В дясно и ляво на около 50 метра от нашия имот има селски чешми с корита. Кладенецът е дълбок около 5,7 метра вкл. и надземната част (около 80 см.). Диаметърът на пръстените е 80 см. Не зная как определяте дебит на вода без водомер.
Преди 15-ина години водата в кладенеца никога не свършваше. После пък свършваше за около 20-30 минути и за толкова време отново се напълваше, за да работи пак толкова. Миналата година в относително дъждовно лято и не много на брой горещи дни водата никога не свършваше. Тази година при ужасно горещи юли и август и без капка летен дъжд водата свършваше (само през тези два месеца) за около 15-20 мин.
В момента не зная за колко време се пълни кладенецът, защото имам проблем с помпата-мотор и след като водата свърши после е почти невъзможно да преценя дали помпата не тръгва защото няма вода или, защото не е обезвъздушена правилно. Във всеки случай, когато едната вечер поливам, на следващата вечер и след 30 минутни опити помпата най-накрая засмуква вода за същото време и същото количество като предишната вечер.
В момента участъкът в кладенеца, в който има вода е 1,5 метра без да е валяло сериозен дъжд в селото през лятото и есента. В началото на пролетта до средата на юни височината на водния стълб достига понякога до наземната част.
Въпросите ми са следните:

1. Относно всмукателя – Смукателят е закачен на стар маркуч. Да го сменям ли с, както прочетох тук във форума, с полипропиленови тръби или да го оставя? Свалянето и слагането на мотора всеки сезон отнема малко от маркуча и той е на разстояние около 1-1,5 метра от дъното. Така реално вода има, но явно е под нивото на смукателя. Мога ли да го сваля до дъното на кладенеца или има правило да е на някаква височина.

2. Относно помпата. Помпата е от соц. време. Чисто нова до преди 5 години. Когато водата е достатъчно работи безотказно, но в горещите месеци създава невъобразими трудности. След като водата свърши и спра помпата, после някак си не може да се обезвъздуши и не засмуква вода. Така 30 минути майка ми или аз спираме, пълним с вода, пускаме и пак, и пак. Един съсед идва от време на време развърта/завърта две малки гайки около ротора на мотора и той тръгва. Винаги и само, когато той дойде. По закона на Мърфи, когато сама го правя – не се получава. Това е доста изморяващо и изнервящо, а и ми пречи да определя за колко време се пълни кладенеца, защото не знам дали причината е пак в мотора или просто кладенецът не се е напълнил. От изчетено във форума разбрах за клеясването и защо на пролет не тръгва.
Това, което искам да помоля е да ми препоръчате помпа, която да има някаква защита/сигнализира, когато водата свърши и после да не се нужда е от обезвъздушаване или поне да не е толкова трудно. И на други собственици на кладенци им свършва водата, но после всичко отново е безпроблемно. Каква е подходящата помпа за кладенеца - самоизсмукваща центробежна(прочетено от тук) или потопяема. От който и вид да е помпата, трябва ли да я свалям през зимния период? Ако – да как да я поддържам, за не ми създава проблеми, когато я монтирам отново? Благодаря предварително на всички. И не, няма кой друг да свърши тази работа. Налага се аз сама да се справя.
ky-kyy - майстор
Вземете си една потопяема помпа и ще си решите всички проблеми.
veneta_123 - напреднал
ky-kyy написа:
Вземете си една потопяема помпа и ще си решите всички проблеми.
Лаконичен и изчерпателен:-). Благодаря за отговора. Предполагам, че италиански, а не "Райдер". А на каква дълбочина да я поставя. Едно от нещата което не разбирам. Как се определя на какво разстояние се потопя помпата, когато нивото на водата в кладенеца се променя.
ky-kyy - майстор
veneta_123 написа:
ky-kyy написа:
Вземете си една потопяема помпа и ще си решите всички проблеми.
Лаконичен и изчерпателен:-). Благодаря за отговора. Предполагам, че италиански, а не "Райдер". А на каква дълбочина да я поставя. Едно от нещата което не разбирам. Как се определя на какво разстояние се потопя помпата, когато нивото на водата в кладенеца се променя.
Зависи, какво очаквате от тази помпа и за какво ще я ползвате. Ако е само за поливане на някой и друг корен домати, не мисля, че си заслужава да влагате в скъпа помпа. Аз лично ползвам някаква куча марка, не можах да и запомня името, а табелката отдавна не се чете....Работи си над 10 години и не ми е давала досега, никакъв проблем...Вярно, че не я ползвам често, ама съм сменил до сега 2 пъти маркуча, а помпата все още си работи...Спуснал съм я със синджир на дъното,а края му съм превързал на една греда.
Иначе за разстоянието, потапя се на дъното - ако е за мръсна вода, ако е за чиста я спускате на разстояние от дъното, да не опира до пясъка или каквото там дъно имате, а да хваща чистата вода.Ако водата свърши, изключвате докато се събере и пак я пускате. Не иска обезвъздушаване, не замръзва, зимата, евентуално биха замръзнали маркучите, ако се оставят с водата.
Общо взето, това е.
kartechar - специалист
Само да добавя, че потопяемите помпи (които не са вибрационни) са снабдени с поплавък и оттам отпада необходимостта да я спирате щом падне нивото на водата. Тогава помпата сама изключва и се включва при вдигане на нивото.
infomar
Моят смукател/помпа е на половин метър от дъното и проблем 4 години съм нямал.
veneta_123 - напреднал
Здравейте на всички. Тази седмица в Лидъл предлагат потопяема помпа. Бих се радвала да разбера вашето мнение дали си струва да я купя за моя случай. Пише, че има "индивидуално регулируем поплавъка ". Това дали означава, че автоматично ще се изключва, когато нивото на водата падне?

Пускам линк от брошурата. Надявам се администраторите да не счетат това за реклама.

http://broshura.bg/lidl/lidl-broshura-d ... 41#page=15
lpoik - специалист
viewtopic.php?t=54644 Прочети тук.
infomar
veneta_123 написа:
Здравейте на всички. Тази седмица в Лидъл предлагат потопяема помпа. Бих се радвала да разбера вашето мнение дали си струва да я купя за моя случай. Пише, че има "индивидуално регулируем поплавъка ". Това дали означава, че автоматично ще се изключва, когато нивото на водата падне?

Пускам линк от брошурата. Надявам се администраторите да не счетат това за реклама.

http://broshura.bg/lidl/lidl-broshura-d ... 41#page=15
Не виждам "твоята" помпа, но по принцип поплавъка представлява едно херметично ключе свързано с кабел с помпата и когато това ключе заеме положение по-ниско от точката на привързване към помпата се изключва нейното захранване и когато водата се надигне и ключето е над помпата, го включва наново.
При мен пресостата прави пауза от един час, когато спре и чак тогава включва помпата. Явно това е направено за да се събере отново достатъчно вода...

относно каква помпа да купите, бих ви препоръчал нещо подобно на
https://www.olx.bg/ad/potopyaema-sondaz ... 93c7f5b237
Изображение

https://www.olx.bg/dom-i-gradina/gradin ... %BF%D0%B0/
В зависимост от парите може да изберете каквато желаете. Ако кажете бюджет, то колеги от форума мисля, че ще ви насочат към някой конкретен модел. По мое мнение, помпата да е потопяема сондажна и да не е вибрационна, около 750 вата минимално.
Към помпата препоръчвам да закупите и някакъв подобен пресостат:
http://www.onlinemashini.bg/hidrostat-p ... col-/13340
Изображение
Характеристика:

Електронно устройство за регулиране и защита на монофазни електрически помпи.
Включва в себе си защита от работа на сух ход.
Възвратна клапа.
Манометър.
Поддържа постоянно налягане.
Автоматичен рестарт при липса на вода.
Има възможност за регулируемо стартово налягане.


Остава някой да ви свърже помпата и проблем няма да имате.
Няма да ви трябва поплавък с този пресостат.
Разбира се, продават се много и различни пресостати и в зависимост от бюджета ви някой специалист може да ви насочи. Горният линк е ориентировъчен.
vsm - напреднал
Тая помпа от Лидл е чудесна за тая работа.
Това лято ще ми е 3-то , да я ползвам.
Точно и моя кладенец е с такива размери. За поплавъка той е отстрани на помпата,
вижда се на снимката. Пресостат на тази помпа може да се ползва,само ако се постави клапан иначе тя няма такъв.
Пуска се с капроново въже на около 40/50 см. от дъното. В комплекта има и въже.
И на мен ми беше писнало да обезвъздушавам!!! . Пмпата си смуче отдолу, няма смукател, само маркуч и
тя действа. И тоци де :-D

Прикачен файл

preview.jpeg
preview.jpeg (2.76 KиБ) Видяна 5866 пъти

Тема "Въпроси за кладенец, помпа и смукател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: