• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
pit55 - помощник
Аз имам подобна осмозна система, купих я заради аквариумни рибки но я ползвам и за питейна вода. Кафе и чай, направени с такава вода имат по-добър вкус (поне за мен) когато съм у дома също пия от нея.
Има няколко тънки момента, за които е добре да си подготвен:
1. Капака на тези канистри в един прекрасен ден ще се спука подло, ако при смяна на филтърните елементи пренатягаш корпуса. Отцепва се подло и наводнението е готово- аз имах луд късмет че стана пред очите ми (или по-конкретно под ушите ми :-D ).
2. Тази китайска помпа ще изкара най-много година, преди да се износи. Аз моята я премахнах, налягането във водопровода е към 2 бара, дебита на осмозна вода е нисък - 100мл. в минута. Мене ме устрийва, защото от доста време я ползвам само за пиене- аквариума претърпя пълна промяна :).
3. Малкия резервоар ще започне да развъжда бактерии-разбира се по вкуса на водата. Дали са опасни - немога да твърдя, аз естествено преди да го разкарам съм поел определено количество без последици ( всъщност в понеделник ми се роди първо дете момиче , аз се мъчих за момче - може бактерията да е объркала работата :lol: ).
preslav - майстор
pit55 написа:
Аз имам подобна осмозна система, купих я заради аквариумни рибки но я ползвам и за питейна вода. Кафе и чай, направени с такава вода имат по-добър вкус (поне за мен) когато съм у дома също пия от нея.
Има няколко тънки момента, за които е добре да си подготвен:
1. Капака на тези канистри в един прекрасен ден ще се спука подло, ако при смяна на филтърните елементи пренатягаш корпуса. Отцепва се подло и наводнението е готово- аз имах луд късмет че стана пред очите ми (или по-конкретно под ушите ми :-D ).
2. Тази китайска помпа ще изкара най-много година, преди да се износи. Аз моята я премахнах, налягането във водопровода е към 2 бара, дебита на осмозна вода е нисък - 100мл. в минута. Мене ме устрийва, защото от доста време я ползвам само за пиене- аквариума претърпя пълна промяна :).
3. Малкия резервоар ще започне да развъжда бактерии-разбира се по вкуса на водата. Дали са опасни - немога да твърдя, аз естествено преди да го разкарам съм поел определено количество без последици ( всъщност в понеделник ми се роди първо дете момиче , аз се мъчих за момче - може бактерията да е объркала работата :lol: ).
Само истини!
infomar
pit55 написа:
Аз имам подобна осмозна система, купих я заради аквариумни рибки но я ползвам и за питейна вода. Кафе и чай, направени с такава вода имат по-добър вкус (поне за мен) когато съм у дома също пия от нея.
Има няколко тънки момента, за които е добре да си подготвен:
1. Капака на тези канистри в един прекрасен ден ще се спука подло, ако при смяна на филтърните елементи пренатягаш корпуса. Отцепва се подло и наводнението е готово- аз имах луд късмет че стана пред очите ми (или по-конкретно под ушите ми :-D ).
2. Тази китайска помпа ще изкара най-много година, преди да се износи. Аз моята я премахнах, налягането във водопровода е към 2 бара, дебита на осмозна вода е нисък - 100мл. в минута. Мене ме устрийва, защото от доста време я ползвам само за пиене- аквариума претърпя пълна промяна :).
3. Малкия резервоар ще започне да развъжда бактерии-разбира се по вкуса на водата. Дали са опасни - немога да твърдя, аз естествено преди да го разкарам съм поел определено количество без последици ( всъщност в понеделник ми се роди първо дете момиче , аз се мъчих за момче - може бактерията да е объркала работата :lol: ).
Благодаря за информацията.
1. За 'канистрите' разбрах - да не ги натягам много за да не ги пукна.
2. Ако имаш мембрана за обратна осмоза, то за да работи и трябва налягане на водата над 3 атм. при температура 4-40 гр. Освен това зависи и от твърдостта на водата - ако твърдостта е в горната граница, налягането трябва да е повече от 4 атмосфери. При 2 атм. работата и ще бъде силно затруднена и прекалено много вода ще изтича в канализацията докато се 'промъкне' чистата през мембраната за което е необходимо налягане. Ако за прочистване на 5 литра вода при 2 атм. са необходими 6 часа, то при 5-6 атм. ще са необходими 1-2 часа.
продават се бюджетни помпички за 50 лв.:
http://www.occ.bg/index.php?route=produ ... duct_id=61
За тази цена не можеш да очакваш нещо марково, но 2-3 години ще ти върши работа.

3. Много съм учуден от липсата на хидро-акумулатор/бак в системата ти за обратна осмоза.
Доколкото съм разбрал от прочетеното до сега в сайтовете, това е задължителен елемент.
Ако имаш капилярна мембрана бака не е задължителен а препоръчителен.

При осмозата е задължителен, защото от мембраната освен чиста вода излиза и така наречената мръсна вода, която се излива е канализацията. Бака е свързан в системата с четириканален клапан който прекъсва притока на вода към мембраната при достигане на определено налягане. Така спира и изхвърлянето на вода в канализаията. Ако този клапан не сработи, при теб при затворен кран на чешмичката, няма да тече чиста вода, но ще продължава да се обмива мембраната и да тече вода в канализацията. Така живота на мембраната се скъсява, поради преминаването през нея на много вода и замърсяването и. Когато клапана сработи, водата спира и не тече през мембраната. Честно казано гледал съм стотици схеми с обратна осмоза и не видях нито една без бак, затова твърдя, че е необходим. При слабо налягане и липса на бак, трудно ще чуеш протичането на водата към канализацията, но няма как това да не става.

От друга страна, това е стандартен хидро-акумулатор в който водата стои вътре в гумен балон и развъждането на бактерии в него се отнася към всички подобни балони използвани за подобни цели. За да не се развъждат бактерии, трябва да има движение на водата в него, при застояване ще има проблем... Трябва да потърся и да видя как става почистването им при замърсяване, или се сменя гуменият балон през интервал примерно 5-6 години.
При капилярната мембрана не се изтича вода към канализацията и няма задължение да има бак!!

Не съм голям специалист... просто така мисля... и съм отворен за различни мнения.
Последна промяна от infomar на пет яну 13, 2017 9:51 am, променено общо 1 път.
preslav - майстор
На помпата ти пише 100 GPD, а отдолу 2l/min - GPD трябва да пише и на всяка мембрана, виждал съм с 50-75-100 GPD. Групата ти от мембрани трябва да е така подбрана, че сумарното им GPD да е колкото на помпата или близко до нейното иначе правиш нищо. Обикновено пречистената вода се събира в непрозрачен съд, който не е под налягане и трябва да е голям колкото пиковата ти консумация на ден т.е. водата да не застоява в съда. Ако съдът за готова вода е по-голям се слага рециркулационна помпа от същия тип, която се управлява от таймер и периодично прекарва чистата вода през йонообменна смола - в твоя случай можеш да я прекарваш през UV лампата си.
Та имайки тази помпа и съответните мембрани, за час ще имаш 20 и повече литра дестилирана вода - колко повече изпивате на ден?
infomar
preslav написа:
На помпата ти пише 100 GPD, а отдолу 2l/min - GPD трябва да пише и на всяка мембрана, виждал съм с 50-75-100 GPD. Групата ти от мембрани трябва да е така подбрана, че сумарното им GPD да е колкото на помпата или близко до нейното иначе правиш нищо. Обикновено пречистената вода се събира в непрозрачен съд, който не е под налягане и трябва да е голям колкото пиковата ти консумация на ден т.е. водата да не застоява в съда. Ако съдът за готова вода е по-голям се слага рециркулационна помпа от същия тип, която се управлява от таймер и периодично прекарва чистата вода през йонообменна смола - в твоя случай можеш да я прекарваш през UV лампата си.
Та имайки тази помпа и съответните мембрани, за час ще имаш 20 и повече литра дестилирана вода - колко повече изпивате на ден?
Мембраната за обратна осмоза моята в момента е 75GPD, а капилярната е без значение.
Мембраната при работа ще бъде само една от двете, не и двете едновременно. Бака е 10 литров, който е достатъчен за едно денонощие за моята къща. Мисля си дали UV лампата, когато ползвам капилярната мембрана вместо зад мембраната както съм предвидил сега, да я поставя преди чешмичката (в края на системата), така, че да се елиминират в бъдеще евентуални проблеми от бактерии в бака. Йонообменната смола ми е в първата група филтри.
При осмотичната мембрана ако елиминирам разделяне на потока в последните два филтъра и оставя само един поток - т.е. водата да преминава през всички филтри, пак може UV да е в края. Това е добра идея!!
Virtex - майстор
preslav написа:
Аз пък съм сигурен, че септичните ями са вече забранени - все още може изгребни, ама и те ще паднат в канала!
Когато изградят канализация навсякъде може и да ги забранят...иначе до тогава няма как да стане. Само че е по-лесно да се усвояват пари за пътища, че са по-лесни, но не и канализация.
preslav - майстор
potrebitel22 написа:
preslav написа:
Аз пък съм сигурен, че септичните ями са вече забранени - все още може изгребни, ама и те ще паднат в канала!
Когато изградят канализация навсякъде може и да ги забранят...иначе до тогава няма как да стане. Само че е по-лесно да се усвояват пари за пътища, че са по-лесни, но не и канализация.
Закон за водите - Чл. 87. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) В населени места и селищни образувания със зони за ниско застрояване или в части от тях без канализация битовите отпадъчни води се заустват в индивидуални съоръжения за отвеждане и пречистване на водите (водоплътни изгребни ями), които отговарят на техническите и санитарно-хигиенните изисквания.
gnt69 - майстор
preslav написа:
potrebitel22 написа:
preslav написа:
Аз пък съм сигурен, че септичните ями са вече забранени - все още може изгребни, ама и те ще паднат в канала!
Когато изградят канализация навсякъде може и да ги забранят...иначе до тогава няма как да стане. Само че е по-лесно да се усвояват пари за пътища, че са по-лесни, но не и канализация.
Закон за водите - Чл. 87. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) В населени места и селищни образувания със зони за ниско застрояване или в части от тях без канализация битовите отпадъчни води се заустват в индивидуални съоръжения за отвеждане и пречистване на водите (водоплътни изгребни ями), които отговарят на техническите и санитарно-хигиенните изисквания.
Къде го прочете това.
В ЗВ не пише такива работи.

Чл. 87. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) В случаите по този раздел засегнатите водоползватели и техните абонати не могат да търсят отговорност от държавата за причинените вреди.
preslav - майстор
gnt69 написа:
preslav написа:
potrebitel22 написа:

Когато изградят канализация навсякъде може и да ги забранят...иначе до тогава няма как да стане. Само че е по-лесно да се усвояват пари за пътища, че са по-лесни, но не и канализация.
Закон за водите - Чл. 87. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) В населени места и селищни образувания със зони за ниско застрояване или в части от тях без канализация битовите отпадъчни води се заустват в индивидуални съоръжения за отвеждане и пречистване на водите (водоплътни изгребни ями), които отговарят на техническите и санитарно-хигиенните изисквания.
Къде го прочете това.
В ЗВ не пише такива работи.

Чл. 87. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) В случаите по този раздел засегнатите водоползватели и техните абонати не могат да търсят отговорност от държавата за причинените вреди.
Понеже не съм юрист и не познавам законите в детайли се доверявам на всеизвестният ни Чичко Гугъл, а той ме заведе в един друг форум, където някой беше цитирал въпросния закон. Знам, че работата е като "една жена на пазара каза", ама това се чува не само от едно място, спряга се членството ни в Еврото, звучи логично, а е и въпрос на лично отношение към околните. Само не ми казвай, че съм се набутал да дам 7000 за прчиствателна станция като е можело да си сера в дупка на двора. В същност къде е записано обратното с примерен текст "правете си септични ями и да не ви пука на каскета, че на комшията кладенеца ще мирише, на онова, което сте яли вчера"? За кой ли път да цитирам някой по-здраво мислещ от мен "Малка нация с големи джипове, с тесни пътища и широки пръсти, с бавно мислещи и бързо каращи хора, с празни мозъци и пълни гробища" - лъжа ли е???
gnt69 - майстор
За септичните ями има търпимост, заварено положение. При ново строителство трябва пречиствателно съоръжение или водоплътна изгребна яма и договор с пречиствателна станция която да приема битовите води. Това ако няма изградена канализация.

Ето тука виж какво пише в ЗУТ.
Чл. 46. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Второстепенни постройки на допълващото застрояване (летни кухни и леки постройки за отоплителни материали и инвентар, кладенци, чешми, септични ями и временни тоалетни) могат да се изграждат в урегулирани поземлени имоти за ниско жилищно или за вилно застрояване.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Второстепенните постройки на допълващото застрояване са с височина до 2,5 м над прилежащия терен и до 3 м до най-високата част на покрива. Когато постройките се разполагат на вътрешната граница на урегулирания поземлен имот, най-високата част на покрива при калканната стена може да има височина до 3,6 м.


Чл. 47. (1) Летни кухни се разполагат свободно или свързано, без да се спазват изискванията за разстояния от сградите на основното застрояване.
(2) Басейни, кладенци, чешми, септични ями и временни тоалетни се изграждат в урегулирания поземлен имот съобразно техническите и санитарно-хигиенните изисквания на разстояние не по-малко от 3 м от границите на имота.

А във Чл. 195. (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.)

(5) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г., доп. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.) Кметът на общината може да задължи със заповед собствениците на заварени или търпими строежи да премахнат, преобразуват или ремонтират неподходящи по местонахождение, разположение, вид и материали огради, гаражи, второстепенни, селскостопански и други обекти по чл. 151, ал. 1, временни постройки, септични ями, канализационни съоръжения, насаждения, както и да извършат необходимите работи в интерес на сигурността, безопасността на движението, здравеопазването, хигиената, естетиката, чистотата и спокойствието на гражданите.
Така че ако те е яд на комшията можеш да пишеш жалба. Но трябва и твоя кладенец да е деклариран. :partyman:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Сглоби си сам филтрираща система за малка къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: