• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
cheeseus - помощник
Днес идваха от ВиК (Велико Търново) да ми пломбират водомера. Техникът ми каза, че има проблем, защото водомерът бил произведен през 2006 г. -- показа ми пломбата му, на която пише "06". Имало изискване за смяна на водомер, ако е на над 10 години -- цитирам по памет. Можел да ми го пломбира сега, но като минели да отчитат водата, щели да видят, че е стар и да ми издадат предписание за смяна. "Няма смисъл сега да ти вземам пари, а след някой-друг месец пак да плащаш за (раз)пломбиране."

Въпросният водомер е чисто нов (има си гаранция и сертификат), закупен преди няколко месеца от майстора, който ми прави ВиК инсталацията. Каза: "Аз ще ти го избера." И после: "Нищо, че е от старите модели, те са по-добри."

Въпросът ми е: Длъжен ли съм да си сложа друг водомер? Пломбата му най-добре да била от 2017, така каза техникът.
profesionalist_wood - майстор
Просто те плашат за да им купиш от тях водомер.....аз карам с стар от 1985г...никой не ми е правил проблем. Преди време една нова инкасаторка ми се изцепи че трябвало да си направя нова шахта извън мазето и шефа й бил казал така. Казах й че няма шефки-мефки вече е сложен водомера. Ако иска нека дойде да копа :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
cheeseus написа:
Въпросният водомер е чисто нов (има си гаранция и сертификат), закупен преди няколко месеца от майстора, който ми прави ВиК инсталацията. Каза: "Аз ще ти го избера." И после: "Нищо, че е от старите модели, те са по-добри."

Въпросът ми е: Длъжен ли съм да си сложа друг водомер? Пломбата му най-добре да била от 2017, така каза техникът.
Въпросният "майстор" да си вземе водомера, а ти извикай да ти сложат нов, ама наистина нов. Купил го е отнякъде на безценица и ти го е пробутал. Ако иска да го даде да му сложат нов печат, което е долу-горе същата сума. То пак 10г срок е добре, при нас срокът беше 5г. Не знам как се решават тези срокове, би трябвало да е на национално ниво, но 10г. не е малък срок. Не знам дали смяташ за нормално да ти монтират измервателен уред за търговска дейност, произведен преди 10 години? Става дума за партамен, нали?
kozl - майстор
По разните му правилници, всички измерителни уреди подлежат на проверка и заверка през 10 г. Което не означава "смяна на водомер", но ако при проверката в лабораторията констатират, че уреда е негоден за последваща употреба и се получава точно "подмяна на водомера".
Друг е въпроса до колко и как у Циганария се уважават правилници и закони.
А ква е разликата м-у "чисто нов" и "неупотребяван" :?
Този който пломбира водомера съставя констативен протокол. Още в протокола трябва да запише, че водомера е с изтекъл срок на заверка за измерителен прибор. Пак по приетите правилници от ВиК, ако и те спазват правилниците трябва да те отчитат на база, защото водомера ти не е доказано изправен или е невалиден за отчети.
Последна промяна от kozl на пет дек 30, 2016 8:10 am, променено общо 1 път.
iva6ki - специалист
Няма значение кога е произведен но по наредба трябва да минава метереологична проверка на 5г. Както е при много ако инкасатора не прави проблем си свиркаш ама ако го направи проблем или трябва проверка или нов.
kozl - майстор
По мои спомени беше 5 и я удължиха на 10 години.
gnt69 - майстор
kozl написа:
По мои спомени беше 5 и я удължиха на 10 години.
Това зависи от договора ти за присъединяване. В моя договор пише така.

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОПЕРАТОРА ПРИ ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА В и К СИСТЕМИТЕ

Чл. 9. (1) ВиК операторът предоставя услугата водоснабдяване с питейна вода чрез водоснабдителната система до границата със сградната водопроводна инсталация или до вътрешната водоснабдителна мрежа на обособен имот..
(2) Сградните водопроводни инсталации и вътрешните водоснабдителни мрежи се присъединяват към водоснабдителните системи чрез водопроводно отклонение с водомерен възел.
(3) Водопроводното отклонение е участък от водоснабдителната система и се състои от водовземна част, водопроводни тръби и водомерен възел и се поддържа от и за сметка на ВиК оператора.
(4) Водомерната шахта, сградната водопроводна инсталация или вътрешната водоснабдителна мрежа след водомера на сградното отклонение са собственост на потребителя. Те се изграждат и поддържат за негова сметка.

Това е за Русе. За другите градове си вижте договорите на сайта на съответното ВИК.

Еи сега прочетох и за Велико Търново и там пише така .

Раздел трети
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОПЕРАТОРА ПРИ ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА В и К СИСТЕМИТЕ

Чл. 8. (1) В и К операторът предоставя услугата доставяне на питейна вода чрез водоснабдителната система до границата със сградната водопроводна инсталация или до вътрешната водоснабдителна мрежа на обособен имот.
(2) Сградните водопроводни инсталации и вътрешните водоснабдителни мрежи се присъединяват към водоснабдителните системи чрез водопроводно отклонение с водомерен възел.
(3) Водопроводното отклонение е участък от водоснабдителната система, състоящо се от водовземна част, водопроводни тръби, тротоарен спирателен кран и водомерен възел, и се изгражда и поддържа от В и К оператора.
(4) Водомерната шахта, сградната водопроводна инсталация или вътрешната водоснабдителна мрежа след водомерния възел на водопроводното отклонение са собственост на потребителя. Те се изграждат и поддържат от и за негова сметка.


Четете си договорите. Монополистите се пробват и който се поддаде. :partyman:
todortv - майстор
Отърване няма. Минах по този път.
Вариантите са три.
1.Сваляш водомера и го носиш на проверка. Около 35-40 лв. + пломбиране 11-12 лв. След 5 години пак.
2.Те ти монтират стар, но проверен. Около 40-45 лв. След 5 години пак.
3.Кпуваш нов със сертификат от тази година, български. 40-45лв + пломбиране 11-12лв. След 10 години пак.
За разлика от електромерите, водомерите са наша собственост.
На сайта им има всички нормативни документи.
LazarGanev - "Велик майстор"
За апартамент и за къща договорите са различни.
Последна промяна от LazarGanev на пет дек 30, 2016 9:26 am, променено общо 2 пъти.
gnt69 - майстор
todortv написа:
Отърване няма. Минах по този път.
Вариантите са три.
1.Сваляш водомера и го носиш на проверка. Около 35-40 лв. + пломбиране 11-12 лв. След 5 години пак.
2.Те ти монтират стар, но проверен. Около 40-45 лв. След 5 години пак.
3.Кпуваш нов със сертификат от тази година, български. 40-45лв + пломбиране 11-12лв. След 10 години пак.
За разлика от електромерите, водомерите са наша собственост.
На сайта им има всички нормативни документи.
Е във договора ти за присъединяване като пише че водомерът е собственост на оператора и той се грижи за неговата поддръжка ти на какво основание ще си проверяваш водомра.

Водопроводното отклонение е участък от водоснабдителната система, състоящо се от водовземна част, водопроводни тръби, тротоарен спирателен кран и водомерен възел, и се изгражда и поддържа от В и К оператора.
  • 1
  • 2

Тема "Длъжен ли съм да сменя нов водомер, произведен 2006 г.?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: