• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kozl - майстор
Това желание е нещо като хем сърби хем боли. Няма перпетомобиле. Щом искаш циркулация, нещо трябва да я подгрява. А топлото е в бойлера и за да изкараш топло от бойлера, требе и да вкараш, а това значи разместване на пластовете. То при първата схема, когато температурата на изхода на термо вентила е по-голяма от зададената вентила ще затвори входа от бойлера и циркулацията няма да върти през бойлера. Щом Т на изхода на вентила спадне ще се отвори вентила към бойлера и ще вкара топла вода и така една част от циркулацията ще завърти през бойлера. А същевременно в тръбите към консуматорите ще постъпва вода с Т по задание от термост.вентил. По пътя водата ще се охлажда и на практика през бойлера ще има циркулация.
Щом не искаш размесване в бойлера откажи се от циркулацията. Тогава разместване ще има само при ползване.
А каква е идеята на циркулацията?
turbocharged - специалист
Аз имам в момента изградена рециркулация и даже я ползвах няколко седмици лятото. Идеята и е да не чакаш 2 минути да дойде топла вода в баните на втория етаж. Загубите и на топлина са катастрофални. Затворих и крановете докато не я вкарам в пътя. За една нощ сваля 300 л. бойлер от 70 на 40 *С. Реших да я оптимизирам и да добавя термосмесител. Бойлера се топли само от солара лятото. Няма и ток да му пускам за да има енергия за една рециркулация. Има накъде да се оптимизира. Тръбите вече няма как да ги изолирам повече, а са с тънката изолация. Примерно нямам възвратен клапан на линията на рециркулацията. Водата си циркулира гравитачно и без помпа нон стоп. А помпата е автоадаптивна с термодатчик памет и т.н.
Третата схема мога да я реализирам най-лесно. Само ще сложа термосмесителя и една възвратна клапа на линията на рециркулацията.
Ако има несъвършенста ще я преправям. Ще я направя най-оптимално до колкото е възможно да се направи.
Аз не съм за два клапана и три вентила в повече важното е да работи без забележки.
Благодаря ви, че се включихте в дискусията. Като стане ще публикувам как съм го направил.
  • 1
  • 2

Тема "Рециркулация на топла вода и термостатичен смесител." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: